ברוכים הבאים לשעון של אפל

ע״י

אפל מפרסמת סרטוני הדרכה ראשונים לשעון ובכך ממשיכה את מסורת סרטוני ההדרכה למוצרים המצליחים שלה, ששינו את תעשיות המוזיקה, הסלולר והמחשבים.

 

 

Welcome to Apple Watch

היום טבלטים, מחשבים וסמארטפונים המבוססים על טכנולוגיית המולטי טאץ' מקיפים אותנו בחיי היום יום. ילדים, בוגרים וזקנים כבר התרגלו בשנים האחרונות שהכל נגיש ובר מניפולציה מקצות האצבעות, עד כי נדמה שהטכנולוגיה הזו קיימת מזה עשרות שנים כשבפועל היא זמינה בקנה מידה נרחב פחות מעשור, ושבעוד היא די אינטואיטיבית היום, עם הצגתה הדברים לא היו כל כך ברורים מאליהם כשאנשים היו רגילים ללחצנים לבחירה של ביצוע פעולה כזו או אחרת ולא למחוות מולטי טאץ'. אלו שהיו ממונים על פיתוח מערכת ההפעלה של האייפון, הבינו זאת ובהתאם לכך מערכת ההפעלה ניסתה להיות ברורה ככל האפשר, בשימוש עם קווי מתאר ללחצנים ומיעוט במחוות. אולם גם במצב זה, אפל החליטה לשחרר מספר סרטוני הדרכה שהציגו את התפעול של המכשיר והממשק החדשני שהשתנה בהתאם לאפליקציה, מצב המכשיר (מאוזן או מאונך) ועוד. כיום קשה להבין את הצורך בכך, אולם בשנת 2007 כשאנשים היו רגילים למכשירי סלולר עם מקשים פיזיים שהמסך שלהם דלק באופן מתמיד, כיבוי המסך גרם לאנשים לחשוש שהמכשיר כבוי ושהם לא יוכלו לקבל שיחות. או לחילופין שבמידה והם צריכים להקיש על המקלדת הנומרית במהלך שיחה, הדבר לא יהיה אפשרי בגלל שהמכשיר הגיע ללא מקלדת פיזית. או לאן נעלמים לחצני הניווט והתפעול בזמן ששיר או סרטון מתנגנים להם. סרטוני ההדרכה של אפל עבור מכשיר האייפון ניסה להסביר את אופן השימוש במכשיר, את היכולות שלו ומספר טיפים מעניינים שטפטפו לתוך התודעה של המשתמשים את היכולות בשימוש בממשק המולטי טאץ', כמו למשל מחוות "ניגוב" באפליקציית ההודעות או האימייל למחיקה של הודעה או אימייל.

עם השנים אפל צמצמה את היקף סרטוני ההדרכה של מכשירי האייפון, שהפכו להיות פופולריים יותר ויותר ולמעשה מכשיר האייפון 3Gs היה האייפון האחרון שזכה לסרטוני הדרכה שכאלה, שהתמקדו בעיקר בפיצ'רים החדשים של מערכת ההפעלה שכללו בין היתר: יכולות צילום מתקדמות יותר (צילום וידאו ועריכתו, לחיצה לפוקוס ועוד), יכולת של העתק-הדבק, אפליקציית מצפן ורשמקול, חיפוש הספוטלייט ועוד. האירוניה היא שכשהאייפון 4 הושק בשנת 2010, המתחרה העקרית של מכשיר הסמארטפון של אפל הייתה פלטפורמת האנדרואיד שנהנתה מהעובדה שאנשים למדו כיצד להשתמש בטכנולוגיית המולטי טאץ' בזכות אפל ומכשירי האייפון. בהמשך היוצרות התהפכו כאשר התגלה שאחוזי הנטישה של משתמשי האנדרואיד לכיוון מכשירי האייפון גדולים פי כמה וכמה, מאחוזי הנטישה של משתמשי האייפון לכיוון פלטפורמת האנדרואיד.
ב- 2013 אפל גם נטשה את העיצוב הסקאומורפי של מערכת ההפעלה iOS, שניסה לדמות אלמנטים מהעולם הפיזי, לטובת עיצוב נקי וחדשני יותר שלמעשה לא היה יכול להתקיים אלמלא אנשים כבר למדו כיצד להשתמש בממשקי המולטי טאץ'. ואפילו אז עם השקתה של iOS 7, היו לא מעט תלונות על כך שהשימוש במערכת ההפעלה הוא כבר לא כל כך אינטואיטיבי וברור כפי שהיה בעבר, אולם נראה כי כבר מדובר באחוז קטן יותר של משתמשים – ובעיקר מאמצים מאחרים שחווים זאת.

