גרסה 8.3 | אליה וקוץ בה

ע״י

גרסה 8.3 מכילה מספר שיפורים וגם כמה פיצ'רים חדשים ואטרקטיביים למדי. אולם נראה שלא הכל ורוד בגרסה החדש של iOS 8.

 

 

iOS-83

הציפיה לגרסה 8.3 הייתה רבה למדי ממספר סיבות. הראשונה היא שיפורים ותיקוני באגים רבים שאפל החלה על הגרסה. בעוד השניה קשורה לפיצ'רים חדשים שהגרסה הביאה: בין אם מדובר במקלדת האמוג'י המורחבת והמשופרת שכוללת גם אמותיקונים רב תרבותיים ובעלי אוריינטציה חברתית וסובלנית יותר, או בין אם מדובר בשפות החדשות שסירי למדה, כשבעוד עברית לא נמנית על אחת מהן, שפת הקודש דווקא כן זכתה לתמיכה מבחינת יכולת ההכתבה הקולית. מעבר לכך גרסה 8.3 כוללת עוד מספר פיצ'רים חדשים כמו: תמיכה לאימות דו שלבי לשירותי הרשת של גוגל, אפשרות חדשה בהגדרות האפסטור שמאפשרת הורדה של אפליקציות חינמיות ללא הכנסת ססמא, פילטר חדש באפליקציית ההודעות בין הודעות מאנשי קשר להודעות ממקורות לא מזוהים (בפוטנציאל ספאם), שיפור מרווחי המקשים במקלדת של המכשיר, בדגש על מקש הרווח, ועוד.אלם כעת כשבועיים אחרי שיחרור הגרסה נראה כי לא הכל ורוד, כאשר מאז שיחרורה של 8.3 מספר משתמשים החלו להתלונן על כך שאחרי השדרוג לגרסה החדשה, הם חווים בעיות בשימוש עם Touch ID בחנויות האפסטור, האיטיונסטור וה- iBookstore. לא מדובר בפעם הראשונה שעדכון ששוחרר יוצר בעיות בשימוש עם החיישן הביומטרי. גרסה 8.0.1 שאפל שיחררה זמן קצר אחרי השקתה של iOS 8, יצרה בעיות דומות, שגרמו לחברה להסיר את העדכון ולשחרר תוך 24 שעות את עדכון 8.0.2. אולם הפעם, בניגוד למה שקרה עם גרסה 8.0.1, נראה כי הבעיה לא מורגשת על ידי כלל המשתמשים של מכשירי האייפון 5s, 6 וה- 6 פלוס, כשבנוסף לכך נראה כי גם הבעיות שכן מתגלות הן רק בשימוש עם חנויות התוכן המקוונות של אפל ולא בשימוש עם החיישן באופן כללי, כפי שקרה עם עדכון 8.0.1.

אפל לא התייחסה לנושא, אולם יתכן מאוד שהחברה תאלץ לשחרר עדכון תחזוקה שיתקן את הבעיה, במידה ויתגלה כי היא נמצאת בהיקף רחב. באופן אישי לא נראה שמדובר במספר רב של משתמשים שנתקל בבעיה זו, אם כי פורום התמיכה של אפל וכן פורום המשתמשים של האתרים macrumors ו- reddit התמלאו במשתמשים שנתקלו בבעיה זו. האתר iMore ציין שהוא לא הצליח לשחזר את התקלה אולם נראה כי יש פיתרון די פשוט, וכל מה שיש לעשות הוא לנסות את השלבים הבאים:

  1. פתחו את תפריט ההגדרות של האייפון או האייפד.
  2. בחרו באפשרות Touch ID ו- Passcode.
  3. הכניסו את הססמא.
  4. העבירו את לחצן ה- iTunes ו- App Store למצב כבוי.
  5. לחצו על לחצן הבית וחזרו לדף הראשי (ספרינגבורד).
  6. בצעו אתחול למכשיר (על ידי לחיצה ארוכה על לחצן הכיבוי והבית ביחד עם להופעת הלוגו של התפוח ואז עזבו את הלחצנים).
  7. הכניסו את הססמא.
  8. חזרו לתפריט ההגדרות -> Touch ID ו- Passcode
  9. הכניסו את הססמא.
  10. העבירו את לחצן ה- iTunes ו- App Store למצב פעיל.

אולם נראה שגרסה 8.3 לא רק כוללת באג קטן בשימוש עם ה- Touch ID בחנויות התוכן המקוונות של אפל, אלא שהגרסה גם שוברת את האפשרות של שימוש במכשירי האייפון והאייפד עם תוכנות צד ג' המאפשרות ניהול קבצים והעברת תוכן בין המחשב למכשירים, כמו: PhoneView,  iFunBoxiToolsiExplorer ועוד. הדבר התגלה ימים ספורים אחרי שיחרורה של 8.3, כאשר צוות המפתחים של תוכנת iFunBox פרסם בחשבון הפייסבוק שלהם, הודעה בה הם המציינים שעם העדכון אפל חסמה את הגישה לכל סביבת ה- Sandbox של האפליקציות המותקנות על מערכת ההפעלה, במכשירים שאינם פרוצים. בהתאם לכך נראה כי מפתחי התוכנות הללו פועלים למצוא מעקף סביב המחסום שאפל יצרה עם גרסה 8.3, כאשר תוכנת iFunBox כבר עודכנה לגרסה 2.95 במטרה להתמודד עם המכשול החדש שאפל הציבה. הגרסה החדשה מאפשרת גישה לכל אפליקציה בהן פיצ'ר ה- iTunes File Sharing מופעל (כמו למשל VLC), וצוות המפתחים בודק כיצד ניתן לאפשר יכולת זו לכל האפליקציות המותקנות, כפי שהיה לפני שיחרורה של 8.3.

iexplorer

לא ברור מה הביא את אפל לסגור את היכולת הזו, אולם נראה כי החברה קצה בתוכנות צד ה- ג' שאפשרו סינכרון וניהול קבצים על מכשירי האייפון והאייפד, שלא דרך איטיונס. לא ברור האם מדובר במשחק חדש של חתול ועכבר שאפל פותחת אל מול קהילת מפתחי צד ה- ג' שלה, אולם יתכן מאוד ופעולה זו עשויה להביא ללא מעט משתמשים לבחור בלפרוץ את מכשירם שוב. כאשר מכשירים שנפרצו, אינם נמצאים תחת המגבלות הללו וניתן לנהל את הקבצים על המכשיר באופן מלא, בדרכים שונות ומשונות כמו למשל דרך SSH, אם כי הדבר מצריך משנה זהירות בשימוש בפיצ'ר הזה שעלול ליצור פירצת אבטחה די משמעותית במכשיר.

בכל אופן כמו נראה כי גרסה 8.3 מביאה מצד אחד פיצ'רים מבורכים רבים אולם מצד שני גם חומות חדשות, כשבנוסף לכך נראה שגם גרסה זו שזכתה לתקופת פיתוח ארוכה למדי ואפילו לבטא פומבית, לא חפה לחלוטין מבעיות.

 

מקורות: macrumors, iMore ושוב פעם macrumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho