תכינו את היומנים | WWDC ב- 8 ליוני

ע״י

אפל מכריזה על התאריך הרשמי של כנס המפתחים השנתי שלה, שיחל בשבוע השני של חודש יוני, וצפוי להציג את העתיד של מערכות ההפעלה של החברה.

 

 

WWDC 2015 banner

מבלי לעורר יותר מדי רעש, אפל פרסמה באתר המפתחים שלה את התאריך הרשמי לכנס המפתחים השנתי, הידוע בשם WWDC (קיצור של World Wide Developer Conference) המתקיים לפי המסורת בתחילת הקיץ. השנה נראה כי המסורת תמשיך כאשר האירוע, שמגיע עם המוטו: "The epicenter of change", יתקיים בשבוע השני של חודש יוני, בין ה- 8 ל- 12 ליוני כשהוא יכלול את הקינוט הפותח וכן עוד כ- 100 סשנים טכניים. בכנס ישתתפו כ- 1,000 מהנדסים מאפל שיעבירו הדרכות וסדנאות לגבי החידושים הצפויים במערכות ההפעלה iOS ו- OS X, אותן אפל צפויה להציג. וכן פרסי העיצוב של אפל. מדובר בכנס המפתחים ה- 26 אותו אפל עורכת, כשמדי שנה משתתפים בו יותר ויותר מפתחים עד כי בשנים האחרונות הכרטיסים לכנס, שעולים כמה אלפי דולרים, אזלו תוך דקות ספורות. כדי להתמודד עם הנושא אפל החלה בשנה שעברה להשתמש בהגרלה כדי לאפשר לכל המפתחים הזדמנות שווה להשתתף בכנס, כשבמקביל לכך החברה גם פועלת להציג Live stream של המצגות וההרצאות דרך האפליקציה ובאתר המפתחים, עבור המפתחים שלא ישתתפו בכנס.

הקינוט הפותח של WWDC הוא אחד האירועים החשובים והגדולים ביותר של אפל במהלך השנה (שנופל אולי רק אחרי אירוע ספטמבר), כשבאופן היסטורי החברה מציגה בכנס את החידושים והשיפורים של מערכות ההפעלה שלה: ניידת ונייחת. בשנים עברו החברה השתמשה באירוע כדי להציג את הדגמים החדשים של מכשירי האייפון, אולם החל משנת 2011, בה החברה העבירה את השקת מכשירי האייפון לתחילת הסתיו, האירוע משמש לשם הצגת הגרסה הבאה של iOS וכן את זו של OS X, בה גם הונהג בשנים האחרונות שיטת העדכונים השנתיים – דבר שבשנה האחרונה לאור ריבוי הבאגים והבעיות של iOS 8 זכה ללא מעט ביקורת שטענה שאולי אפל מנסה לעשות הרבה מדי, בזמן קצר מדי.

2 הדברים הבטוחים שיוצגו באירוע הם iOS 9, שלפי השמועות צפויה השנה להתמקד יותר בשיפור היציבות וחווית השימוש, אחרי שנתיים של טלטלות משמעותיות: הן בממשק ובעיצוב שהוצג עם iOS 7 והן עם היכולות של מערכת ההפעלה ואפליקציות צד ה- ג' שהוצג עם iOS 8. אולם על פי הנראה העדכון לא יכיל רק תיקוני באגים, אלא גם מספר פיצ'רים חדשים אם כי נראה שפיצ'רים אלו לא יהיו כה נרחבים (לפחות מתחת למכסה המנוע של מערכת ההפעלה) כפי שקרה ב- 2 הגרסאות האחרונות של iOS. עד כה לא דלף שום מידע לגבי הפיצ'רים החדשים שיתווספו ואין ספק שיהיה מעניין לראות מה אפל תעשה בגרסה הבאה של מערכת ההפעלה הניידת שלה. כאמור גם OS X צפויה לקבל עדכון גדול, כשרק לאחרונה אפל שיחררה את 10.10.3 שהביא את אפליקציית התמונות החדשה, אותה החברה הציגה ב- WWDC האחרון. בדומה ל- iOS 9, לא ברור מה 10.10.11 עשוי להכיל, כשבנוסף לכך כמו בכל שנה יהיה מעניין לגלות מה יהיה השם החדש אותו אפל תתן למערכת ההפעלה הנייחת שלה, אחרי שלפני שנתיים החברה עברה משמות כינוי המבוססים על משפחת החתולים, לאתרים מוכרים בקליפורניה.

בשנה שעברה אפל הדהימה את הקהל ואת קהילת המפתחים עם הפיצ'רים החדשים שהיא הציגה, בין אם מדובר בפיצ'ר ה- Extensions שאפשר דברים כמו מקלדות צד ג', ווידג'טים, אינטרקציות בין יישומים ועוד. יכולות ה- Continuity וה- Handoff בין iOS ל- OS X שזכתה לעיצוב חדש וכן הצגתה של שפת הפיתוח החדשה Swift. הדבר יוצר רף גבוה מאוד לכנס השנתי ויהיה מעניין לראות האם אפל תעמוד בציפיות הגבוהות או לא. פיל שילר, סגן הנשיא הבכיר לשיווק עולמי באפל ציין בהודעת הפרסום של WWDC 2015 את הדברים הבאים:

האפסטור הציתה אקוסיסטם של אפליקציות שהוא פשוט מדהים, ששינה לתמיד את החיים של הלקוחות ויצר מליוני משרות ברחבי העולם. השנה יש לנו טכנולוגיות חדשות ומדהימות ל- iOS ו- OS X לשתף עם קהילת המפתחים בכנס ה- WWDC וברחבי העולם, ואנחנו לא יכולים לחכות לראות את הדור הבא של האפליקציות שהם יצרו בעזרת כלים אלו.

בנוסף ל- iOS ו- OS X יתכן מאוד שאפל תנצל את ההזדמנות להציג את ה- SDK המלא לפיתוח אפליקציות עבור השעון, שבניגוד לאפליקציות הנוכחיות המותקנות דרך האייפון והן למעשה הארכה שמוצגת על השעון, מה שיוצר איטיות באינטרקציה ובטעינת האפליקציות, יאפשר פיתוח של אפליקציות מקומיות ישירות על השעון שיותקנו ככל הנראה דרך האייפון, אולם יעבדו באופן מקומי על החומרה של המוצר שמכירתו המוקדמת אירעה בסוף השבוע האחרון ובאופן די מוצלח. כמו כן יש לא מעט שמועות לגבי שדרוג לאפל TV שיתבטא לא רק בחומרה חדשה ומשופרת, אלא גם באקוסיסטם שיאפשר לראשונה התקנה של אפליקציות כאלה ואחרות על מכשיר המדיה הסלוני של אפל, דרך אפסטור ייעודי.

כל אלו ועוד צפויים להפוך את – WWDC הקרוב לאירוע מעניין מאוד וכעת כל מה שנשאר לעשות הוא לחכות ולראות מה אפל תשלוף מהשרוול השנה והאם חלק מהמידע ידלוף החוצה לפני האירוע עצמו.

 

מקור: אפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho