הערעור התקבל אבל התובע ניצח

ע״י

הערעור הראשון של סמסונג התקבל על ידי בית המשפט, שקבע שסמסונג הפרה את הקניין הרוחני של אפל, אולם לא העתיקה את המראה של האייפון.

 

 

AAPL and Samsung

מלחמת הפטנטים בין אפל לבין סמסונג הסתיימה לא זה מכבר, כאשר נראה ש- 2 החברות שנלחמו בעזות נפש בבתי משפט ברחבי העולם זו מול זו, החליטו לסיים את העניין ולחזור באופן כזה או אחר להתנהלות העסקית שקדמה למלחמת הפטנטים שלהן. כך שכעת כל מה שנותר הוא לקבוע את גובה הפיצויים אם בכלל, כשבית המשפט האמריקאי נתן את החלטתו לגבי הערעור הראשון של סמסונג לגבי ההחלטה של משפט הפטנטים שנערך בין שתי החברות בקיץ 2012, החלטה שמצאה כי סמסונג אשמה בהפרת הקניין הרוחני של אפל. תוצאות הערעור מהוות ניצחון לצד הפסד עבור אפל, כאשר בית המשפט קבע כי סמסונג אכן הפרה את הקניין הרוחני של אפל, אולם ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית לא אשמה בהפרת רישום סימן המסחר של מכשירי האייפון והאייפד, קרי העיצוב של המכשירים של סמסונג לא מהווה הפרה של המראה והתחושה של מכשירי האייפון והאייפד, למרות שלאפל יש רישומי פטנט על עיצובים אלו. משמעות הדבר היא שגובה הפיצויים שנקבע על כמיליארד דולר ולאחר מכן עודכן להיקף של כ- 900 מיליון דולר, עשוי להצטמצם בעוד כ- 380 מיליון דולר. אולם מצד שני נראה כי כעת בית המשפט יצטרך לקבוע מחדש את גובה הפיצויים בגין הפרת הקניין הרוחני, שלמרות שניכוי המשמעותי, עשוי בסופו של דבר להסתכם במאות מליוני דולרים. אפל מבחינתה הגיבה להחלטת בית המשפט:

אנחנו מרוצים שבית המשפט הפדרלי אישר בערעור שסמסונג העתיקה בגסות את המוצרים של אפל. למרות שסמסונג צריכה לשלם את הפיצויים על הפרת הפטנטים שלנו, הנושא לא היה סביב כסף, אלא סביב חדשנות והעבודה הקשה שנעשית למוצרים חדשניים שאנשים אוהבים, דבר שקשה מאוד לשים עליו תג מחיר.

 

החלטת בית המשפט הפדרלי מחזקת את ההחלטה של משרד המשפטים הישראלי שדחה בחודש אפריל האחרון את בקשתה של אפל לרשום סימן מסחרי על העיצוב של האייפון, בטענה כי "העיצוב אינו שונה מזה של המתחרות". אפל ניסתה בתגובה לערער על ההחלטה, בטענה שבתי המשפט במדינות רבות ברחבי העולם אישרו כי המתאר של מכשיר האייפון – מלבן בעל פינות מעוגלות בכלל והעיצוב של האייפון בפרט מהווים סימן מסחרי. אולם כעת נראה כי שינוי ההחלטה בארה"ב עשויה להשפיע על ההחלטות האחרות, אם כי בסופו של דבר החלטות אלו לא עזרו לאפל למנוע את מכירתם של מכשירי סמארטפון וטבלט, שכביכול הפרו את הסימן המסחרי של האייפון. למעשה בשנתיים האחרונות נראה כי אפל הבינה שהיא לא תוכל להתמודד עם חיקוי העיצוב של מכשירי האייפון מכיוונם של יצרניות הסמארטפון השונות כאשר חברות כמו שיאומי (Xiaomi) העתיקו לא אחת את העיצובים של המוצרים של אפל, ולעיתים באופן בוטה הרבה יותר. כמו כן במהלך השנתיים האחרונות סמסונג נמנעה מלחקות את העיצוב של מכשירי האייפון, דבר שנראה והשפיע על ההצלחה של מכשירי הגאלקסי S האחרונים שלה והביא את סמסונג לחזור למנהגה ולהעתיק אלמנטים מהעיצוב של מכשירי האייפון, במכשירי הגאלקסי S6, שזכו למרות זאת לביקורות חיוביות למדי.

אולם כאמור נראה שאפל הבינה שהיא לא תוכל למנוע מהמתחרות שלה לחקות את מתאר העיצוב של המוצרים שלה, ובהתאם לכך יחסי העבודה בין אפל לבין סמסונג התהדקו לאחרונה. Bloomberg Business דיווחו לאחרונה שלפי מקורותיהם סמסונג בנתה צוות המונה כ- 200 עובדים שמטרתו היחידה הוא לעבוד על פיתוח וייצור של מסכים עבור אפל, למכשירי המובייל (אייפון ואייפד) והמק. הקמתו של צוות זה בתחילת חודש אפריל האחרון, מגיעה אחרי דיווחים רבים לפיהם סמסונג תהיה אחת היצרניות הבולטות של רכיבי ה- A9 של מכשירי האייפון והאייפד הבאים, אחרי שבשנה שעברה אפל העבירה את רוב משקל הייצור של רכיבי ה- A8 מסמסונג לחברת TSMC, דבר שפגע מאוד בשורת הרווח של סמסונג שראתה כיצד היא מדממת גם מכיוון מכירות הסמארטפונים שלה וגם מכיוון פעילות ייצור החומרה שלה. כאמור צניחה משמעותית זו בהיקף המכירות של מכשירי הדגל שלה, הביאו את סמסונג לשנות באופן ניכר את הגישה שלה לפיתוח וייצור מכשירי הסמארטפון, תוך כדי התמקדות באיכות החומרים היוצרים את המעטפת ובעיצוב, לצד שמירה על מפרט עוצמתי ומרשים.

בשבועות האחרונים סמסונג שיחררה מספר סרטוני תדמית המציגים את ליין הגאלקסי S6 החדש ומזכירים מאוד את אלו שאפל מציגה באירועי ההשקה/הצגה של המוצרים שלה. סמסונג סבורה כי מכשירי הגאלקסי S6 יעזרו למכירות מכשירי הדגל שלה להתאושש, אם כי כבר ברבעון האחרון סמסונג כבר החזירה לעצמה את כתר "יצרנית הסמארטפונים הגדולה בעולם", אחרי שאפל חטפה ממנה את התואר ברבעון החגים האחרון. בכל אופן נראה כי נושא משפטי הפטנטים בין אפל לבין סמסונג כבר חלף עבר וכאמור יהיה מעניין לראות מה יהיה גובה הפיצויים שסמסונג תאלץ לשלם לאפל בגין הפרת הקניין הרוחני שלה.

 

מקור: Bloomberg Business
עריכה, תרגום ותוספות: natisho