תוכנית החלפת הטרייד אין החדשה של אפל יוצאת לדרך

ע״י

תוכנית הטרייד אין החדשה של אפל המחליפה מכשירי סמארטפון מפלטפורמת האנדרואיד והבלקברי תמורת אייפונים יוצרת לדרך, בארה"ב, אירופה וגם בסין.

 

 

iPhone trade in

לפני מספר שבועות האתר 9to5mac דיווח שעל פי מקורותיו, תוכנית הטרייד אין של אפל שנפתחה במהלך שנת 2013, כדי לקדם את המכירות של מכשירי האייפון ובהמשך הורחבה גם למכשירי האייפון, צפויה לעבור שינוי משמעותי כשמעבר לקבלת מכשירי אייפון ישנים, אפל תתחיל לקבל גם מכשירי סמארטפון מפלטפורמות מתחרות ביניהן: בלקברי, Windows Phone ואנדרואיד. היום אפל השיקה באופן רשמי את תוכנית הטרייד אין החדשה, שבהתאם לדיווחים המוקדמים בנושא, אכן מקבלת מכשירי סמארטפון מפלטפורמות אחרות ומאפשרת לבעלי המכשירים לקבל זיכוי לרכישה של מכשירים מליין מכשירי האייפון שאפל מציעה, שנכון להיום כוללת את האייפון 5c, האייפון 5s, האייפון 6 והאייפון 6 פלוס. מה שכן נראה כי הזיכוי לא יאפשר רכישה של השעון שמכירתו המוקדמת תחל ב- 10 לאפריל והשקתו הרשמית תחל ב- 24 לאפריל. לאור העובדה שתוכנית הטרייד אין של אפל, שהושקה בארה"ב, התרחבה בחודשים האחרונים למדינות נוספות ברחבי העולם וכעת היא מתפרשת על פני המדינות: ארה"ב, קנדה, אנגליה, צרפת, גרמניה ואיטליה. משתמשים יכולים לגשת לחנויות האפלסטור במדינות אלו ולקבל זיכוי תמורת מכשירי סמארטפון ישנים, ביניהם גם מכשירי אנדרואיד נבחרים, אם כי החברה לא מציינת האם מדובר בדגמים מסוימים של יצרניות מסוימות אם בכלל.

תוכנית הטרייד אין החדשה מושקת היום במדינה נוספת והיא סין, השוק השני בגודלו ובחשיבותו עבור אפל. בארה"ב ובשאר המדינות בהן תוכנית הטרייד אין שלה קיימת, אפל פועלת בשיתוף פעולה עם חברת BrightStar שאחראית על איסוף המכשירים הישנים והעברתם לגורמים הרלוונטים, בין אם מדובר גורמי מחזור, גריטה, תיקון ומכירה בשוק המשני. אולם על פי הדיווחים עולה שמי שתנהל את הנושא בסין היא לא אחרת מאשר פוקסקון – שותפתה של אפל לייצור מכשירי האייפון והאייפד שתהיה אחראית על איסוף המכשירים הישנים תיקונם ומכירתם בשוק המשני, מחזור החלפים וכו' בהתאם למצב הפיזי של המכשיר. אולם לפי דיווח של ZDnet נראה כי קהל הלקוחות הסיני רחוק מלהתלהב מתוכנית הטרייד אין שאפל מציגה ומסיבה טובה, שהרי המחירים שאפל מציעה תמורת המכשירים הישנים נמוכים באופן משמעותי, ממחירם בשוק המשני והחברה לא עושה איפה ואיפה בין המצב של מכשירים מדגם מסוים, כך שמכשיר אייפון 5c בין אם הוא חדש לחלוטין או משומש יזכה את המשתמש באותו המחיר מבחינתה של אפל והמחירים, כאמור הם רחוקים מלהיות אטרקטיביים, כשעבור מכשירים תקינים המחירים הם כדלקמן: אייפון 4 יזכה את בעליו בזיכוי של 250 יואן שהם כ- 40$, אייפון 4s יזכה את בעליו בזיכוי של 500 יואן שהם כ- 80$ ואייפון 5s יזכה את בעליו בזיכוי של 1500 יואן שהם כ- 240$.

Trade in china Trade in

מדובר בחלק קטן מהמחיר של המכשירים בשוק המשני הסיני כשלפי בדיקה שערך ZDnet מכשירי אייפון בנפח 16GB יזכו למחיר בהתאם לדגם באופן הבא: אייפון 4s יכול להמכר במחיר של כ- 1,100 יואן שהם כ- 176$, בעוד אייפון 5s (בנפח האמור) ימכר בממוצע תמורת סכום של כ- 2,900 יואן שהם כ- 463$. ועל אחת כמה וכמה כשמחיר של מכשיר אייפון חדש בנפח של 16GB הוא: 4,488 יואן שהם כ- 718$ עבור דגם אייפון 5s, או 5,288 יואן שהם כ- 846$ עבור אייפון 6 ו- 6,088 יואן שהם כ- 973$ עבור אייפון 6 פלוס. מסיבה זו נראה כי תוכנית הטרייד אין של אפל שהיא גם ככה לא משתלמת עבור רוב האנשים, הופכת להיות אפילו פחות משתלמת עבור קהל המשתמשים הסיני ונראה שאם אפל רוצה למשוך משתמשי אנדרואיד נוספים לפלטפורמה שלה, דבר שעד כה מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס עשו בהצלחה מרשימה, בחודשים הראשונים להשקתם, נראה שאפל תצטרך אולי לשנות את התמחור של תוכנית הטרייד אין שלה ולהתאים אותה לשווקים השונים ובעיקר לשווקים שמחוץ לארה"ב, בהם מחירי האייפון הם יקרים באופן משמעותי מהמחירים בארה"ב. לא ברור האם תוכנית הטרייד אין החדשה תכלל גם בישראל, כשכיום אידיגיטל והמשווקות המורשות של אפל מציעות תוכנית טרייד אין אולם נכון לעכשיו רק עבור מכשירים מליין המוצרים של אפל.

 

מקורות: 9to5mac ו- ZDnet
עריכה, תרגום ותוספות: natisho