בעוד בשנת 2010 נראה כי משתמשים כבר הבינו את הרעיון של ממשק המולטי טאץ', נראה היה שהאייפון 4 ו- iOS 4 הביאו עימם פיצ'רים חדשים נוספים כמו תיקיות וריבוי משימות (באופן מצומצם), אולם במקביל אפל גם הציגה מכשיר חדש והוא האייפד, שזכה ללא מעט תשומת לב. כך שעם הפסקת סרטוני ההדרכה לאייפון, סרטוני ההדרכה לאייפד הגיעו לצד מכשיר הטבלט. כאמור בעוד הקונספט של ממשק מולטי טאץ' כבר היה מוכר, נראה שאפל החליטה שהמסך הגדול יותר של האייפד והממשק המעט שונה שלו, עשויים לבלבל את המשתמשים שעד כה התרגלו לממשק זה על מסכים קטנים יותר. בסרטוני ההדרכה של האייפד, החברה התמקדה באפליקציות המובנות שעל המכשיר: מייל, ספארי, iBooks, מפות, אפליקציית המוזיקה ועוד. והשימוש בממשק המולטי טאץ' הנבדל מזה של האייפון בעיקר בלחצנים ובתפריטים. אפל המשיכה עם סרטוני ההדרכה למכשירי האייפד רק עד הדגם השני של הטבלט שהושק ב- 2011. האייפד והאייפון הם אולי המוצרים המצליחים ביותר של אפל בשנים האחרונות, אולם הם לא היחידים שזכו לסרטוני הדרכה שהציגו את הפיצ'רים, היכולות והשימוש בהם. אפל עשתה זאת לאורך השנים בכל פעם שהחברה הציגה שדרוג משמעותי שהביא עימו שינוי באופן העבודה עם המוצרים שלה: בין אם מדובר ב- OS X, נגני האייפוד (ובפרט עם האייפוד Shuffle 3G שהגיע נטול לחצנים…) ואפילו האפל TV.

כעת הגיעה שעתו של השעון לזכות לסרטוני הדרכה שכאלה המיועדים להבהיר לקהל הלקוחות והמשתמשים של המכשיר, כיצד להשתמש במכשיר החדש שמגיע עם ממשק שעל פניו אולי קצת דומה לממשק המולטי טאץ' של האייפון והאייפד, אולם בפועל הוא שונה בתכלית השוני. עם הצגתו של השעון אפל ציינה שהחברה הייתה צריכה לחשוב על ממשק חדש ושונה מזה של האייפון ו/או האייפד, כשבניגוד לפלטפורמות שעונים (חכמים) אחרים שניסו להביא את הממשק של הסמארטפון לשעון, אפל הבינה שגודל המסך לא יאפשר ביצוע מחוות שונות ומשונות כמו למשל צביטה לזום, כשאפילו גלילה עם האצבע תסתיר את רוב התוכן המוצג על המסך. בהתאם לכך אפל החליטה להשתמש ברכיב נוסטלגי שקיים בשעונים מזה יובלות והוא הכתר. אולם הכתר של השעון, המכונה בשם "הכתר הדיגיטלי" מאפשר יותר מרק לכוון את השעה או את התאריך, כשלמעשה הוא גם מאפשר למשתמש לבצע פעולות של ניווט, הגדלה ועוד. בנוסף אפל גם הציגה טכנולוגיה חדשה בשם Force Touch שמאפשרת למסך של השעון לזהות את כוח הלחיצה המופעל עליו, ובכך להציג פקדי פעולה נוספים, במקום לבזבז שטח נדל"ן חשוב על המסך הקטנטן של השעון. אפשרויות חדשות אלו הביאו את אפל ליצור סרטוני הדרכה ייעודיים עבור השעון, שגם מתפקדים בתור סרטוני שיווק המציגים את היכולות של השעון והשימושים הנרחבים שלו.

נכון לעכשיו אפל הציגה רק 4 סרטוני הדרכה לשעון: סרטון הכרות, סרטון הדרכה לאפליקציית ההודעות, סרטון הדרכה לפיצ'ר התקשורת הייעודי – Digital Touch וסרטון הדרכה להחלפה והתאמת תצורות השעון. בשבועות הקרובים אפל צפויה להציג עוד 7 סרטוני הדרכה נוספים שיציגו את השימוש ב: סירי, שירות התשלום הדיגיטלי, שירות המפות, מוזיקה, אימון, פעילות גופנית ועוד. עם השעון, שתחילת המכירות הראשוניות וההצגה שלו בחנויות האפלסטור תחל ב- 10 לאפריל והשקתו הרשמית תחל ב- 24 לאפריל.

 

מקור: אפל
עריכה ותוספות: natisho