ההודעה שגורמת לאייפון לקרוס ו- 1.0.1 משבש את חיישן הדופק בשעון

ע״י

העדכון הראשון של השעון, אמור לשפר את מדידות חיישן הדופק אולם נראה כי ההפך הוא הנכון. בנוסף, באג חדש ומוזר מתגלה באפליקציית ההודעות.

 

 

Watch herat rate sensor

לפני מספר ימים ספורים אפל שיחררה את העדכון הראשון עבור השעון, שכעת נמצא על גרסה 1.0.1. לפי מסמכי השיחרור של העדכון נראה כי בנוסף להוספת אייקוני האמוג'י העדכניים והחדשים שאפל הציגה בגרסה 8.3 וב- 10.10.3, שיפורים לסירי שכוללים בעיקר תמיכה בשפות חדשות (לא כולל עברית) ושיפור הפעולה של אפליקציות צד ג' על השעון, העדכון אמור היה גם להביא שיפורים ליכולות ניטור הבריאות והספורט של השעון ובפרט שיפור פעולת ניטור מד הדופק של החיישן המובנה. אולם נראה כי בפועל העדכון משבש את חיישן הדופק בשעון, שלפני העדכון מדד את הדופק של המשתמש כל 10 דקות וכעת נראה כי הפער בין המדידות גדל לבין 15 דקות ועד לשעה שלמה. פער גדול זה יוצר מצב בו דיוק המדידה של הפעילות של המשתמש נמוכה יותר, במיוחד במידה ובמהלך פער שכזה המשתמש מבצע פעילות כלשהי – בין אם מדובר בהליכה קלה ובין אם מדובר באימון של ממש. כמובן שהמשתמש יכול תמיד להפעיל באופן יזום את ניטור הפעילות הספורטיבית שלו, דרך אפליקציית הפעילות המובנית בשעון או דרך מבט (Glance) הדופק. אולם אין ספק שהדבר פוגע בתחושת ה: "זה פשוט עובד" בכל הנוגע למדידת הדופק של המשתמש.

הבעיה שהופיעה אחרי העדכון הראשון של השעון, זכתה לאשכול בפורום התמיכה של אפל, כשהחברה בינתיים לא הגיבה לנושא באופן רשמי.

העניין שנוצר סביב הבאג/ ספק שינוי הזה נובע מההתמקדות של אפל בשעון בכל נושא הבריאות והפעילות הספורטיבית, כשהחברה עצמה הציגה יכולות אלו כאחד מבין שלושת עמודי התווך העיקריים של השעון: מכשיר תקשורת אינטימי, מכשיר לניטור הבריאות והפעילות הספורטיבית וכמובן מכשיר להצגת הזמן. למעשה בשבועות שקדמו להשקת השעון, אפל פרסמה מידע לגבי יכולות ניטור הבריאות והפעילות הספורטיבית של השעון ובדגש על חיישן הדופק המתוחכם המובנה בשעון. חיישן זה משתמש בטכנולוגיה הנקראת בשם photoplethysmography המתבססת על עובדה פשוטה והיא שהדם מחזיר אור אדום (ולכן צבע הדם הוא אדום) וסופג אור ירוק. בהתאם לכך החיישן בשעון של אפל משתמש בנורות לד ירוקות ביחד עם פוטודיודות רגישות לאור כדי למדוד את כמות הדם שזורמת דרך מפרק כף היד בזמן המדידה. כך כשהדופק גבוה יותר, יותר דם זורם דרך הוורידים וספיגת האור הירוק היא גבוהה יותר ובין פעימות הלב זרימת הדם נמוכה יותר. כך שריצוד האור הירוק של הלדים מאות פעמים בשניה מאפשר לחיישן למדוד את קצב פעימות הלב, קרי הדופק, בדקה.

מי ששם לב ראה כי החיישן כולל גם 2 נורות לד אדומות (או יותר נכון אינפרא אדומות), שתפקידן הוא לבצע את המדידה אחת ל- 10 דקות. אולם לעיתים מדידה זו לא מספקת נתונים מדויקים ואז החיישן נעזר גם בלדים הירוקים המספקים מדידה מדויקת מאוד. בהתאם לכך נראה כי עדכון 1.0.1 משבש באופן כזה או אחר את פעולת המדידה דרך חיישני הלד האדומים ומאריך את חלון הזמנים בין המדידות, מה שמסתכם בדיוק נמוך יותר של מדידת הדופק במהלך היום.

במקביל לדיווחים על השינוי בתפקוד חיישן הדופק בשעון, האתר MacRumors דיווח על באג חדש ומוזר למדי שהתגלה באפליקציית ההודעות של האייפון והאייפד. הבאג שהתגלה בפורומים באתר reddit גורם לכך ששליחת מחרוזת ספציפית הכוללת תווים בערבית, תווים אלפאנומריים, תווים בסינית ואת המילה "Power" באפליקציית iMessage, גורמים לקריסת האפליקציה ולאתחול המכשיר. הבאג המוזר הזה גורם לכך שאם אפליקציית iMessage הייתה במצב שהיא הציגה את רשימת ההודעות/תכתובות, ניסיון לפתוח את האפליקציה יביא לקריסתה המיידית. בעוד שאם האפליקציה הייתה במצב בו הוצגה התכתובת הבעייתית, האפליקציה תפתח לתכתובת אולם ניסיון לצאת ממנה ולהכנס לתכתובת אחרת תביא גם כן לקריסה.

messagescrashingbug

למרבה המזל נראה כי לבאג הזה שלוקח את אפליקציית ההודעות בשבי, יש פתרון די פשוט והוא בדמות שליחת הודעה דרך iMessage. דבר זה ניתן לביצוע במידה והאפליקציה נמצאת במצב התכתובת בה התקבלה ההודעה הבעייתית, כשכל מה שיש לעשות הוא לענות לשולח. במידה והאפליקציה הייתה במצב הצגת רשימת ההודעות/תכתובות המשתמש יכול לשלוח לעצמו הודעה דרך iMessage, בין אם דרך מכשיר iOS אחר (אייפד למשל) או מק.או אפילו לשלוח לעצמו הודעה, דבר שניתן לעשות או דרך סירי, או בשימוש באפליקציית הפתקים על ידי כתיבה של טקסט בפתק (חדש או ישן) ושיתופו כהודעה עצמית.

על פי הנראה אפל מודעת לבאג המוזר הזה והמפתחים של החברה פועלים לתקן אותו, דבר שיקרה ככל הנראה בעדכון הבא של גרסה 8, והוא 8.4.

 

מקורות: אפל ו- macrumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho