כן טלויזיה, לא טלויזיה

ע״י

המשקיע קארל אייקן משוכנע שאפל תכנס לשוק הטלויזיות עם טלויזיית UHD, אולם דיווח של הוול סטריט ג'ורנל מציין שאפל גנזה את התוכניות שלה בנושא.

 

 

aTV

בחודשים אחרי מותו של סטיב ג'ובס, רבים האמינו שאפל צפויה להכנס לשוק הטלויזיות. על פניו נראה היה שהרמזים היו ברורים: בביוגרפיה שלו ציין ג'ובס בפני הסופר וולטר אייזיקסון שהוא פיצח את הסוד לממשק של מכשיר הטלויזיה. אמירה זו הגיעה אחרי מספר פעמים בהם ג'ובס נשאל לגבי תחום הטלויזיה, כשבכל פעם התשובות של ג'ובס ציינו את הקשיים שתחום זה מציב – בדומה לתשובות שלו לגבי השאלות על כניסתה של אפל לתחום הסלולר לפני הצגת האייפון. אולם לא רק דבריו של ג'ובס יצרו סברה זו, כשבראיונות הראשונים שלו אחרי כניסתו לתפקיד המנכ"ל (באופן רשמי), ציין טים קוק שתחום הטלויזיה מהווה עניין עז בחברה ודיווחים על שיתופי פעולה כאלה ואחרים בין אפל לבין חברת Sharp לייצור מסכי LCD גדולים, הביאו אנליסטים (כמו ג'ין מונסטר) ובעלי דיעה רבים להסיק שכניסתה של אפל לתחום הטלויזיה הוא עניין של חודשים או לכל היותר שנים ספורות. אולם מאז הרבה מאוד אייפונים נמכרו וב- 4 השנים שעברו מאז כניסתו של קוק לתפקיד המנכ"ל כל פועלה של אפל בתחום הטלויזיה, היה רענון מכשיר האפל TV בשנת 2012 ושדרוגים אינקמנטליים קטנים למכשיר המדיה הסלוני שזכה בשנתיים האחרונות לערוצים נוספים ומתיחות פנים כאלה ואחרות לממשק שלו.

התנהלותה של אפל בנושא זה הביאה אפילו את בעלי הדיעה הנלהבים ביותר (שוב… ג'ין מונסטר) לגבי מכשיר הטלויזיה האגדי, לזנוח סברה הזו אולם באופן מעניין מי שהצית מחדש את הנושא הוא המשקיע קארל אייקן, שבשנתיים האחרונות החל להביע עניין יוצא דופן באפל. במכתב פומבי המיועד לטים קוק, אותו פרסם אייקן, ציין המשקיע כי הוא מאמין שערך המניה של החברה נמוך מהשווי האמיתי שלה שלדעתו אמור לעמוד על יותר מטריליון דולר. הסיבה לכך נעוצה בהצלחה האדירה של החברה עם ליין המכשירים הנוכחי שלה, אולם גם בזכות אופק העתיד של החברה, כשלדעתו של אייקן אפל תכנס לשוק הטלויזיות בשנה הבאה ולשוק הרכבים עד שנת 2020. באופן אירוני אייקן מתייחס לשמועות סביב פועלה של אפל ולא למידע קונקרטי, כשנכון לעכשיו הדיווחים על פרויקט הרכב החשמלי של אפל הם לא יותר משמועות, שזוכות לגיבוי מצד דיווחים על העסקת אנשי מקצוע מתחום זה. באופן דומה נראה כי התייחסותו של אייקן לכניסתה של אפל לשוק הטלויזיות משקפת את השמועות על מכשיר האפל TV החדש, אם כי נראה שאייקן מפרש את השמועות הללו בתור מוצר חדש לגמרי – בדמות טלויזיית UHD שתשלב בתוכה את הפיצ'רים של האפל TV ויותר. אייקן חוזר על הסברות שלו בנושא כשהוא מציין ששוק הטלויזיות ושוק הרכבים מגלגלים כ- 2.2 טריליון דולר בשנה ובהתאם לכך ערך המניה של אפל, שלטענתו של אייקן תכנס לשווקים אלו ובהצלחה, נמוך מדי.

שעות ספורות אחרי שאייקן פרסם את המכתב הפומבי שלו, הוול סטריט ג'ורנל פרסם כתבה לפיה אפל אכן חקרה את האפשרות להכנס לשוק הטלויזיות. פעילותה של אפל בנושא החלה לפני כמעט כעשור, והחברה חקרה מספר רב של מסכים וטכנולוגיות שיהוו את הפיצ'רים הבולטים ביותר של מכשיר טלויזיה מתוצרתה ויקסמו למשתמשים. כחלק מכך אפל שקלה להוסיף למכשיר טלויזיה מתוצרתה מצלמות קדמיות שיאפשרו שיחות FaceTime, מה שמראה שהיוזמה נמשכה לפחות עד לשנת 2010, כאשר FaceTime הושקה. אולם בסופו של דבר אפל לא הצליחה למצוא שום פיצ'ר "פורץ דרך" שיהווה גורם של משיכה לקהל המשתמשים ויביא למכשיר יתרון תחרותי אל מול המתחרות שנמצאות בשוק, שהרווחיות שלו מוטלת בספק בשנים האחרונות. כל אלו הביאו את אפל לזנוח את הפרויקט ולהביא את בכירי החברה לידי החלטה כי עדיף להם להמשיך את התמקדותם בתחום המדיה הסלוני, דרך האפל TV שלפי הדיווחים צפוי לראות בשבועות הקרובים את העדכון הגדול ביותר שלו מזה זמן רב.

Apple TV

עדכון זה לפי הדיווחים והשמועות בנושא, צפוי לכלול חומרה חדשה שתכלול גם שלט בעל ממשק מולטי טאץ', אולם נראה כי הדברים המהותיים ביותר יגיעו בדמות שיפורים בתוכנה שיביאו עדכון משמעותי לצד השקה של ערכת כלי פיתוח למפתחים שתאפשר פיתוח של אפליקציות צד ג' למכשיר המדיה הסלוני. כמו כן יש לא מעט דיווחים שאפל פועלת מול יצרניות התוכן השונות במטרה להשיק חבילת ערוצים בתשלום חודשי קבוע שתמשוך את האנשים שמעוניינים להתנתק משירותי הכבלים, אולם על פי הנראה חבילת תכנים זו תהיה בתחילת דרכה מוגבלת לקהל המשתמשים בארה"ב, כפי שאפל בדרך כלל פועלת. אולם אין לשלול את האפשרות שאפל גם תציג תכנים רלוונטיים לקהל המשתמשים הסיני, כאשר שוק זה הפך להיות השוק השני בגודלו עבור אפל.

בעוד אפל נמצאת בעיצומו של תהליך כניסה לשוק חדש, עם השעון שלה סביר להניח שהחברה כבר שוקדת על התוכניות לעתיד ויהיה מעניין לראות האם תוכניות אלו אכן יעמדו בהתאם לציפיות של אייקן או לא.

 

מקורות: קארל אייקן והוול סטריט ג'ורנל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho