הפטנטים של אפל | מציאות מדומה בסגנון התפוח

ע״י

דיווחים חדשים מגלים שאפל חוקרת את תחום המציאות המדומה/רבודה, אם כי סביר להניח שמוצר לא יגיע בעתיד הנראה לעין.

 

 

Apple VR Patent

תחום המציאות המדומה ו/או המציאות הרבודה, הוא תחום עתידני שבשנתיים האחרונות החל להכנס לתודעה יותר ויותר באמצעות פיתוחים ורכישות בתחום. בין אם מדובר ברכישה של פייסבוק את חברת Oculus, שמשתפת פעולה עם סמסונג במכשיר ה- Gear VR שהוצג בשנה שעברה ואפילו גוגל שהציגה את פרויקט ה- Cardboard שמנסה להביא את נושא המציאות המדומה להיות שווה לכל כיס. אולם בעוד במקרה הנ"ל מדובר בתחום המציאות המדומה, נראה שבמקביל גם תחום המציאות הרבודה (Augmented Reality) צובר תאוצה למרות ההאטה, ספק גניזת פרויקט המשקפיים של גוגל, כשמי שתופס את הבמה המרכזית בנושא זה היא לא אחרת מאשר מיקרוסופט, שבכנס האחרון שלה הציגה את פרויקט HoloLens שמתיימר להביא את ההולוגרמות לחיים שלנו, אבל למעשה הוא יותר מעשיר את נושא המציאות הרבודה ומשלב אותה באופן כזה או אחר עם מציאות מדומה. באופן לא מפתיע נראה שגם אפל חוקרת את התחום, כשבשנתיים האחרונות דווח מספר פעמים שהחברה מחפשת עובדים בעלי ניסיון בתחום המציאות המדומה ו/או הרבודה, ובדגש על ניסיון מהחברות Oculus או Leap. למעשה החברה גם רשמה מספר פטנטים בנושא ואף זכתה לאישור על פטנט המציג משקפי VR (קיצור של Virtual Reality) אליהן ניתן להכניס את האייפון, שיהווה את המוח והתצוגה שמאחורי המציאות המדומה ו/או הרבודה. הפטנט נראה באופן מעניין למדי דומה מאוד למכשיר ה- Gear VR של סמסונג (שעושה שימוש במכשירי הגאלקסי), שכבר הוצג בתערוכות האלקטרוניקה בשנתיים האחרונות.

גילויים אלו לצד מקורות "יודעי דבר", הביאו את האנליסט Gene Munster, מחברת Piper Jaffray לציין בפני קהל המשקיעים שלו שאפל הקימה צוות קטן שחוקר את תחום המציאות המדומה והרבודה. בשנים האחרונות Munster מוכר יותר כאנליסט שמחכה לטלויזיה של אפל, מוצר שככל הנראה לעולם לא יראה את אוויר העולם מסיבות מגוונות והגיוניות, ונראה שכעת הוא העביר את תשומת ליבו לנושא חדש והוא כאמור תחום ה- VR והמציאות הרבודה. מה שכן בניגוד לתחזיות שלו לגבי הטלויזיה (שתגיע בשנה הבאה, לפני שנתיים) Munster מאמין שמדובר בתחום מחקרי בלבד ושאם אפל אכן תשיק מוצר בקטגוריה זו, שהרי הדבר לא יקרה בעתיד הנראה לעין (תרתי משמע) אם בכלל, כשיתכן מאוד שבסופו של דבר אפל תחליט לגנוז את הפרויקט ואת פועלה בנושא, במידה והחברה תמצא זאת לנכון. הרציונל שעומד מאחורי דבריו של Munster הוא זה המלווה את אפל מאז שנת 97', כשמאז חזרתו של ג'ובס לאפל הושרשה בחברה תרבות הבוחנת באופן קפדני את יכולתה והיקף תרומתה לתחומים חדשים, אליהם החברה מעוניינת להכנס. לאור העובדה שתחום המציאות הרבודה והמדומה הוא נושא חם שנבחן על ידי כל חברות הטכנולוגיה הגדולות כיום, אין זה מן הנמנע שגם אפל תבחן אותו, אולם כאמור הדבר לא אומר שהמחקר וההתנסות של אפל עם נושא זה יביאו פירות או יותר נכון – מוצרים.

אבל במידה ואפל כן תחליט להכנס לתחום, שהרי Munster מאמין שאפל תמצא דרך להפוך את החומרה לאלגנטית, מעוצבת ואטרקטיבית. דבר שהוא רחוק מלהיות טריוויאלי עד כה בתחום המציאות הרבודה והמדומה, ויעידו על כך "חוקרי" ה- Glass של גוגל שזכו לתגובות לא סימפטיות בלשון המעטה ואפילו קיצוניות בעת השימוש שלהם במשקפיים. אחת הסיבות העקריות לתגובות אלו נעוצה ביכולת של המשקפיים לצלם ולהסריט אנשים ללא ידיעתם המיידית, אולם לא מעט מהתגובות והביקורות הגיעו לכיוון האמירה האופנתית והחברתית.

נושא המציאות המדומה והרבודה הוא ללא כל ספק נושא מעניין שזוכה בשנים האחרונות לתשומת לב שהולכת וגדלה. באופן די מעניין נראה כי תחום המציאות הרבודה הוא לא חדש, במיוחד כשמדובר במכשירי הסמארטפון. אפליקציות מתחום המציאות הרבודה החלו להופיע בחנויות האפסטור כבר לפני 6 שנים, בין אם מדובר באפליקציות שאפשרו להעשיר את הסביבה דרך הצגת מידע רלוונטי, תחום שלפי הדיווחים גם אפל בוחנת בעצמה עבור שירות המפות שלה, ובין אם על ידי משחקים כמו Ingress מבית גוגל. יהיה מעניין מאוד לראות האם אפל תחליט בשלב כלשהו להכנס לתחום זה, ואם כן כיצד החברה תוכל לתרום לתחום זה ואולי גם לשנות את התפיסה הרווחת של המשתמשים כלפיו.

 

מקורות: patentlyapple, 9to5mac ו- Macrumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho