194 מיליארד דולר מאפשרים הרבה דברים

ע״י

אחרי עוד רבעון מוצלח אפל מגדילה את היקף המזומנים שלה לכדי 194 מיליארד דולר ומחליטה להשתמש בהר המזומנים שלה עבור הדברים שחשובים לבכירי החברה.

 

 

Tim Cook

סטיב ג'ובס טען תמיד שכסף לא עניין אותו. בתור נער הוא גדל כהיפי למשפחה די ממוצעת להורים שמילאו את גחמותיו ולכן הוא לא היה צריך לדאוג לכסף, ובהמשך הדרך הוא התעשר באופן כה מהיר ומשמעותי שגם אז הוא לא היה צריך לדאוג לגבי כסף. מה שכן עניין את ג'ובס הם המוצרים של החברה שלו ודאגה לכך שהחברה אותה הוא ייסד תראה הצלחה ולא תעלם לתהומות הנשיה, כפי שכמעט קרה ב- 1997. אבל כיום כשאפל היא חברת הטכנולוגיה הגדולה ביותר בעולם, ולמעשה ה-חברה הגדולה והעשירה ביותר בעולם, נראה כי בכירי החברה הבינו שהגיע הזמן להשתמש בהיקפי המזומנים העצומים שלה, לעשות דברים טובים ומועילים לסביבה. למעשה בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון של אפל, ציין טים קוק באופן מפורש שהיקף המזומנים של אפל שהגיע אחרי עוד רבעון מוצלח מאוד לכדי 194 מיליארד דולר (!!!), הוא מעל ומעבר למה שהחברה צריכה לשמור על פעילותה השוטפת והעתידית, בהתאם להכנסות המרשימות שלה. באותה הנשימה קוק גם ציין את התחומים עליהם אפל הולכת להשקיע את המשאבים העצומים שלה, מבלי לחשוב על החזר השקעה והם: נושאים חברתיים, הסביבה ובריאות כשנושאים אלו הם נושאים שבשנתיים האחרונות אפל הרחיבה את היקף הפעילות שלה וכעת ברור לכולם שהדבר לא צפוי להפסק.

התחום החברתי
בראיונות הרבים שנערכו עם טים קוק, ציין המנכ"ל של אפל ש- 2 מהדמויות המוערצות עליו הן: מרטין לותר קינג ורוברט קנדי שפעלו באופן נמרץ למען זכויות אדם. מאז כניסתו למושכות המנכ"ל בשנת 2011 קוק פעל באופן ניכר להרחיב את היקף הפעילות של אפל בנושאים אלו, כשהדבר הראשון הוא הקמת קופת תרומות המשווה את התרומות של עובדי אפל לארגוני הצדקה המועדפים עליהם, ללא צורך בוועדות מיוחדות או בירוקרטיות טרחניות כשלאחרונה אפל ציינה שמאז הקמת הפעילות החברה והעובדים תרמו סכום של כ- 78 מיליון דולר לארגוני צדקה שונים ומשונים מרחבי העולם. בהמשך טים קוק דחף את היקף הפעילות של אפל בארגון הצדקה (Product (RED הפועל במדינות אפריקה לצמצום מחלת האיידס. כעת החברה השיקה תוכנית חדשה המעודדת את עובדיה להתנדב בארגונים ובקהילה שלהם באופן שהם ימצאו לנכון. אפל ציינה כי החברה תעזור לעובדים שמעוניינים לתרום בקהילות ובארגונים המתאימים לקבל הכשרה, כשמעבר לכך אפל תתרום לאותם הארגונים ותשווה את שעות הפעילות של העובדים שלה, בכסף בשווי של 25$ לשעה.

