בתוך השעון

ע״י

 מסורת פירוק המכשירים החדשים של אפל לא פוסחת על השעון שזוכה לפירוק, לבדיקות עמידות של מסך ה- Iox-X והספיר שלו וגם בדיקות עמידות למים.

 

 

applewatchteardown

השעון של אפל כבר כאן ובהתאם לכך נראה כי אתרי הטכנולוגיה לא פוסחים על מסורת פירוק המכשירים של אפל, כאשר האתר iFixit מפרק את דגם האלומיניום הרגיל בגודל ה- 38 מילימטר הרגיל מקולקציית הספורט. לטענת האתר פירוק המסך של השעון הוא מלאכה לא פשוטה והוא מזכיר מאוד את האופן בו חיישן ה- Touch ID הורכב במכשירי האייפון 5s, אם כי בדגמי האייפון 6 אפל שיכללה את מבנה החיישן המובנה בלחצן הבית והפכה אותו לנוח יותר לפירוק. בתוך השעון 3 הרכיבים הבולטים ביותר הם: המנגנון הרטט הטפטי לידו נמצא מחבר המסך, מנגנון הכתר הדיגיטלי האחראי על ממשק השעון לשימושים כמו גלילה, זום ועוד וכן הסוללה של המכשיר שלפי הכיתוב עליה היא סוללה של 3.8V בקיבולת של 205mAh. סוללה זו מאפשרת זמן שימוש של כ- 18 שעות ולטענתה של אפל וכן של הביקורות המוקדמות, מאפשרת שימוש של יום עבודה מלא, אם כי בפעילויות מסוימות כמו למשל ספורט, נראה כי הסוללה מתאמצת יותר. יש לציין שלפי אפל השעון בגודל ה- 42 מילימטר צפוי להגיע עם חיי סוללה טובים יותר ונראה שלאור העובדה שהמפרט של 2 גדלי השעון הוא זהה, אפל מנצלת את שטח הנדל"ן הנוסף בתוך השעון הקטנטן לסוללה קצת גדולה יותר שגם מאפשרת זמן עבודה קצת ארוך יותר. מתחת רכיבים אלו מסתתר ה- S1 שחובר ללא מעט חיישנים דרך כבלים שונים, כשחלקם מולחם לרכיב כך שלפי האתר iFixit נראה כי החלפת הרכיבים בשעון היא לא אפשרית כלל וכלל למעט הסוללה שנראה כי החלפתה היא די פשוטה וקלה. נתונים אלו מתחברים עם מה שידוע לגבי השעון עד כה, כאשר נראה שהחלפת החומרה הפנימית מוגבלת אך ורק לסוללה ואפל ציינה שהיא תאפשר החלפה של סוללת השעון בחנויות האפלסטור להארכת חיי המדף של המכשיר.

פאנל המסך כולל רכיב בודד שמטרתו לא ידועה, אולם הסברה היא שמדובר ברכיב שמזהה את עוצמת הלחיצה על מסך ה- OLED ומאפשר את פיצ'ר ה- Force Touch וכן את זיהוי המולטי טאץ' על המסך. כמו כן פאנל המסך כולל חיישן תאורה ייחודי המבוסס על טכנולוגיה סלוארית ומאפשר את זיהוי תאורת הסביבה דרך המסך. עד כה מכשירי המובייל: סמארטפונים וטבלטים הסתמכו על חיישן תאורה הממוקם מחוץ למסך (בדרך כלל ליד האוזניה והמצלמה הקדמית ולצד חיישן הקרבה של המכשיר) וכעת נראה שלאפל יש את היכולת להטמיע חיישן זה מאחורי המסך, דבר שעשוי אולי להגיע גם למכשירי האייפון והאייפד הבאים ובכך לצמצם את היקף החיישנים שממוקמים בחלקו העליון של המכשיר ואולי גם להביא לכך שהמכשיר יהיה בעל פרופיל קטן יותר, לפחות בחלקו העליון. בנוסף הפירוק של מכלול חיישן הדופק מגלה גם יכולות של oximeter, כלומר מדידה של רמת החמצן בדם על ידי מדידה של רמת האור האינפרא-אדום שהחיישן סופג. אפל לא איפשרה את הפיצ'ר הזה בעת השקת השעון, כאשר הסיבות לכך עשויות להיות שהמדידות הן לא מדויקות – מה שאומר שכדי שפיצ'ר זה יעבוד באופן תקין יש לחכות לדגמים הבאים של השעון. אולם סיבה נוספת היא נושא הרגולציה של מנהל התרופות האמריקאי (FDA) שעשוי להביא פיצ'ר זה בעדכון קושחה פשוט בעתיד.

אבל מעניין לא פחות היא העמידות של חיפוי המסך בקולקציות השעון השונות. Lewis Hilsenteger מערוץ היוטיוב Unbox Therapy, זכה לפרסום רב בגין הסרטון בו הוא הציג כיצד ניתן לכופף את האייפון 6 פלוס, במה שזכה לשם "בנדגייט", פרסם סרטון בו הוא ערך מבחן עמידות למסך ה- Ion-X של קולקציית הספורט. בסרטון Hilsenteger בדק את העמידות של חיפוי הזכוכית אל מול מפתחות, סכין, צמר פלדה וניירות שיוף מחומרים שונים. מבחן העמידות מגלה שהזכוכית המחוסמת המקבילה לזכוכית הגורילה של חברת קורנינג (ואולי זו אותה הזכוכית) עומדת בכבוד אל מול מתכות רכות קרי מפתחות וסכינים וכן גם אל מול צמר הפלדה, אולם היא בהחלט לא עמידה דיה אל מול ניירות השיוף ששרטו אותה לחלוטין והראו את ההבדל בין העמידות של הזכוכית החזקה לשריטות אל מול זו של קריסטל הספיר שמצוי בקולקציות המתכת וה- Edition של השעון. האתר iPhonefixed האנגלי ביצע מבחן עמידות דומה לקריסטל הספיר של הדגמים היקרים יותר של השעון וגילה שמדובר בחיפוי עמיד מאוד ששרד מטבעות, מפתחות, נייר שיוף, פטיש ואפילו מקדחה המעידים על העמידות האמורה של קריסטל הספיר ולא בכדי יצרניות שעוני היוקרה משתמשים בקריסטל הזה כחיפוי עבור השעונים שלהם.

 

 

מבחני עמידות ופירוק אלו מגלים שהשעון צפוי להיות די עמיד אל מול פגעי הסביבה והיום יום בשימוש במכשיר, אם כי אין זה מן הנמנע שיצרניות קייסים צד ג' ירצו להציג קייסים ומגינים עבור השעון. יש לציין שהעמידות של חיפוי המסך של השעון נפרדת מזו של עמידות האלומיניום, פלדת האל-חלד וכמובן הזהב של הקולקציות השונות וכמו שמכשירי האייפון זוכים לשריטות ומכות במעטפת האלומיניום שלהם כך נראה שגם המעטפת של השעון עצמו, צפויה להיות די פגיעה לשריטות ומכות, אם כי באירוע האביב האחרון בו אפל הציגה פרטים נוספים על השעון החברה ציינה כי האלומיניום של השעון הוא מסדרת ה- 700 הקשיחה המשמשת לבניית אופניים שלפי השמועות עשויה למצוא את דרכה למכשירי האייפון הבאים ואפילו כבר לליין ה- 6s. וכן כי פלדת האל-חלד של קולקציית המתכת היא מחוזקת אף היא.

ואם כל זה עדיין לא משכנע אתכם לגבי העמידות של השעון, אז נראה כי העמידות של המכשיר בפני מים היא גדולה יותר ממה שנדמה. האתר האוסטרלי FoneFox החליט לבדוק את העמידות של השעון בפני מים, דבר שהיה נתון ללא מעט שאלות וסברות בימים לפני השקתו. באירוע ההצגה הראשון של השעון אפל לא התייחסה לנושא באופן ישיר אולם ציינה באופן מרומז שהשעון לא עמיד לטבילה במים אלא רק להתזות, כך שלא מומלץ להכנס עם השעון למקלחת. בהמשך טים קוק ציין באופן מפורש שהוא עונד את השעון במהלך כל היום גם במקלחת והדבר יצר לא מעט שאלות לגבי הנושא. כעת המבדקים של האתר מגלים שלא רק שהשעון עמיד בפני התזות ומקלחות אלא גם בפני טבילה ממושכת במים ואפילו בעומק של כמטר, כאשר במבחן ניתן לראות באופן מפורש שהשעון שורד מקלחת של כ- 5 דקות ובהמשך טבילה ממושכת בבריכה בעומקים שונים במשך זמן מצטבר של כ- 15 דקות. אפל מבחינתה מציינת באופן רשמי שהעמידות של השעון בפני מים עומדת בתקן IPX7 משמע, שהשעון עמיד להתזות כמו בשטיפת כלים או אפילו במקלחת, אולם לא לשחיה. בכל אופן נראה כי מי שחושש מנושא המים עם השעון יכול להיות רגוע, אולם נזקי מים פועלים בהתאם למשפט: "מים שקטים חודרים עמוק" ולעיתים לוקח זמן עד שנזקי המים עושים את שלהם, אבל עד אז אפשר כבר להחליף את השעון.

 

מקורות: iFixit ו- FoneFox
עריכה, תרגום ותוספות: natisho