אבטיפוס של אייפד נגנב במהלך שוד

ע״י

שודדים ששדדו בית של עובד אפל בקופרטינו גנבו אבטיפוס של מכשיר אייפד, לצד מכשירי אלקטרוניקה נוספים וכסף מזומן.

 

 

ipadair2

הסיפור הבא נשמע כמו התחלה של סרט מתח והכל מבית היוצר של קופרטינו כשבאופן די אירוני, אפל או יותר נכון, אבטיפוס של מכשיר של אפל מעורב בנושא. ה- Mercury News מדווח שעובד אפל שנמצא בשנות העשרים שלו, נשדד על ידי Katherine Stump ו- Alexander Nejat, אחרי שענה למודעה פרסומית ברשת. לפי הדיווח משטרת מחוז סנטה קלארה עצרה את 2 החשודים הנ"ל, שאף הם בגילאי העשרים שלהם בחשד שהם נפגשו עם הצעיר שענה למודעה ברשת שפורסמה על ידי Stump ליד ביתו כשהיא מלווה ב- Nejat. אחרי המפגש השלושה חזרו לביתו של הקורבן שם Stump איימה עליו עם סכין בזמן ש- Nejat ריסס אותו בתרסיס פלפל. כשהוא חסר יכולת הגנה השניים שדדו את הצעיר וגנבו מביתו מספר מכשירי אלקטרוניקה ביניהם אבטיפוס של מכשיר אייפד, לצד סכום של כ- 7,500$. השודדים גם הכריחו את הקורבן להכנס לרכב שלהם, כשהם "חוטפים" אותו ונוסעים עימו מספר קילומטרים לפני שעצרו בצד הדרך ודחפו אותו החוצה, ככל הנראה במטרה להשיג קצת זמן ולהמלט לפני שהוא מתקשר למשטרה. אם נראה כי המהלך היה מיותר, כשעל פי ה- Mercury News הקורבן דיווח למשטרה המקומית על השוד, רק חמישה ימים אחרי שהוא התרחש.

הקלסתרון של שני החשודים שפורסם על ידי המשטרה המקומית, זוהה על ידי השוטרים של משטרת Pleasanton הסמוכה, זאת אחרי שהם נעצרו גם שם בחשד לפעולות דומות. בזמן מעצרם השוטרים מצאו בין רכושם מספר טלפונים סלולריים ומחשבים ניידים, אולם נראה כי מכשיר האבטיפוס של האייפד, שבאופן די ברור לא נמסרו לגביו פרטים מסוימים (כמו למשל גודלו ועוד שיכולים להעיד האם מדובר בדור הבא של האייפד אייר או שמא באייפד פלוס השמועתי) לא נמצא והוא עדיין לא אותר.

זו לא הפעם הראשונה בה מכשיר אבטיפוס שנמצא בידיו של עובד אפל מגיע לידיים זרות. באביב 2010 עובד אפל שכח בבאר בעיר Redwood, אבטיפוס של האייפון 4 שהוסתר בתוך קייס של אייפון 3Gs. בהמשך אפל טענה שיש חשד לא קטן שהמכשיר נגנב מידיו של העובד. מי שמצא/גנב את המכשיר ניסה לאקטב אותו אולם ללא הצלחה ולפי דבריו של ג'ובס בראיון שנערך עימו זמן קצר לאחר מכן, ציין המייסד המנוח שהניסיון לאקטב את המכשיר עורר את חשדה של השותפה לדירה של החשוד והיא זו שפנתה למשטרה בנושא. אולם לפני שהמשטרה הספיקה להגיע, המכשיר נמכר לכתב של האתר גיזמודו תמורת סכום של כ- 5,000$, שפרסם תמונות של המכשיר בבלוג הטכנולוגיה הפופולרי. סטיב ג'ובס פנה באופן אישי ל- Jason Chen, דאז העורך הראשי של גיזמודו, וביקש ממנו (סביר להניח שיותר נכון לומר שהוא דרש ממנו) להחזיר את המכשיר בחזרה. גיזמודו הסכימו לעשות זאת בתנאי שאפל תאשר שאכן מדובר במכשיר אבטיפוס, אולם אפל סרבה וראתה בדבר כניסיון סחיטה. בסופו של דבר גיזמודו נאותו להחזיר את המכשיר בחזרה לאפל, אולם הדבר לא מנע מהמשטרה להחרים ל- Chen חומר שלפי הסברה הכיל מידע לגבי הפרשייה, כשבנוסף לכך אפל "הענישה" את גיזמודו על כך ולא הזמינה את כתבי האתר לאירועי המדיה שלה, מאז ועד לאירוע ספטמבר האחרון.

Katherine Stump ו- Alexander Nejat

Katherine Stump ו- Alexander Nejat

לפי דבריו של Chuck Wall, חוקר פרטי מאזור סאן חוזה חברות טכנולוגיה רבות מאבדות מכשירי אבטיפוס כאלה ואחרים ולא אחת הן פונות לחוקרים פרטיים בניסיון לעזור להשיב את האבדה/גניבה. Wall מציין שככל שהאבטיפוס חשוב יותר, בין אם בגלל שהוא מכיל טכנולוגיה חדשה שהפטנט עליה עדיין לא אושר, או עיצוב חדש וייחודי, כך החברה משקיעות יותר מאמצים ומשאבים בהחזרת המכשיר לידיהן. Wall ציין שרק לאחרונה חברת טכנולוגיה גדולה מעמק הסיליקון פנתה אליו, אחרי שסמנכ"ל הכספים שלה איבד מכשיר אבטיפוס שהושאר במושב האחורי של המכונית שלו, שנפרצה.

במקרה של האבטיפוס של האייפון 4, המעורבים בפרשה הואשמו בסופו של דבר בגניבה ונגזר עליהם עונש מאסר. כעת לאור העובדה שמדובר בעבריינים שאין זאת העבירה הראשונה שלהם, סביר להניח שהעונש יהיה קשה יותר, אולם אין ספק שמבחינתה של אפל חשוב לחברה לא פחות לזכות ולקבל את האבטיפוס של האייפד לידיה, מאשר לראות את פועלם של גלגלי הצדק.

 

מקור: Mercury News
עריכה, תרגום ותוספות: natisho