ליין המקבוקים מעולם לא נראה טוב יותר

ע״י

אפל משדרגת את ליין המקבוקים שלה ומציגה את המקבוק החדש: המחשב הנייד הדק והקל בעולם והוא פשוט מכשיר מהמם עם טכנולוגיה מרשימה.

 

 

New MB

אפל ניצלה את אירוע המדיה האביבי שלה כדי להציג את השדרוגים שהיא עשתה לליין המחשבים הניידים שלה. המפרט של מחשבי המקבוק אייר מגיע כעת עם מעבד i5 במהירות של 1.6Ghz (שבמצב של טורבו בוסט יכול להגיע למהירות עבודה של 2.7GHz) או מעבד i7 במהירות 2.2GHz (שבמצב של טורבו בוסט יכול להגיע למהירות עבודה של 3.2GHz) חדשים שמהווים למעשה את הדור החמישי של ארכיטקטורת Broadwell של אינטל, כשבנוסף לכך גם המעבדים הגרפיים שודרגו ל- Intel HD Graphics 6000. שיפור נוסף הוא בגזרת המחברים כאשר מחבר ה- Thunderbolt שודרג לגרסת ה- Thunderbolt 2 המהירה יותר. אפל גם שדרגה את דגם ה- 13 אינץ' של ליין המקבוק פרו, שזכה לקבל את הטרק פד החדש המכונה Force Touch trackpad כשבנוסף אפל שדרגה גם את המעבדים של דגמי ה- 13 אינץ' של המקבוק פרו למעבדי i5 ו- i7 מהדור החמישי של ארכיטקטורת Broadwell של אינטל, וכן גם את המעבדים הגרפיים למעבדי ה- Intel Iris Graphics 6100. דגם המקבוק פרו בתצורת ה- 13 אינץ' זכה גם לשדרוג של זכרונות ה- RAM לזכרונות מהירים יותר ולחיי סוללה ארוכים יותר של כ- 10 שעות, שיוצרים מצב בו דגם ה- 13 אינץ' מגיע עם חיי סוללה טובים יותר מאלו של דגם ה- 15 אינץ' שלא עודכן מזה למעלה מזה זמן מה.

new MBA and MBP

אבל הכוכב האמיתי באירוע הוא המקבוק החדש, שהפרטים לגביו דלפו לרשת לפני מספר שבועות ונראה שהם היו מדויקים להפליא. באופן מעניין למדי אפל מרחיבה שוב את ליין מחשבי המקבוק, שצומצם לפני מספר שנים כשהחברה החליטה להעלים את דגמי המקבוק ולהשאיר רק את מחשבי המקבוק פרו והמקבוק אייר – אותם החברה כינתה עתיד המחשבים הניידים. מעצם העובדה שאפל לא הציגה את המקבוק החדש, כתוספת לליין המקבוק אייר, מראה שמבחינתה של אפל הדגם החדש מהווה את הבסיס לליין המחשבים הניידים של אפל וזאת לא תהיה הפתעה גדולה, אם בעוד שנתיים – שלוש ליין האייר יטמע לתוך ליין המקבוק ויעלם. עד אז ליין המחשבים הניידים של אפל זכה לרגל שלישית (שוב) מרהיבה במיוחד שמלבד לעיצוב מרשים, משקל קל ועובי דקיק להפליא, מכילה טכנולוגיה חדשנית ומדהימה.

המקבוק החדש מגיע ב- 3 צבעים: זהוב, כסוף (כמו שאר מחשבי המק) ואפור גרניט (חלל) ומסך של 12 אינץ' ברזולוציה של 2304×1440, המקנה לו באופן רשמי את התואר "Retina". הלוג'יקבורד של המחשב צומצם בשני שליש (67%) מהלוג'יק בורד של המקבוק אייר הקודם (שבעצמו היה קטנטן) והוא ללא כל ספק תצוגה מרשימה של הנדסה. הלוג'יקבורד מכיל את מעבדי ה- Core M החדשים של אינטל במהירות של 1.1GHz (שבמצב של טורבו בוסט יכול להגיע למהירות עבודה של 2.4GHz) או במהירות של 1.2GHz  (שבמצב של טורבו בוסט יכול להגיע למהירות עבודה של 2.6GHz) כשניתן לשדרג מעבדים אלו למעבד במהירות של 1.3GHz (שבמצב של טורבו בוסט יכול להגיע למהירות עבודה של 2.9GHz). מעבדי ה- Core M מאפשרים עבודה ללא צורך במאווררים מה שמתבטא בעבודה שקטה יותר של המחשב וביכולת להקטין את הגודל של הלוג'יקבורד ולצמצם את צריכת הסוללה של המחשב. אל מעבדים אלו מצטרף מעבד גרפי מסוג Intel HD Graphics 5300 וזכרונות RAM בנפח של 8GB מסוג LPDDR3 במהירות של 1600MHz. באופן לא מפתיע המקבוק החדש מגיע עם כונן פלאש מובנה בנפח של 256GB או 512GB, קישוריות WiFi מסוג 802.11ac ובלוטות' 4.0.

