תוכניות החיפוש של אפל

ע״י

אחרי שבמשך שנים הועלתה השערה שאפל עשויה להכנס לתחום החיפוש, החברה מאששת את קיומו של זחלן רשת משלה המשמש את סירי וספוטלייט.

 

 

AppleBot

כשאפל רכשה את חברת סירי, עלו סברות שמדובר בתוכניות של החברה להכנס לתחום החיפוש. בראיון האחרון שנערך עימו, ציין סטיב ג'ובס שהחברה לא רכשה את סירי בגלל יכולות החיפוש שלה, אלא בגלל מנוע הבינה המלאכותית המתקדם שלה וכמובן שהוא לא הסכים להרחיב. כשנה לאחר מכן ויום לפני מותו של ג'ובס, אפל חשפה בפני העולם את סירי כחלק מגרסה 5 שהושקה על מכשירי האייפון 4s. ההייפ סביב העוזרת הוירטואלית היה גדול אולם מהר מאוד התברר שמדובר בפרויקט בטא מעין פומבי ושסירי רחוקה משלמות. אולם במשך ארבעת השנים האחרונות אפל הוסיפה לסירי עוד ועוד יכולות מתוך הבנה שאופן חיפוש המידע במכשירי סמארטפון שונה בתכלית השוני מהאופן בו אנשים מחפשים מידע במחשב, כך שבעוד חיפוש מידע ברשת מסתכם בדרך כלל בפניה למנוע החיפוש של גוגל (ביידו בסין/יאנדקס ברוסיה), על הסמארטפון אנשים נוטים לבצע את חיפוש המידע שלהם באופן ישיר בתוך אפליקציות של שירותי רשת שונים. כך למשל אם משהו רוצה לקבל מידע ו/או המלצה על מסעדה הוא יעשה זאת דרך האפליקציה של Yelp (בארה"ב או Rest בישראל) וכו'. הדבר גרם לאפל להבין שהחברה יכולה לצמצם באופן משמעותי את הנוכחות של גוגל – המתחרה הגדולה ביותר של אפל כיום על הפלטפורמות שלה ובפרט על פלטפורמת iOS. בהתאם לכך אפל שילבה לתוך סירי יכולת עבודה עם שירותי מידע וחיפוש גדולים ברשת ביניהם: Yelp, וולפראם אלפא, ויקיפדיה ו- Bing (של מיקרוסופט) שמחליפים באופן כזה את אחר את השימוש הגנרי בגוגל ולמעשה גם נותנים תוצאות טובות לא פחות ובמקרים רבים טובות אף יותר, מאחר וגוגל עצמה מסתמכת על שירותים אלו בתוצאות החיפוש שלה.

פעילותה זו של אפל הגיעה לשיא שנה אחרי הצגתה של סירי, כשהחברה צמצמה באופן משמעותי את הנוכחות של גוגל על מכשירי ה- iOS, כשהיא מחליפה את שירות המפות של גוגל בשירות מיפוי עצמאי (שזכה לביקורות נוקבות עם השקתו), אולם כבר שנה לאחר מכן עם השקתה של גרסה 7 אפל החליטה שסירי בשלה כדי לצאת מתחת לתווית הבטא כשכאמור היא קיבלה תמיכה בעבודה עם שירותי רשת נוספים (מבין אלו שצוינו לעיל) וליטושים אחרים נוספים. לאחרונה החברה אף שדרגה באופן משמעותי את דף המידע של העוזרת הוירטואלית, אחרי שבגרסה 8.3 החברה הוסיפה לסירי יכולות שימוש לעוד 9 מדינות ביניהן: רוסיה, הולנד, הודו, דנמרק, ברזיל, תאילנד, שוודיה, ניו-זילנד וטורקיה. בנוסף לכך אפל חשפה את העובדה שסירי פועלת על תשתית Apache Mesos והמעבר של אפל לפלטפורמת Mesos (קוד פתוח) מהווה את הדור השלישי מבחינת פיתוח התשתיות של סירי, כשמבחינתה של אפל החברה רואה במעבר לפלטפורמת Mesos יתרון בכך שהדבר מצמצם את זמן ההשהיה בעבודה מול סירי, מאפשר סקלביליות גדולה יותר וכן מאפשר לאפל להרחיב את היצע היכולות והשירותים של סירי. במצגת שהוצגה על ידי אפל החברה ציינה כי סירי מורכבת מכ- 100 שירותים שונים הפועלים ביחד וכי מערכת ה- Mesos המותאמת של אפל המשמשת לסירי, הזוכה למי יודע כמה שאילתות ביום, נקראת בחברה בשם הקוד: J.A.R.V.I.S שהוא קיצור ל- Just A Rather Very Intelligent Scheduler.

