המנסר מוגאס | הבן @#$% שהתעסק עם הזמן

ע״י

ניסור שאריות ההגיון סביב המעבר בין שעון הקיץ לשעון החורף בישראל, לצד נוסטלגיה על Y2K.

 

מנסר מוגאס 2

תנו לי לקחת אתכם למסע לאחור בזמן, בחזרה לשנת 2000.
יותר מאשר שהיא תיזכר כ-״שנת המילניום״, שנת 2000 תיזכר יותר מכל דבר אחר בזכות ״באג 2000״ (Y2K) הידוע לשמצה, אשר אינספור תסריטי אימה הופצו לגביו, ואשר התברר בסופו של דבר כלא יותר מאשר עורבא פרח. חלק מכם אולי צעירים מידי בכדי לזכור זאת, אז במידה ואתם צריכים ריענון (ולו בשביל להיות מסוגלים להבין לאן אני חותר כאן), אני ממליץ שתעשו קפיצה קלה לוויקיפדיה ותקראו קצת אודות העניין. אבל אתם לא חייבים, כי אני אסכם לכם את באג 2000 בצורה פשוטה מאוד: טעות אנוש תוכנתית מטומטמת להחריד שגרמה לכאב ראש מיותר על כלום – מהומה רבה על לא דבר.

אם כך, כשעליתי ארצה לישראל בשנת 2000 בכדי להתגייס לשורות צה״ל כחייל בודד, הלקסיקון שלי בעברית (בכל הקשור לסלנג) היה מאוד מצומצם. החבר׳ה שלי ביחידה צחקו עלי במשך החודשים הראשונים כי העברית שלי הייתה לטענתם ״עברית של פרופסור״. לכן, אני בחיים לא אשכח את משפטי המפתח הראשונים שלמדתי בזמן הטירונות, אשר חלקם קרוב לוודאי ממשיכים לככב על קירות תאי השירותים בבסיסים בכל רחבי הארץ. אחד מהם באופן ספציפי, הוא הרלוונטי כאן לעניינינו: ״עוד לא נולד הבן @#$% שיעצור את הזמן – עד מתי … (השלם את מחזור גיוסך כאן)״. באופן ספציפי, אני מתייחס לחלק של המשפט שטוען ״עוד לא נולד הבן %$#@ שיעצור את הזמן״ – כי זהו שקר גס.

כי אומנם עוד לא נולד הבן %$#@ שיעצור את הזמן, אבל זו לא אומרת שלא נולדו כבר הבני %$#@*! שיתעסקו איתו לחינם, ואי לכך יחרפנו אותנו, את השעונים הביולוגיים שלנו – ואת הטכנולוגיה שלנו, בכל שנה, ובדיוק של שעון שוויצרי. הדוגמא האחרונה הייתה כמובן צינית, שכן המעבר בין שעון הקיץ לשעון החורף בישראל הוא אחד הדברים הכי עקומים, דפוקים והזויים שקיימים במדינה הזו – ועד כמה שאנחנו (בכנות, באמת ובתמים) אוהבים את מדינת ישראל, כולנו יודעים שזו היא חתיכת הצהרה.

photo-5

אני אתן לכם להתווכח ביניכם לבין עצמכם בנוגע להאם ההצהרה הזו היא נכונה או לא, אך רק אציין למען הפרוטוקול שכאחד שחי כמחצית מחייו בחו״ל – במקום שבו שעון הקיץ והחורף מתחלפים בכל שנה באותו המועד בדיוק – זהו אחד הדברים הכי הזויים ומעצבנים שיש פה בישראל, שאין לו אח ורע בשום מקום אחר בעולם. אבל אם נראה לכם שבזאת מסתכמת דעתי על העניין, טעיתם טעות מרה:

הטיב לנסח זאת הכתב הלל גרשוני מאתר nrg, בכתבתו על הנושא מהשנה שעברה (ספטמבר 2014) שעלתה תחת הכותרת ״שעון קיץ: טקס דתי מיותר״. בתאכלס, כל מילה בכותרת חקוקה באבן. אבל, למי שזה לא מספיק תמציתי עבורו, גרשוני מטיב למצות – כבר במשפט הפתיחה ובצורה שנונה וחדה בדיוק כמו שאני אוהב – היטב את דעתי על התופעה המגוחכת והכה ישראלית הזו:

״יאסו! זוכרים את "זמן אתונה" שהיה צורך לעבור אליו בשנה שעברה כדי שהפלאפון ידע מה לכל הרוחות היא השעה? באופן יווני משהו, ההיסטוריה חזרה על עצמה, כטרגדיה או כקומדיה, וגם בבוקר יום ראשון הגיעו אלפי אנשים מאוחר לעבודה בתירוץ האולטימטיבי "השעון שיקר לי". מי ידע שאחת התוצאות של ועדת שעון קיץ שפועלת בכל שנה ושנה, והסכמות מקיר לקיר שמתחלפות עם התחלפות שר הפנים, תהיה שבכל שנה בסתיו – וגם באביב – לא יהיה לאנשים מושג מה לכל הרוחות השעה?״

עכשיו שסיימנו את המסע לאחור בזמן – בואו נחזור להווה, ואולי אף נקפוץ לעתיד: מסתמן שבשנת 2015, המושג החם של עולם הצרכנות המודרנית הוא ״שעון חכם״. אני אמתין כמה שניות בכדי לתת לאירוניה המטורפת להציף אתכם, ולקרוע אתכם מצחוק. עכשיו שסיימתם לצחוק, יגיע תורם של העצבים: בשנת 2015, היכן שבכל שאר העולם אנשים כמוני וכמוכם כבר רגילים להתסמך על הסמארטפון שלהם שיציג בפניהם אוטומטית את השעה לאחר חילופי השעון קיץ-חורף, אנחנו בישראל ממשיכים לחיות בחוסר וודאות ולראות כותרות מפגרות באתרי החדשות כגון ״היכונו לקראת המעבר״, או ״כיצד לכוון את השעון במכשיר הסלולרי שלכם״, כאילו שאנחנו עם של ניאנדרטלים טכנולוגיים שלא מבינים מהחיים שלהם.

Apple Watch

ובכן, אני מודה: אני לא מבין מהחיים שלי – למה לעזאזל אנחנו עדיין תקועים בסרט המפגר הזה בשנת 2015? מעבר לכך, מאין לנו העירבון שמחר לא יקום איזה שר כנסת דמיקולו ויחליט על גחמתו לשנות לנו שוב את מועדי שעון החורף והקיץ, ובכך יחרפן גם את השעונים החכמים ביותר בשוק הטכנולוגי? בכל אופן, אם יש דבר אחד (טכנולוגי) שכל הסיפור המגוחך הזה ממחיש לנו יותר מכל, אזי שזהו היתרון שבלעדכן את המכשירים הטכנולוגיים שלנו לגרסאות התוכנה העדכניות ביותר: משתמשי iOS 8 ואנדרואיד לוליפופ (5.0) כבר לא צריכים לדאוג יותר לכיוון השעון (בהנחה והגדרות השעון והזמנים האוטומטיים של התוכנה מופעלים אצלהם בכברירת מחדל) באופן ידני. ואמרו אמן…

בשורה התחתונה: לא משנה עד כמה חכם יהיה השעון, הוא עדיין יהיה מוגבל בישראל כל עוד קיים בישראל הבן #$%! שיתעסק עם הזמן.