האייפון 6s | אלומיניום מחוזק ו- Force Touch

ע״י

הדיווחים לגבי האייפון 6s ו- Force Touch ממשיכים, כשבנוסף נראה כי שילדת האלומיניום של המכשיר תהיה מסדרת 7000 מקולקציית הספורט של השעון, שתמנע את ההשנות של בנדגייט.

 

 

iPhone-6-and-Apple-Watch

מאז שאפל הציגה את פיצ'ר ה- Force Touch במחשבי המק: תחילה במקבוק החדש וכן בדגם ה- 13 אינץ' של המקבוק פרו, נראה כי אין זה מן הנמנע שהפיצ'ר יגיע גם לליין מכשירי ה- iOS בסתיו הקרוב. ואכן זמן קצר אחרי אירוע האביב, אתרי הטכנולוגיה Appleinsider והוול סטריט ג'ורנל דיווחו שלפי מקורותיהם אפל תציג את הפיצ'ר בדגם הבא של האייפון. אל דיווחים אלו הצטרף בתחילת חודש אפריל האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI Securities, שציין שגם מקורותיו שלו בשרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח, שלרוב נוטה להפוך את הדיווחים של Kuo לאמינים, מציינים שאפל חוקרת כיצד להביא את פיצ'ר ה- Force Touch למכשירי האייפון, כשנראה שבשונה מהשעון והטרקפד של מחשבי המקבוק, טכנולוגיה זו תוטמע באופן שונה מעט כשהחיישנים יזהו לא את עוצמת הלחיצה עצמה, אלא את הגידול בשטח הפנים של האצבע בזמן שהיא נלחצת על מסך המולטי טאץ', כדי לזהות את עוצמת הלחיצה. הדיווח של Kuo זכה לאישוש (קצת מפוקפק) מכיוון האתר Digitimes שדיווח בימים האחרונים שלפי מקורותיהם בשרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח (ובפרט בטיוואן), אפל אכן מתנסה עם 2 אפשרויות להטמעת פיצ'ר ה- Force Touch במכשירי האייפון: כשהראשון הוא הכנסת החיישן בין מסך ה- in cell לזכוכית והשני הוא להטמיע את החיישן מתחת למסך. דברים אותם ציין אחד לאחד Kuo בדיווח שלו. בדומה לדיווח של Kuo גם Digitimes מציינים שאפל נוטה לבחור באופציה השניה, בעיקר מסיבות טכניות ולאור כל הדיווחים בנושא, נראה כי צריך לקרות משהו די משמעותי כדי שהאייפון הבא יגיע ללא Force Touch.

מאז שהפיצ'ר הוצג בעיקר במחשבי המקבוק, Force Touch נחשב להתקדמות המשמעותית ביותר מבחינת הממשק שאפל הציגה מאז השקת המולטי טאץ'. מעבר למשוב ההפטי שהפיצ'ר מספק, מדובר במימד חדש של ממשק עם מסכי מולטי טאץ' שמביא וקטור נוסף של עומק באינטרקציה של המשתמש עם התוכן והממשק שעל המסך. כך למשל לחיצה עמוקה על אלמנטים שונים במסך מאפשרת אינטרקציה שונה ומהירה יותר: בין אם מדובר בלחיצה עמוקה על מילים שמעלה באופן מיידי את הפירוש המילוני (או בויקיפדיה), או בין אם בליצה עמוקה על אייקון ב- Dock של OS X שמעלה מייד את החלונות הפתוחים של האפליקציה, או בין אם באפליקציות שונות כמו למשל iMovie, כשלחיצה עמוקה על לחצן ה"קדימה" מאפשרת לשלוט על המהירות בו הסרטון יעבור קדימה (כנ"ל לגבי אחורה), ועוד. בשעון הפיצ'ר משמש לצרכים שונים לחלוטין, כאשר אפל משתמשת בו להציג אפשרויות ממשק נוספות לאלמנטים המוצגים על המסך הקטן, במטרה לשמור על שטח הנדל"ן של המסך ולהציג עליו כמה שיותר תוכן וכמה שפחות לחצני ניווט ובקרה: בין אם בלחיצה עמוקה בתפריט ההתראות שמאפשר לבטל את כל ההתראות, או בלחיצה עמוקה בתצוגת השעון שמעלה את אפשרויות הקיסטום והבחירה של תצוגות השעון השונות ועוד. יכולות אלו של Force Touch מציתות את הדמיון לגבי האפשרויות שהפיצ'ר יכול להביא לממשק של iOS, כשלמשל על ידי לחיצה עמוקה במרכז ההתראות יהיה ניתן לבטל את כולן (פיצ'ר שהוא מבורך בפני עצמו), או למשל במרכז הבקרה לחיצה עמוקה על אחד האייקונים בתפריט הבקרה (למשל WiFi) יעלה מייד את מסך ההגדרות המתאים (למשל של ה- WiFi) ועוד.

אין ספק שהאפשרויות הן נרחבות והן יעצימו את הממשק של ליין המכשירים באקוסיסטם של אפל, כאשר המשתמשים יתרגלו יותר ויותר לבחון לחיצות עמוקות במסכים השונים ולבדוק מה האפשרויות שיוצגו להם, אחרי שמאז השקת האייפון וממשק המולטי טאץ', המשתמשים למדו לנצל את השימושים של ממשק המולטי טאץ' והיכולות שלו.

אולם נראה כי האייפון הבא עשוי להביא יותר מאשר רק את בשורת ה- Force Touch. דיווח של ה- Economic Daily News הטיוואני מציין שאפל שוקלת להשתמש באלומיניום מסדרת ה- 7000 החזקה יותר, בה החברה משתמשת בקולקציית הספורט של השעון, לשלדה של מכשירי האייפון הבאים. האלומיניום מדרת ה- 7000, נחשב להיות חזק ב- 60% מאלומיניום רגיל, מעצם העובדה שהוא דחוס הרבה יותר, ולמעשה הדחיסות שלו היא כשליש מזו של פלדת אל-חלד, אם עם זאת הוא שומר על מאפייני המשקל הנמוכים של האלומיניום. מאפיינים אלו של האלומיניום מסדרת 7000, יאפשרו לאפל להציג מכשירי אייפון עמידים יותר ודקים יותר מבלי לעורר שערוריות נוספות מסוג "בנדגייט". בדף השעון באתר של אפל, החברה מציינת שהאלומיניום מסדרת ה- 7000 נמצא בשימוש באופניים המשמשים לתחרויות ומעצם הניסיון של אפל בתחום האלומיניום, נראה כי לחברה לא תהיה בעיה לבצע אלגון למתכת כדי להציג אותה בצבעים שנמצאים כיום בשימוש בליין מכשירי ה- iOS: זהוב, כסוף וגרניט, כשהצבע האחרון שהוא גם בין הקשים ביותר לאלגון כבר נמצא בשימוש בקולקציית הספורט של השעון ולמעשה נראה שהוא הדגם הפופולרי ביותר בקולקציה הזו.

השקתם של ליין מכשירי האייפון 6s צפויה להתקיים בעוד 5 חודשים ואין ספק שיהיה מעניין לראות אילו שפורים החברה תציג בדגמים הבאים של המכשירים, בנוסף לשיפור במצלמה של המכשיר, שצפויה להיות מהמשמעותיות ביותר שהחברה עשתה עד כה.

 

מקורות: Digitimes ו- Economic Daily News
עריכה, תרגום ותוספות: natisho