ג'וני אייב – CDO

ע״י

ג'וני אייב זוכה לקידום, כשהוא הופך להיות ה- Chief Design Officer הראשון של אפל, זאת כדי להסיר מעליו את עול הניהול ולהתמקד בדברים החשובים באמת.

 

 

Ive CDO

בעשור הראשון של שנות ה- 2000 נראה היה כי אפל היא סטיב ג'ובס, וסטיב ג'ובס הוא אפל. המנכ"ל הכריזמתי והייחודי של החברה דאג להיות הפנים ה(כמעט) בלעדיות של החברה, בין אם בראיונות לתקשורת או באירועי המדיה המתוקשרים שרק הפכו ונהיו מתוקשרים עוד יותר, ככל שההצלחה של החברה גדלה עם ליין מכשירי המק, האייפוד, האייפון ולבסוף האייפד. לכך היו 2 השלכות והן שג'ובס משך אליו את מטחי הביקורות והאש והשאיר לעובדי החברה וצוות ההנהלה הבכיר להתמקד בעבודתם. אולם מצד שני הוא גם זכה לכל הקרדיט – וכאמור היה לא מעט ממנו. לאור סגנון הניהול הדקדני לרוב הקרדיט הגיע לג'ובס, אולם לא רק לו כשנראה כי הרעיונות והעיצובים הכה מהפכניים שהפכו את אפל לחברה הגדולה והרווחית ביותר בעולם הגיעו לא אחת מהעובדים המוכשרים של החברה ואחד מהם הוא ג'וני אייב. בביוגרפיה של ג'ובס ציין אייב בפני וולטר אייזיקסון שלא אחת צרם לו כשג'ובס לקח לעצמו קרדיט על פועלו של אייב, שהנהיג את צוות העיצוב התעשייתי של אפל למוצרים אייקוניים כמו ה- iMac, האייפוד, האייפון והאייפד. אייב, שרבים מתארים אותו כחסר אגו ונעים הליכות, מעולם לא התרעם על כך באופן פומבי, ונראה היה שגם אין לו צורך בכך שהרי במשך השנים הוא זכה כמעט בכל תואר אפשרי בתחום העיצוב התעשייתי, לתואר מסדר הכבוד מבית המלוכה הבריטי ועוד.

ואכן בעוד ג'ובס לקח לעצמו את הקרדיט באופן פומבי, הוא כיבד את אייב לו הוא קרא חברו הטוב ביותר, באופן שהוא נתן לאייב את מושכות הכוח החזקות ביותר באפל אחרי תפקיד המנכ"ל. ואכן נראה כי במשך השנים אייב יצא כשידו על העליונה ברגעים בהם יריבויות פנימיות באפל צצו. בשנת 2012 יריבות שכזו הביאה את טים קוק להדיח את סקוט פורסטל מתפקידו ולחלק את שטחי האחריות שלו בין אדי קיו, קרייג פדריקי וג'וני אייב שקודם מתפקיד סגן נשיא לעיצוב תעשייתי לסגן נשיא בכיר באפל לעיצוב, כשהוא מקבל תחת ידיו את האחריות על העיצוב של ממשק המשתמש של מערכות ההפעלה והתוכנות שאפל מפתחת. אולם נראה כי מאז היקף התפקידים של אייב רק גדל עוד ועוד והיום טים קוק הודיע על שינוי כאשר אייב מקודם לתפקיד חדש שנוצר במיוחד עבורו – Chief Design Officer (או בקיצור COD) שהוא למעשה מעין סמנכ"ל עיצוב, והראשון של אפל. בפועל אייב קודם לתפקיד גבוה יותר כשאת תפקידיו הקודמים קיבלו 2 מסגניו: ריצ'רד הוורת' שבתור סגן נשיא יפקח על נושאי העיצוב התעשייתי ואלן דיי שיפקח על נושא עיצוב ממשק המשתמש. אייב ינהל את השניים, אולם הוא גם יוכל להתפנות לתפקידיו הנוספים בתחום העיצוב שכיום כוללים גם את: עיצוב הקמפוס החללית החדש של אפל, הפנים שלו והריהוט שלו, עיצוב חנויות האפלסטור לצד אנג'לה ארהרדט ועוד פרויקטים בהווה ובעתיד בהם לאייב הכשרוני יש נגיעה.

