TripAdvisor ו- Booking.com מגיעים למפות של אפל

ע״י

בימים האחרונים התגלה שאפל מטמיעה מידע משירותי הרשת TripAdvisor ו- Booking.com, שמשפיעים גם על היקף המידע של שירות המפות לקהל המשתמשים הישראלי.

 

 

iOS 8 local search

מאז השקת שירות המפות העצמאי שלה, אפל פועלת ללא הרף לשפר אותו, זאת אחרי שבעת השקתו השירות זכה לביקורות נוקבות בגין חוסר הדיוק והאמינות שלו, שהביאו את טים קוק להתנצל באופן פומבי בפני קהל המשתמשים ולהפנות אותם לשירותי מיפוי מתחרים, לא לפני שהוא פיטר את סקוט פורסטל. ואכן שירות המפות זכה לשיפורים משמעותיים בשנתיים וחצי לחייו, כשנראה שהוא מספיק טוב עבור רוב המשתמשים עד כי היקף השימוש בשירותי המיפוי של גוגל, על פלטפורמת iOS צנחו באופן ניכר, למורת רוחה של ענקית החיפוש והפרסום המקוון. כחלק מפעילות השיפור של שירות המפות, אפל הציגה רעיונות להטמיע מידע המסתמך על מיקור המונים (Crowdsourcing) שיאפשר לשירות המפות להשתפר ולהיות מדויק יותר, על סמך קהל המשתמשים שלו, בדומה לאופן בו Waze החלה את דרכה ופועלת באופן כזה או אחר, עד היום. אולם עד כה השירות מיקור ההמונים היחיד בו אפל השתמשה בשירות המפות שלה, היה Yelp שמציג ביקורות למסעדות ובתי עסק, אולם בעיקר בארה"ב. כעת מתגלה שאפל מחילה להטמיע מידע מ- 2 שירותים נוספים והם: TripAdvisor ו- Booking.com, שירותי מיקור המונים המוכרים לקהל המטיילים שמכילים מידע רב על בתי מלון ואכסניות ברחבי העולם וכן מידע על אטרקציות מקומיות למטיילים.

נכון לעכשיו לא ברור מתי שירות המפות אמור להציג מידע מ- Yelp או מ- TripAdvisor ו- Booking.com, כשנראה כי הנוכחות של Yelp בארה"ב הופכת את השירות למועמד הטוב ביותר במדינה, בעוד הנוכחות הבינלאומית של TripAdvisor ו- Booking.com הופכת אותן למועמדות מצוינות להשלים את המידע על נקודות עניין ברחבי העולם. כמו כן אפל עדיין לא שינתה את דף המידע לגבי שירותי המיפוי שלה המתייחסים אך ורק ל- Yelp בתחום מידע מיקור ההמונים, אולם נראה כי החברה תשנה זאת ברגע שההטמעה של המידע מ- TripAdvisor ו- Booking.com יושלמו באופן מלא.

Mapping 1

טרם השקתה של iOS 8 היו לא מעט שמועות ודיווחים כי שירות המפות של אפל צפוי לקבל שיפורים נרחבים, בדמות הוספת מידע על תחבורה ציבורי שיהפוך את השירות לתחרותי יותר מול שירותי המיפוי של גוגל. אולם בסופו של דבר שיפורים אלו לא הגיעו לשירות המפות, כשעל פי הדיווחים הסיבה לדחייתן נובעת מבעיות של העדפה, פוליטיקה פנימית וניהול בקבוצת המיפוי, שראתה בחודשים שלפני השקתה של iOS 8 וגם אחריהן, לא מעט זעזועים. יתכן מאוד ששיפורים אלו וכן נוספים כמו למשל הוספת מקורות מידע נוספים יהיו חלק מעדכון משמעותי יותר לשירות המפות של אפל ב- WWDC האחרון, בו החברה תוכל לנצל את הטכנולוגיה והמידע שהיא רכשה בשנים האחרונות מחברות כמו: HopStop.com, BroadMap, Embark ועוד.

Mapping 2

על פניו הוספת המידע משירותי הרשת החדשים לא נראית כדבר כל כך משמעותי, אולם עבור קהל המשתמשים הישראלי מדובר בשיפור משמעותי למדי בשימוש בשירותי המיפוי של אפל, שעד כה התמקדו בעיקר בארה"ב ובמדינות גדולות באירופה, אוסטרליה והמזרח. כעת עם הטמעתם של שירותי מידע ומיקור המונים גלובאליים יותר, נראה כי המידע על נקודות עניין בישראל צפוי להתרחב יותר ולהיות עדכני יותר מאי פעם במפות של אפל, שהפכו בשנה האחרונה להיות שימושיות יותר ויותר עבור קהל המשתמשים הישראלי, כחלק משיפור הלוקאליזציה המקומית שזכתה בגרסאות השונות של iOS 8 לשיפור משמעותי שרק ימשיך וישתפר, זאת עם שיחרורה של גרסה 8.3 שצפויה להביא עימה תמיכה בהכתבה קולית בעברית.

 

תודה מיוחדת לאסף שריקי על הפניית תשומת הלב והתמונות
תוספות ועוד: natisho