המפרט המרשים לכשעצמו (ובמיוחד מסך הרטינה) נופל אל מול העובי הדקיק של המחשב ששומר על עיצוב הטיפה האלכסוני שבנקודה העבה ביותר שלו מגיע לעובי של 1.31 סנטימטר. לעובי דקיק זה כמובן יש השלכות. הברורה ובולטת ביותר הוא העובדה שהמקבוק מגיע עם 2 מחברים בלבד: מחבר אוזניות סטנדרטי של 3.5 ומחבר USB 3.1 (דור 1) שידוע יותר בכינוי USB – Type C. מחבר זה מחליף למעשה את כל המחברים האחרים: DisplayPort, HDMI, VGA, USB ומחבר טעינה כשכדי לקבל את הפונקציונליות המתאימות יהיה צורך במתאמים. אפל כבר החלה להציג את המתאמים בחנות האונליין שלה כשהמחירים הם כדלקמן:

New MB USB connector

New MB USB adapters

 

אין ספק שמדובר בפשרה לא קטנה שתצריך להשתמש במתאם גם עבור מחשבי USB רגילים (USB 2.0 או USB 3.0), כשבנוסף לכך שימוש במחבר החדש גם להטענת המחשב, בא על חשבון מחבר ה- MagSafe המגנטי והשימושי מאוד שמונע מהמחשב לעוף במידה ומשהו דורך או נתקל בכבל ההטענה של המחשב, ובכך גם מצמצם את הבלאי וההרס של מחבר הטעינה, הכבל והמחשב עצמו.

המקבוק החדש מגיע עם אמצעי קלט חדשים, כשהראשון שבהם הוא מכניזם חדש של לחצני מקלדת בשם Butterfly מכניזם זה מאפשר לצמצם את העובי של הלחצנים לכדי מינימום ולהפוך את דיוק הלחיצה לגבוה יותר, כשהלחיצה על המקש תקלט גם על ידי לחיצה על הפינות של הלחצן. התרשמויות ראשונות מגלות שהמקלדת החדשה מצריכה זמן הסתגלות קצר, במיוחד לאור העובדה שתנועת הלחצנים היא קטנה במיוחד, מה שמקטין את התחושה הטפטית. כמו כן כל לחצן זכה לנורת LED עצמאית משלו, דבר שמשפר את מנגנון ההארה ממספר בחינות. אמצעי הקלט החדש השני הוא בגזרת הטרקפד. המקבוק החדש מציג טרקפד חדש בשם  Force Touch trackpad שמביא את הטכנולוגיה אותה אפל הציגה בשעון, באירוע המדיה שהתקיים בחודש ספטמבר למחשבי המק. טכנולוגיה זו מאפשרת להחליף את הלחצן הפיזי של הטרקפד, בכך שהיא מזהה את עוצמת הלחיצה על המשטח בכל מקום ובכל נקודה ומחזירה משוב רטט הפטי למשתמש. הטרקפד החדש מאפשר למקבוק להיות כה דקיק, להפוך את הלחיצה (שאת עוצמתה ניתן להגדיר באופן אישי) למדויקת יותר בלי קשר לנקודת הלחיצה עצמה (בחלק העליון של המשטח, האמצעי או התחתון) ולהציג מחוות חדשות לשליטה מהירה.

נקודה מרשימה נוספת היא המשקל של המקבוק החדש שמסתכם בפחות מקילוגרם אחד. כדי להגיע למשקל מרשים זה, אפל פיתחה מבנה ייחודי למדי עבור הסוללות של מחשבי המק, אותו כינה פיל שילר בשם: טרסות. באופן זה אפל יכולה לנצל באופן מיטבי את החלל הפנימי של המחשב ולדחוס עוד שכבות של סוללות באופן מקסימלי. טכניקה זו מאפשרת למקבוק החדש להגיע עם חיי סוללה של 9 שעות גלישה או 10 שעות של צפיה בסרטים, זמן סוללה השווה זה של המקבוק אייר 11 אינץ'.

New MB Battery

 

המקבוק אחד הוא גם המקבוק הראשון מזה מספר שנים שלא מגיע עם הלוגו הזוהר של אפל בצידו האחורי של המסך. הלוגו היה אייקון מזהה של מחשבי המקבוק, מאז שאפל הציגה את הלוגו הזוהר עם מחשב ה- Powerbook G3 שהושק ב- 1999. הקרבת הלוגו הזוהר וכן מחבר ה- MagSafe מראה שאפל מוכנה לעשות וויתורים משמעותיים כדי להציג מכשירים דקים יותר וקלים יותר ואין ספק שהמקבוק החדש לא מיועד לכלל המשתמשים באשר הם, אלא בדומה למחשב המקבוק אייר הראשון, הוא מיועד לקהל די ספיציפי של משתמשים, כזה שלמשל לא ירגיש בחסרונו של מחבר USB נוסף. מחשבי המקבוק החדשים יגיעו למדפים ב- 10 לאפריל במחיר התחלתי של 1,299$ או במחיר של 1,599$ עבור המפרט החזק יותר שמגיע עם נפח אחסון גדול יותר.