iOS 9 | אפליקציית Home לבית החכם ופונטים חדשים

ע״י

9to5mac מדווח שאפל צפויה להביא את פונט הסן פרנסיקו של השעון לגרסה 9 ו- 10.11, כאשר גרסה 9 עשויה גם לקבל אפליקציה חדשה לשליטה על הבית החכם.

 

 

SF Font

אירוע ה- WWDC השנתי מתקרב ובהתאם לכך הדיווחים על השינויים/שיפורים הצפויים בגרסה 9 של iOS וכן גרסה 10.11 של OS X, הולכים ומתרבים ככל שהימים עוברים. האתר 9to5mac ממשיך במסכת הדיווחים המרשימה שלו כשהפעם בהתאם לכך שאירוע המפתחים מתמקד בשנים האחרונות בפלטפורמות של החברה, הדיווחים מתייחסים אף הם לשינויים והשיפורים הצפויים בפלטפורמה הניידת של אפל ובפלטפורמה הנייחת שלה. הדיווח הראשון מתייחס לכך שאפל בוחנת את האפשרות לשנות מקצה לקצה את פלטת הפונטים המובנית בגרסה 9 וב- 10.11, זאת אחרי שהפונט הנוכחי Helvetica Neue הוצג רק לפני שנתיים עם השקתה של גרסה 7, ורק לפני פחות משנה פונט זה עשה את דרכו למק כחלק מיוסמיטי. הפונט החדש צפוי להיות פונט ה- San Francisco שמגיע מובנה בשעון, והוצג לראשונה באירוע המדיה של החברה שנערך בחודש ספטמבר האחרון. פונט זה הוא פונט שפותח ועוצב על ידי אפל עצמה, מתוך מטרה להציג טקסט באופן אסטתי אך קריא על שלל גדלים של מסכים: החל מהמסך הקטן ביותר בנמצא ועד למסך הגדול ביותר בנמצא. ואכן הפונט שהושק לראשונה על השעון התגלה להיות קריא במיוחד גם על המסך הקטנטן. לאור העובדה ש- Helvetica Neue נמצאת בשימוש זמן כה קצר, קצת קשה להאמין שאפל תעשה צעד שכזה, אולם בפועל אפל זכתה לביקורת לא קטנה על בחירתה בפונט היפהפה, אך הקשה לקריאה וכבר במהלך העדכונים הראשונים של גרסה 7, החברה עיבתה את הפונט ואף הוסיפה להגדרות המערכת אפשרות להבליט את הטקסט אפילו עוד יותר.

הדיווח מציין כי הבטאות הפנימיות של גרסה 9 כבר החלו לכלול את הפונט החדש, כאשר נראה שהחלפת פונט המערכת הוא משימה לא פשוטה ואם אפל אכן תבחר בסופו של דבר להציג את הפונט החדש במכשירי האייפון, האייפד והמק, נראה כי החברה תדחוף את קהילת המפתחים שלה לעשות את השינוי בשלב הבטא של גרסה 9, שככל הנראה תגיע לידיהם של המפתחים ב- WWDC הקרוב. אין ספק שהפונט החדש נראה מרשים והוא קריא הרבה יותר, אולם נראה כי יש לו חיסרון אחד בולט והוא העובדה שעל מסכים ברזולוציה נמוכה, קרי לא מסכי רטינה, הפונט לא נראה כל כך טוב ולאור העובדה שלא כל ליין המוצרים של אפל זכו לקבל מסכי רטינה (למעשה רק המקבוק אייר), פעולה זו עשויה להביא לכך שמשתמשים רבים ובעיקר משתמשי המק, ימצאו את עצמם עם פונט מערכת קריא אולם לא נעים למראה, אך בניגוד למכשירי ה- iOS, משתמשי המק יכולים לבחור את פונט המערכת ולשנות אותו כראות עיניהם. נראה כי אפל כבר החלה להתחייב לפונט החדש באופן רוחבי בחברה, כאשר המקבוק החדש מגיע עם הפונט החדש על המקלדת שלו. כמובן ששום דבר הוא לא סופי ואפל יכולה לדחות את הצגת הפונט החדש, אולם אין ספק שאם אפל כן תבחר להביא את הפונט סן פרנסיסקו ל- iOS, שהרי הדבר יביא זריקת מרץ לעיצוב של מערכת ההפעלה כשתהיה זו השנה השלישית אחרי רענון העיצוב המאסיבי שהיא עברה עם גרסה 7.

iOS SF font

דיווח נוסף של 9to5 מגלה שגרסה 9 עשויה לכלול אפליקציה חדשה בשם "Home", שתאגד לתוכה את השירותים והאפליקציות של הבית החכם שעובדים עם פלטפורמת HomeKit, אותה אפל הציגה לראשונה ב- WWDC בשנה שעברה. מאז הצגתה HomeKit ראתה אינספור עיכובים שמנעו מהפלטפורמה שמטרתה לאגד את מוצרי הבית החכם תחת קורת גג אחת, אם כי נראה כי בחודש יוני פלטפורמה זו תוזנק כשמוצרים ראשונים שעושים שימוש ב- HomeKit יגיעו לשוק, בהתאם לדבריה של אפל שהתייחסה לשמועות על דחיה בהשקת הפלטפורמה. על פי הדיווח אפליקציית Home אמורה לעבוד באופן דומה לאפליקציית Health, אותה אפל השיקה בשנה שעברה לצד פלטפורמת Healthkit, כשנראה שבתחילת הדרכה הפונקציונליות של האפליקציה תהיה מוגבלת לדברים הבאים:

  • איתור והגדרה של מכשירים תואמים.
  • יצירת ייצוג וירטואלי של החדרים בבית כדי לארגן ולהגדיר את השימוש של המכשירים התואמים.
  • שימוש במכשיר האפל TV, שצפוי להתעדכן לדגם חדש, בתור הרכזת המחוברת לכלל מכשירי הבית החכם התואמים.
  • הצגת מסכים שיעזרו למשתמשים למצוא מכשירי בית חכם ואפליקציות תואמות.

מקורות הדיווח ציינו שנכון לעכשיו האייקון של אפליקציית Home הוא ציור של בית על גבי רקע צהוב כהה, כשנראה כי ייצוג די פשוט זה, שמזכיר מאוד את הפשטות באייקון של אפליקציית Health מהווה גם ייצוג ליכולות של האפליקציה, שכאמור נמצאת בתחילת דרכה. יתכן מאוד שעובדה זו תמנע מאפל להציג את האפליקציה לציבור הרחב ב- WWDC, אולם יש לזכור כי בסופו של דבר מדובר בתחילת פיתוח הבטאות של גרסה 9 ולאפל יהיו עוד לפחות 3 חודשים לעבוד וללטש את אפליקציית Home, כשהפעם נראה שלרשות החברה יהיו גם מוצרי בית חכם הפועלים עם פלטפורמת HomeKit בשטח, דבר שיעזור לאפל ולקהילת המפתחים שלה ללטש את האפליקציה מהר וטוב יותר.

HomeKit

לאור הדיווחים ההולכים והמתרבים לגבי WWDC שצפויה לכלול הצצה ראשונה לגרסה 9 ול- 10.11, הצגה של אפליקציית ושירות המוזיקה החדש של אפל וכן את האפל TV החדש וכלי הפיתוח שלו, נראה כי האירוע צפוי להיות מעניין מאוד וכעת נותר לחכות ל- 8 ליוני, אם כי סביר להניח שעד אז נקבל עוד כמה דיווחים ושמועות בהקשר זה.

 

מקור: 9to5mac ושוב פעם 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho