גרסה 8.2 | פרסומת תמידית לשעון על מסך האייפון שלכם

ע״י

אפל שיחררה את גרסה 8.2 שמביאה תמיכה לשעון ושיפורים לאפליקציית הבריאות. אה, כן ובין לבין מתפקדת בתור פרסומת תמידית לשעון.

 

 

iOS 82

בהתאם לדיווחים ובאופן לא מפתיע, אפל שיחררה אתמול את גרסה 8.2 לכלל המשתמשים, אחרי כ-5 גרסאות בטא ששוחררו לקהילת המפתחים וגרסת GM נוספת ששוחררה לספקיות הסלולר הנבחרות. בהתאם לדיווחים הגרסה אכן מכילה שלל של תיקונים ושיפורים למערכת ההפעלה שפורטו באופן די נרחב על ידי האתר BGR. בין השיפורים ניתן למצוא:

 • תיקון באג במענה מהיר להודעות (quick reply) שמנע תיקון שגיאות אוטומטי במילה האחרונה בהודעה.
 • תיקון באג שגרם לכפילויות ברכישות באיטיונס להביא לכך שלא ניתן להשלים שחזור מ- iCloud.
 • תיקון באג שמנע משירים או פלייליסטים מסוימים מלהסתנכרן מאיטיונס לאפליקציית המוזיקה.
 • תיקון באג ה- GMT שגרם לבעיות סינכרון של פגישות ביומן במידה והן הוגדרו לזמן GMT (גוגל תיקנה את הבאג באופן שקט לפני כשבוע ב- Google Calendar).
 • תיקוני באגים הקשורים ל- Exchange.
 • תיקון חור האבטחה “FREAK” בדפדפני הספארי.

וכן שיפורים נוספים לאפליקציית הבריאות ביניהם:

 • הוספת האפשרות לבחור את מידת הניטור למדדים כמו: טמפרטורת גוף, משקל, גובה, מרחק וכמות הגלוקוז בדם.
 • שיפור היציבות בעת שימוש עם כמויות גדולות של מידע.
 • אפשרות להוסיף פעילויות ספורט מאפליקציות צד ג’ ולהציגם באופן ויזואלי.
 • תיקון באג שמנע ממשתמשים את האפשרות להוסיף תמונה לפרופיל הרפואי שלהם.
 • תיקון בעיה שגרמה לאי הצגת מידע בתפריט הגרפי.
 • הוספת הגדרות פרטיות שמאפשרות לבטל את ניטור הצעדים, המרחק ועוד על ידי ה- M8/7.

 

iOS 82 screen and Health app

העדכון גם סוגר מספר פירצות אבטחה בהן השתמשו חברי צוות TaiG, שאפשרו להאקרים לפרוץ את הבטאות של 8.2, אחרי שאפל סגרה את פירצות האבטחה הקודמות שהתגלו על ידי קבוצות הפריצה הסיניות בגרסה 8.1.3, ויתכן מאוד שסגירת פירצות האבטחה היא הסיבה לכך שאפל לא שיחררה את גרסת ה- GM לקהילת המפתחים, דבר שהיה מגלה לחברי TaiG שהפירצה נסגרה ונותנת להם זמן להתחיל לעבוד על מציאת פירצה חדשה. למעשה אפל מתייחסת באופן רשמי לצוות TaiG, ומודה לחברי הצוות על כך שגילו את פירצת האבטחה: MobileStorageMounter אותה אפל סגרה כאמור עם הגרסה הסופית של 8.2, תוך כדי שהיא מחזירה את ההאקרים לקו ההתחלה וגורמת להם לחפש פירצות חדשות ואחרות שיאפשרו לפרוץ את גרסה 8.2. כך שמי שמעוניין לשמור על הפריצה רצוי שיתרחק לבינתיים מגרסה 8.2.
אבל הדבר הגדול באמת שגרסה 8.2 הביאה, היא תאימות עם השעון. אולם לאור העובדה שהמכירות המוקדמות של השעון יחלו רק בעוד חודש והשעון עצמו יושק רק לקראת סוף חודש אפריל, האפליקציה שמכילה תפריט הגדרות לשליטה על השעון (כפי שתואר בפרטי פרטים על ידי האתר 9to5mac), מידע שיווקי על השעון וחנות אפליקציות ייעודית, היא די חסרת תועלת לבינתיים. אבל האפליקציה מתגלה כנוראית אפילו עוד יותר, כשנראה שלא ניתן להסיר אותה או אפילו להחביא אותה (דרך הגדרות ה- Restrictions). בכך האפליקציה משמשת בתור פרסומת קבועה ומתמדת עבור השעון, כזו שתופסת שטח נדל"ן שמתווסף לעוד אפליקציות מובנות שאפל הוסיפה ל- iOS בשנים האחרונות כמו: אפליקציית הטיפים, Passbook, Newsstand, אפליקציית הפודקסטים ועוד. כך שבין אם אתם משתמשים באפליקציות אלו או לא. הן תקועות לכם על מכשיר האייפון, בין אם תרצו ובין אם לא. בין אם אתם משתמשים באפליקציות טובות יותר מאפסטור (דבר שהוא גם נכון לגבי אפליקציות אחרות כמו: מפות, iBooks, מזג האוויר, מניות וכו') או לא.
Watch App

בניגוד לכל שאר האפליקציות המובנות שאפל הוסיפה, במקרה של אפליקציית השעון, אפשר להבין למה היא התווספה באופן מובנה למערכת ההפעלה. אפליקציית הפודקסטים לא תלויה ב- iOS, כנ"ל לגבי Newsstand שיכולה בקלות להתווסף רק אחרי התקנה של מגזינים, כשבאופן דומה גם iBooks שהתחילה בתור אפליקציה נפרדת שהותקנה מהאפסטור יכלה להשאר נפרדת. אבל אפליקציית השעון ולמעשה השעון עצמו, תלויים ב- iOS ובאייפון, לפחות עד שאפל תשיק SDK עצמאי עבור השעון, דבר שככל הנראה יקרה ב- WWDC הקרוב. ובהתאם לאותה אינטגרציה עמוקה, נראה שלא ניתן להגיע לאותה רמת אינטגרציה בשימוש עם אפליקציה שנפרדת ממערכת ההפעלה (דבר שאולי גם נכון לגבי Passbook למשל). אבל עדיין זה לא הופך את זה למעצבן פחות. יכול מאוד להיות שבשבועות הקרובים תקום קול צעקה ברשת וכמו שאפל אפשרה למשתמשים שלא רצו שהאלבום החדש של U2 יופיע להם באופן עצמאי בספריית המוזיקה שלהם, להסיר את האלבום, יתכן שהחברה תעשה דבר דומה גם בהקשר של אפליקציית השעון, שגם אם היא לא תעלם לגמרי ממערכת ההפעלה, מהסיבות שצוינו לעיל, שלפחות ניתן יהיה להסתיר אותה במקרה ואין בה צורך.

עדכון 8.2 זמין לכלל משתמשי האייפון מדגם 4s ומעלה (כשבעלי ה- 4s לא מקבלים את אפליקציית השעון, שתומכת רק במכשירי האייפון 5 ומעלה), האייפד 2 ומעלה והאייפוד טאץ' דור 5.