הדואר בא היום באייפד האדום

ע״י

מכירות האייפד ממשיכות לצנוח, אולם טים קוק לא מודאג ואפל ממשיכה ביוזמות שונות לשפר את עתיד האייפד בפרויקט עם חברת הדואר היפנית, כשברקע נמצא האייפד פלוס.

 

 

iPads

בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון אפל הציגה את נתוני המכירות של האייפדים שנמכרו בהיקף של 12.6 מיליון מכשירים ברבעון האחרון, המייצגים ירידה של 23% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה. באופן מעניין נראה כי גם עם ירידה משמעותית שכזו בהיקף המכירות של מכשירי האייפד, מכשירי הטבלט של אפל עדיין שולטים בקטגוריית הטבלטים, כשלפי נתונים שפורסמו על ידי חברת IDC עולה שלמרות ירידה בנתח השוק של האייפדים מכ- 32% לכ- 27% בין הרבעון הראשון של 2014 לבין הרבעון הראשון של 2015, האייפד כאמור עדיין שולט בקטגוריה זו כשמאחורי האייפדים של אפל נמצאים הטבלטים של סמסונג שמחזיקה בכ- 19% משוק הטבלטים וגם ראתה ירידה בהיקף המכירות של מכשירי הטבלט שלה בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד ובהפרש ניכר אחריה עם נמצאת לנובו עם כ- 5%, אסוס עם כ- 4% – שגם ראתה ירידה די משמעותית בהיקף המכירות של מכשירי הטבלט שלה ו- LG עם כ- 3%. שאר מכשירי הטבלט של יצרניות קטנות שונות ומשונות אוגדו לכדי קטגוריית ה- Others המככבת גם בתחום מכשירי הסמארטפון המבוססים על אנדרואיד, כשבאופן כללי נראה כי היקף המכירות של טבלטים אלו גדלו אם כי בצורה די קטנה, מה שמצביע על ירידה כללית בהיקף המכירות של מכשירי הטבלט ברחבי העולם.

נושא הירידה בהיקף המכירות של מכשירי האייפד מלווה את אפל כבר כשנה, כשעל פניו נראה כי ההתלהבות הראשונית ממכשירי הטבלט דעכה ורבים חוששים שהמגמה של מכירות האייפד בפרט והטבלטים בכלל תהיה דומה לזו של מחשבי הנטבוק שהיו פופולריים בין 2007 ל- 2010, כשהשקת האייפד שהציתה מחדש את קטגוריית הטבלטים חיסלה למעשה את קטגוריית הנטבוק שהחלה לראות דעיכה משמעותית כבר במהלך 2011 ועד סוף 2012, חלק ניכר מיצרניות הנטבוק הודיעו באופן כזה או אחר על כך שהן מפסיקות לייצור את המחשבים הקטנים והזולים. בדו"ח ההכנסות הרבעוני טים קוק נשאל לא אחת לגבי היקף המכירות המדשדש של מכשירי האייפד. בדומה לתגובות שלו בדו"חות הרבעוניים הקודמים של החברה, קוק חזר על כך שהוא לא מודאג מהירידה במכירות האייפד וציין כי לא כל הנתונים בנושא מציירים תמונה עגומה, בין אם בכך שחלק ניכר מרוכשי האייפדים ברבעון האחרון היו משתמשים שרכשו את האייפד הראשון שלהם, כשבארה"ב מדובר בכ- 40% מרכישות האייפדים ברבעון האחרון ובסין מדובר על כ- 70%. נתונים אלו לצד נתונים של חברות מחקר המגלים שחלק גדול מהמשתמשים שמתכננים לרכוש מכשיר טבלט ב- 3 החודשים הקרובים מתכוונים לרכוש אייפד מגלים כי שוק הטבלטים רחוק מלהיות רווי.

IDC-Q1-2015-Tablets-800x526

קוק גם אישר כי מכירות האייפד רואות קניבליזציה מצד אחד מהמכירות של מכשירי האייפון ובעיקר מכשירי האייפון 6 פלוס ומהצד השני מהמכירות של מחשבי המק, שראו בתקופה האחרונה עליה משמעותית בהיקף המכירות שלהם, כשנראה כי המכירות של המקבוק החדש, צפויות להשפיע באופן ניכר גם כן. אולם קוק לא מודאג מנושא הקניבליזציה כשהוא מציין שזה המצב כפי שהוא כשלטענתו ישנם הרבה דברים שקורים בשטח.

אחד מהם היא השותפות של אפל עם חברת IBM שלטענתו של קוק עדיין נמצאת בתחילת דרכה, אולם היא כבר מראה ניצנים ראשונים של הבטחה מרשימה. ואכן הוול סטריט ג'ורנל דיווח בימים האחרונים על פרויקט משותף בין הצד של אפל ו- IBM לבין חברת הדואר היפנית שנועדה לעזור לאוכלוסיית גילאי הזהב היפנית המהווה כ- 25% מכלל האוכלוסיה ביפן. לפי הדיווח הפרויקט יחל עם קבוצה של כ- 1,000 אזרחי גיל הזהב ביפן שיקבלו מכשירי אייפד עליהם יותקנו אפליקציות ייעודיות שפותחו על ידי אפל ו- IBM. אפליקציות אלו ינטרו את אורח החיים של הקשישים דרך מחשב העל של IBM המכונה ווטסון, ויעזרו לקשישים להיות מחוברים יותר לקהילה, למשפחות ולחבריהם בעידן הדיגיטלי של היום ועוד. התוכנית היא להרחיב את הפרויקט שיכלול בין 4 ל- 5 מיליון אזרחים קשישים ביפן, כשירות קהילתי בעלות חודשית של כ- 8$ בלבד. מעבר כך שהאייפדים יעזרו לקשישים בתחום הדיגיטלי, השירות כאמור גם ינטר את אורח החיים שלהם ויוודא שחברי האוכלוסיה הזו לא מועדים לניסיונות תרמית דיגיטליים באופן כזה או אחר. זמן קצר אחרי הדיווח של הג'ורנל אפל שיחררה הצהרה רשמית לתקשורת לגבי הפרויקט וטים קוק אפל צייץ על כך בחשבון הטוויטר האישי שלו.

212909

בדו"ח ההכנסות הרבעוני קוק גם ציין שאפל ממשיכה להשקיע בפיתוח העתידי של מכשירי האייפד והשמועות לגבי הדגמים החדשים של מכשירי האייפד, בין אם מדובר במכשיר האייפד מיני 4 או האייפד פלוס השמועתי עדיין מרחפות כאשר על פי הנראה אפל עשויה להציג את הדגמים החדשים הללו, לצד דגם חדש של האייפד אייר באירוע אוקטובר הקרוב. בימים האחרונים האייפד פלוס חזר לכותרות כאשר האתר הצרפתי NWE פרסם סכימות המציגים את התצורה של האייפד הגדול יותר וכן את קווי העיצוב הכלליים שלו. סכימות אלו שנוצרו בדצמבר 2014 מגלות כי המכשיר יגיע עם מסך בגודל של 12.9 אינץ' ובגודל כללי של: 305.70 מ"מ על 222.60 מ"מ על 7.20 מ"מ. הסכימות גם מציגות 4 רמקולים: 2 הממוקמים בחלקו התחתון של המכשיר ועוד 2 הממוקמים בחלקו העליון של המכשיר, המאששים את השמועות בנושא לגבי רמקולים סטריאופוניים שיוצגו במכשיר הטבלט הגדול. כמו כן העיצוב הכללי של האייפד פלוס, ממשיך את קו העיצוב של האייפד אייר 2 כשנראה שבדומה לאייפד אייר 2 ולשמועות לגבי האייפד מיני 4, גם האייפד פלוס לא יגיע עם לחצן השתק/ביטול רוטציה. מה שמראה שאפל החלטית מאוד בהעברת הפיצ'ר החומרתי לתוכנה. הסכימות מציגות שהאייפד פלוס לא צפוי להגיע עם 2 מחברי ברק או עם מחבר פריפריאלי נוסף, כפי שהשמועות בנושא טענו, באומרם שהמכשיר עשוי להגיע עם מחבר נוסף ככל הנראה מסוג USB (ככל הנראה מסוג C). מה שכן סרטון של ערוץ היוטיוב הפופולרי Unbox Therapy שבחן קייס שיוצר עבור האייפד פלוס, ככל הנראה בהתבסס על סכימות דומות, מגלה כי הקייס מכיל מחבר נוסף בצידו, אולם יתכן מאוד ומדובר בקייסים שיוצרו בהתבסס על סכימות ישנות יותר, או שלחילופין הסכימות שהוצגו על ידי האתר הצרפתי לא עדכניות.

Dimensions-iPad-Pro-Air-Plus-800x655

 


כל אלו ועוד מראים שאפל לא קופאת על שמריה ביחס לאייפד והחברה פועלת ללא הרף להפוך את המכשיר לאטרקטיבי יותר ולהכניס אותו לתחומים רבים ומגוונים יותר, בין אם דרך שותפויות ייחודיות או בין עם בפיתוח דגמים חדשים של האייפד כשהאייפד פלוס למשל עשוי להיות אטרקטיבי לקהלי יעד מסוימים, כמו למשל: השוק המקצועי והארגוני. קוק ציין כי הוא בטוח בכך שמכירות האייפד יחזרו לטרנד חיובי, אם כי המנכ"ל של אפל לא ציין מתי הוא צופה שהדבר יקרה. אבל עם שליטה בשוק הטבלטים והכנסות של למעלה מ- 5 מיליארד דולר ממכירות האייפד, לאפל אין סיבה משמעותית לדאגה לגבי עתידו של מכשיר הטבלט שלה.

 

מקורות: IDC, אפל/הוול סטריט ג'ורנל ו- NWE
עריכה, תרגום ותוספות: natisho