apple_retail_employees

אולם אולי הדבר שזכה להיקף החשיפה הגדול ביותר בתחום החברתי הוא היציאה הפומבית של טים קוק מהארון ותמיכה רשמית ומלאה בנושא שיוויון הזכויות בתחום התעסוקה ללא הפליה על דת, גזע ומין. במאמר המצוין שלו שפורסם בבלומברג ציין קוק שהוא מקווה שהיציאה הפומבית שלו מהארון תהווה השראה ותעזור לאנשים שנמצאים במצבים דומים. מאז קוק התייחס לחוקי התעסוקה במדינות הדרום בארה"ב (ובעיקר בוירג'יניה) המפלים מיעוטי בקהילה ושוללים מהם זכויות בסיסיות בעבודה ובכנס המשקיעים האחרון של אפל החברה הודיעה על תרומה כוללת של כ- 50 מיליון דולר שתחולק בין 2 הארגונים: Thurgood Marshall College Fund – שעוזר לצעירים הלומדים בתיכונים ומכללות ובדגש במגזר האפרו אמריקאי, ו- National Center for Women and Information Technology – שמטרתה להגדיל את היקף הנוכחות של נשים במגזר ההייטק בכלל ובפרט בתחום מערכות המידע. בהתאם להיקף הפעילויות הללו של אפל בנושאים החברתיים נראה כי החברה תמשיך לפעול בנושאים אלו בעתיד הנראה לעין.

 

התחום הבריאותי
ב- WWDC 2014 אפל הציגה לראשונה את אפליקציית Health ואת כלי הפיתוח HealthKit במטרה לאגד במקום אחד את המידע הבריאותי שנאסף מגאדג'טים ואפליקציות צד א' או ג' לאפליקציה אחת. דגש זה על נושא הספורט והבריאות הוטמע גם כאחד הפיצ'רים המרכזיים של השעון ומאז נראה שהיקף השימוש באפליקציות ובמכשירים העוסקים בתחום הספורט והבריאות גדל באופן משמעותי בקרב משתמשי iOS, כשקוק ציין זאת במפורש בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון של החברה. אולם נראה כי מדובר בפעילויות הראשוניות של אפל בתחום הרפואה והבריאות, כשבשנתיים האחרונות החברה הביאה לשורותיה אושיות רבות בתחום הרפואה והספורט ביניהם Mike O’Reilly – סגן הנשיא הטרי (יחסית) לטכנולוגיות רפואיות באפל שבין היתר היה אחראי לחיישני הבריאות של השעון הכוללים את מד הדופק וכן oximeter המאפשר מדידה של רמת החמצן בדם, אם כי פיצ'ר זה לא מאופשר בשעון – לפחות נכון לעכשיו. אולם מעבר לכך O’Reilly היה בין אלו שדחפו את פרויקט ResearchKit שהוצג והושק באירוע האביב האחרון על ידי ג'ף וויליאמס – סמנכ"ל האופרציה של אפל. פרויקט זה, שנראה אולי בתור הנושא הכי פחות מעניין באירוע המדיה האחרון של אפל, מעוניין להפוך את האייפון לפלטפורמה שתאפשר לחוקרים רפואיים לקבל היקף מידע עצום ממאות מליוני משתמשי האייפון בעולם, ואת המשתמשים הללו לנבדקים במחקרים רפואיים חשובים שמנסים להבין ולרפא מחלות: לב, סכרת, פרקינסון, ואסטמה.

150309-apple-health-21

באירוע המדיה אפל השיקה 4 אפליקציות המיועדות לתחומים הרפואיים הנ"ל ולפי דיווח של בלומברג פחות מ- 24 שעות אחרי השקת האפליקציות הן הורדו על ידי עשרות אלפי משתמשים שנרשמו והחלו להזין מידע המועבר באופן ישיר לארגונים רפואיים שחוקרים אותם. בהמשך אפל גם ציינה שמאות חוקרים וגופי מחקר רפואיים הביעו בפני אפל עניין ב- ResearchKit, שבשונה מרוב הפעילויות של אפל אותן החברה שומרת קרוב לחזה שלה, זמינה כקוד פתוח ב- GitHub. כך שכל ארגון ו/או מפתח שמעוניין לעשות שימוש בכלי הפיתוח הללו עם מכשירי האייפון ו/או השעון יכול לעשות זאת בנקל. כמובן שהררי המידע שמועברים לגופי המחקר הרפואיים דרך האפליקציות הללו לא אמינים במלוא האחוזים ו/או מוטים מחתכי האוכלוסיה שעושים שימוש במכשירי האייפון (לעומת משתמשי האנדרואיד), אולם עדיין מדובר בהיקף מידע נרחב מאוד שמגיע לאותם גופי מחקר רפואיים ומאפשר להם לקבל מידע רב יותר מאשר היה ניתן לעשות לפני כן בניסויים מבוקרים ואישיים, דבר אותו ציין באופן מפורש וויליאמס באירוע האביב.

לאור העובדה שאפל החליטה להתמקד בתחום הטכנולוגיות הרפואיות, נראה כי פועלה של אפל בתחום הרפואה והבריאות רק יגדל בעתיד הנראה לעין, דבר שמצד אחד יתן למוצרים של אפל יתרון משמעותי אל מול המתחרים שלה, ומצד שני יתן מענה לצרכים הרפואיים של המשתמשים.

 

התחום הסביבתי
תחום זה הוא אולי אחד התחומים החשובים ביותר לטים קוק והמנכ"ל של אפל עושה לא מעט כדי לדחוף את פועלה של אפל בתחום הסביבתי. הפעילות של אפל בתחום הסביבתי החלה לפני מספר שנים, כאשר החברה החלה לשים דגש גדול על החומרים מהם עשויים המוצרים שלה ולנסות לצמצם ככל הניתן את השימוש ברעלים שמצויים באופן די נרחב במוצרי אלקטרוניקה. אולם פעילות זו תפסה תאוצה די גדולה בשנים האחרונות במיוחד אחרי מינויה של Lisa Jackson לתפקיד ראש התחום הסביבתי באפל, ושיתופה בתחומים רבים בהם אפל פועלת. נושא זה הוא כה חשוב עבור קוק, עד כי בכנס המשקיעים הקודם של אפל שנערך בשנת 2014 קוק הטיח במשקיע, ששאל מדוע אפל משקיעה כל כך הרבה משאבים בתחום שלא מחזיר תמורה (ROI), שאפל לא תפסיק לעשות זאת ושאם יש לו בעיה עדיף לו למכור את המניות שלו בחברה – בשימוש בשפה די מליצית. מאז אפל המשיכה ובשיא המרץ להרחיב את פעילותה בתחום הסביבתי, כשהחברה החליטה לעבור באופן מלא לשימוש באנרגיה ירוקה, בין אם על ידי אנרגיה סולארית המפעילה את חוות השרתים העצומות שלה, הקמפוס החדש של החברה, חנויות האפלסטור שלה ועוד – ולא רק בארה"ב אלא ברחבי העולם כולו בין אם מדובר באירופה ואפילו בסין. במקביל אפל ממשיכה לשפר את צריכת האנרגיה של המוצרים שלה ולצמצם אותה ככל הניתן עם זמני סוללה ארוכים יותר וצריכת הספק נמוכה יותר, לצד המשך פעילות המחזור של החברה עבור המוצרים הישנים. לאחרונה אפל רכשה שטח עצום של 36,000 אייקרים המהווים 145.7 ק"מ מרובע (!!!) שמטרתו לעזור לאפל להגדיל את פעילות המחזור של החברה בכל הנוגע לאריזות של המוצרים שלה, כשבנוסף לכך אפל עושה שימוש רב בחומר ממוחזר באריזות של המוצרים שלה.

כל אלו עזרו לאפל להגיע להישג מרשים במיוחד לפיו 100% מהיקף הפעילויות של אפל בארה"ב עושים שימוש באנרגיה ירוקה, וכ- 87% מהיקף הפעילות של אפל ברחבי העולם עושים שימוש באנרגיה זו. בימים האחרונים אפל שיחררה את הדו"ח הרשמי של הפעילות שלה בתחום הסביבתי לשנת 2015 ואין ספק שזה אחד התחומים בהם החברה תמשיך לפעול בלי התחשבות בעלויות.

מעצם הדחיפה הזו של קוק לדחוף את הפעילות של אפל והעובדים שלה לדברים החשובים להם ולבכירים בחברה, הביאו את המגזין טיים לבחור בקוק לאחד מ- 100 האנשים המשפיעים ביותר לשנת 2014 ולא בכדי. תחת קוק אפל עושה דברים נהדרים, לא רק מבחינת המוצרים שהחברה מציגה, אלא גם מבחינת האחריות החברתית והסביבתית שלה במטרה להשאיר את העולם במצב טוב יותר.

 

מקורות: 9to5mac, Fortuneבלומברג וטיים
עריכה, תרגום ותוספות: natisho