Screen Shot 2015-05-08 at 12.56.54 PM

אולם בעוד אפל מעולם לא אישרה את כוונותיה לבנות מנוע חיפוש משלה, נראה כי החברה עושה צעדים קטנים בדרך הזו. צעדים אלו זכו לחשיפה נרחבת בחודש פברואר האחרון לאור מודעות דרושים שאפל פרסמה החברה ציינה שהיא מחפשת מהנדס שינהל את צוות ה- “Apple Search”. אתרי טכנולוגיה רבים חיברו בין מודעת דרושים זו לבין פועלה של אפל בתחום החיפוש בשנים האחרונות, כמו למשל העסקתו של William Stasior, אושיה בתחום החיפוש שעבד בעבר באלטה-ויסטה ואף באמזון ואף לתגלית של המפתח Jan Moesen, בשנה שעברה שגילה web-crawling bot (זחלן רשת) שמקורו בקופרטינו. בימים האחרונים אפל אישרה את קיומו של זחלן הרשת שלה הנקרא בשם "AppleBot", שלפי המידע שהחברה פרסמה, זחלן זה משמש את סירי ואת ספוטלייט – שירות החיפוש הכללי של אפל שהחל את דרכו בתור חיפוש במערכת ההפעלה OS X, אולם בשנה האחרונה הורחב לכדי ביצוע חיפושים בשירותי הרשת בהם אפל נעזרת כמו: ויקיפדיה, Bing וולפראם ועוד שצוינו קודם לכן. אפל גם הטמיעה לאחרונה אפשרויות חיפוש מתקדמות יותר בטוויטר דרך ספוטלייט, דבר שאושר על ידי דיק קוסטלו – המנכ"ל של טוויטר, בדו"ח ההכנסות הרבעוני של רשת המיקרובלוגינג, זאת אחרי שבשנה האחרונה ניתן היה לבצע חיפושים בטוויטר דרך ספוטלייט (בשימוש בהאשטאג) וגם דרך סירי. אפל מציינת שזחלן הרשת שלה פועל באופן דומה לזחלני הרשת של גוגל ובמידה והוא לא נתקל בהוראות ייעודיות המיועדות עבורו הוא מתייחס להוראות הקשורות לזחלני הרשת של גוגל. כל אלו ועוד מגלים שאפל כן מרחיבה את היקף הפעילות שלה בתחום החיפוש, כשיתכן מאוד שרכישתה של חברת Spotsetter בשנה שעברה נועדה להשתמש בטכנולוגיות האינדקס והחיפוש של החברה שהתמחתה בחיפוש ברשתות חברתיות.

osx_design_spotlight_news

חשוב לציין שפעילותה של אפל בתחום החיפוש היא נדבך מהרחבת פועלה של החברה בתחום שירותי הרשת והענן, דבר שהחברה שמה עליו דגש הולך וגדל, ככל שהיקף השירותים הללו הופך ונהיה חשוב יותר לפלטפורמה שלה. אין הדבר אומר שאפל צפויה להציג מנוע חיפוש משלה בעתיד הנראה לעין, זאת מאחר ותחום החיפוש רלוונטי לרוב המכריע של שירותי הענן של החברה, בין אם מדובר בחיפוש באפסטור, האיטיונסטור/ שירות המוזיקה בסטרימינג החדש והשמועתי, סירי וספוטלייט. אולם לעולם אי אפשר לדעת מה החברה מתכננת עבור העתיד ויתכן מאוד שמדובר בסוג של נקמה מתוקה בגוגל שתוגש קרה במיוחד.

 

מקורות: Appleinsider, אפל ו- Seeking Alpha
עריכה, תרגום ותוספות: natisho