המינוי התגלה בכתבה שפורסמה בטלגרף הבריטי על ידי איש התקשורת Stephen Fry, כשבמקביל האתר 9to5mac פרסם את המזכר הפנימי שקוק שלח לעובדי אפל בזו הלשון:

צוות,
יש לי חדשות מרגשות אותן אני רוצה לשתף איתכם היום. אני שמח להכריז שג'וני אייב מקודם לתפקיד חדש שנוצר של Chief Design Officer (סמנכ"ל עיצוב) באפל.
ג'וני הוא אחד המעצבים המוכשרים והמוצלחים ביותר בדורו, עם מספר מדהים של יותר מ- 5,000 פטנטים הקשורים לעיצוב ושימושיות הרשומים על שמו. התפקיד החדש שלו הוא בבואה להיקף העבודה שהוא מבצע באפל מזה זמן מה. אחריוּיוֹת העיצוב של ג'וני הורחבו מחומרה, ולאחרונה, ממשק המשתמש בתוכנה למראה והתחושה של חנויות הקמעונאות של אפל, הקמפוס החדש שלנו בקופרטינו, אריזות המוצרים ולעוד חלקים נוספים בחברה.
עיצוב הוא אחד הדרכים החשובות ביותר עימן אנו מתקשרים עם הלקוחות שלנו, והמוניטין שלנו בעיצוב ברמה בינלאומית מפריד את אפל מכל חברה אחרת בעולם. בתור Chief Design Officer, ג'וני ישאיר תחת אחריותו את כל נושאי העיצוב, בהתמקדות מלאה על פרויקטים עיצוביים, רעיונות חדשים ויוזמות עתידיות. בראשון ליולי, הוא יעביר את תפקידיו היומיומיים בתחום ה- ID וה- UI ל- Richard Howarth, סגן הנשיא החדש לעיצוב תעשייתי ול- Alan Dye, סגן הנשיא לעיצוב ממשק משתמש החדש.
ריצ'רד, אלן וג'וני עבדו ביחד בתור קולגות וחברים מזה שנים רבות. ריצ'רד היה חבר של צוות העיצוב למעלה מ- 2 עשורים, ובזמן הזה הוא תרם רבות לעיצוב של כל אחד מדגמי האייפון, המק ולמעשה כל מוצר אחר שאפל הציגה. אלן החל את דרכו באפל לפני כ- 9 שנים בצוות המרקום, והוא עזר לג'וני לבנות את צוות ה- UI שעובד ביחד עם צוות ה- ID, הנדסת התוכנה וקבוצות נוספות על פרויקטים מדהימים כמו iOS 7, iOS 8 והשעון של אפל.
אתם מוזמנים להצטרף אליי ולברך את שלושת המעצבים המוכשרים הללו בתפקידיהם החדשים באפל.
טים

בכתבה בטלגרף ציין אייב שהתפקיד החדש יאפשר לו לקבל קצת יותר זמן פנוי וכן לצאת ממעבדת העיצוב הסודית, בה צוות המעצבים הקרוב של אפל עובדים על ליין מוצרי העתיד של החברה, ולטוס יותר כחלק מתפקידיו ותחום העיסוק שלו באפל, שכאמור התרחב בשנים האחרונות הרבה מעבר לרק העיצוב הפיזי של המוצרים שאפל מוכרת. יתכן מאוד שהדבר נועד לאפשר לאייב קצת יותר זמן איכות לעבוד על פרויקטים שונים ומשונים, אחרי למעלה מ- 20 שנים בהם הוא מעצב את המוצרים של אפל ואולי גם להכין את הקרקע ליום בו הוא כבר לא יקח חלק באפל, דבר שחלף במוחו של אייב לפני מספר שנים אולם בסופו של דבר המעצב המוכשר בחר להשאר באפל ולהמשיך את המורשת של חברו הקרוב – ג'ובס.

 

מקורות: הטלגף ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho