ג'ף וויליאמס: הרכב הוא מכשיר המובייל האולטימטיבי

ע״י

בכנס ה- Code שנערך בימים אלו, התראיין סמנכ"ל התפעול של אפל – ג'ף וויליאמס כשהוא עונה על שאלות מהותיות וזורק רמזים על כיוונים עתידיים שהחברה בוחנת.

 

 

williams

בחצי השנה האחרונה סמנכ"ל התפעול של אפל – ג'ף וויליאמס זוכה לתשומת הלב הציבורית הרחבה ביותר אליה הוא זכה, מאז שהתחיל לעבוד באפל. תשומת לב זו החלה ראיונות שנעשו עם בכירי אפל בחודשים האחרונים לקראת השקת השעון, המשיכה עם הופעה ראשונה באירוע מדיה של אפל באביב האחרון – בו וויליאמס הציג את ResearchKit, וכעת היא ממשיכה עם ראיון ראשון בכנס ה- Code. לאור העובדה שוויליאמס נמצא בתפקיד הקודם של טים קוק, לפני שהפך למנכ"ל של אפל אין זה מן הנמנע שרבים רואים בו בתור יורש ראוי לתפקיד המנכ"ל, במידה ומסיבה כזו או אחרת קוק יצטרך לוותר על תפקידו בעשור הקרוב. כך שראיון ראשון מסוגו שכזה עם וויליאמס; המפקח על כ- 3,000 מהנדסים מעבר לניהול שרשרת האופרציה של אפל, יוצר עניין רב מאוד בקרב התקשורת, במיוחד לאור המעורבות האישית הגדולה של וויליאמס בפיתוח השעון ובאופרציה הסובבת סביב הייצור של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס, שלטענתו של וויליאמס עולה שאם מערימים את 74 מיליון מכשירי האייפון שאפל מכרה ברבעון החגים האחרון, הדבר יצור מגדל הגבוה יותר מתחנת החלל הבינלאומית. בראיון שלו וויליאמס התייחס לשרשרת הייצור של אפל במזרח, כשהוא גילה שכשהחלו להגיע דיווחים על התאבדויות וניסיונות התאבדות, הוא טים קוק נסעו מייד לאזור כדי להבין את הנושא וכיצד אפל יכולה לעזור כדי למנוע אותו.

וויליאמס ציין כי הוא וקוק גילו שנסיונות ההתאבדות לא נבעו מתנאי תעסוקה, אלא יותר מבעיות רגשיות ותרבותיות שנבעו מכך שהאנשים שהועסקו במפעלי הייצור של פוקסקון, היו רחוקים מהבית ומהסביבה אליה הם היו רגילים.

נושא נוסף עליו דיבר וויליאמס הוא ResearchKit, פלטפורמת המחקר החדשה שאפל הציגה באירוע האביב ולאחרונה גם השיקה כקוד פתוח, המאפשרת לחוקרים לקבל מידע הקשור לתחום הבריאות ממשתמשי iOS בכלל והאייפון בפרט עבור נושאי המחקר שלהם. לטענתו של וויליאמס אפל כבר למדה הרבה מאוד מהמידע שהתקבל מ- 5 האפליקציות שכבר הושקו בתחומי ה: סכרת, מחלות הלב, הפרקינסון ועוד. כשהתגלה כי אנשים מקבוצת הייחוס (שהם לכאורה בריאים), חולים במחלת הפרקינסון בשלביה המוקדמים, מבלי שידעו על כך. וויליאמס גם ציין כי השעון יביא לתרומה אדירה לתחום הרפואי, אולם פיצ'רים נוספים אלו יגיעו בהדרגתיות מאחר והם דורשים מחקרים רפואיים ואישורים רגולטוריים לפני שהם יוכלו להיות זמינים לשימוש עבור קהל המשתמשים של השעון. באופן די ברור וולט מוסברג שראיין את וויליאמס ניסה לדלות מידע על היקף המכירות של השעון של אפל, דבר שהחברה ציינה כי היא לא תגלה וכי המכירות של השעון יכללו עד להודעה חדשה תחת קטגוריית ה- Others הכוללת גם את מכירות האפל TV, מוצרים פריפריאליים אחרים שאפל מוכרת וכן את ליין האוזניות של ביטס. מה שכן וויליאמס ציין שהמכירות של השעון הן מצוינות ושהן צוברות מומנטום גדול אפילו יותר ממה שאפל ציפתה לו, במיוחד לאור העובדה שחלק גדול מהצעירים והנוער של היום, לא עונדים שעונים.

וויליאמס גם גילה שאפל הולכת להציג ב- WWDC הקרוב כלי פיתוח (SDK) חדשים עבור השעון שיאפשרו למפתחים לפתח אפליקציות מקומיות על השעון. נכון לעכשיו אפליקציות צד ג' על השעון הן בבואה של האפליקציות המותקנות על מכשיר האייפון המצומד לשעון, כשהמידע מועבר דרך בלוטות' או WiFi Ad-Hoc. מצב זה יוצר חווית שימוש לא מיטבית בשימוש עם האפליקציות, דבר שמשתמשים ציינו אם כי אפל ניסתה לשפר את הנושא עם עדכון 1.0.1 לשעון שבאופן אירוני שיבש את התפקוד של חיישן הדופק המובנה. היכולת לפתח אפליקציות מקומיות על השעון תאפשר למפתחים לנצל את שלל היכולות של השעון בין אם גישה לחיישנים (דבר שכעת אפליקציות צד ג' לא יכולות לעשות), לכתר הדיגיטלי ועוד. וויליאמס אישר כי ה- SDK החדש לשעון יהיה זמין בסתיו, כשעם השקתו הפומבית שככל הנראה תהיה כחלק מגרסה 9, מפתחים יוכלו להציג את האפליקציות החדשות/מחודשות שלהן עבור השעון, במידה והם יחפצו בכך.

אבל אולי הדבר המעניין ביותר שוויליאמס אמר במהלך הראיון מתקשר לשמועות והדיווחים לגבי פרויקט טיטאן – פרויקט הרכב החשמלי והשמועתי של אפל. התייחסותו המרומזת של וויליאמס לנושא נאמרה כאשר אחד מהיושבים בקהל שאל את וויליאמס, מה החברה עושה עם 100 מיליארד הדולרים שלה כדי לבחון קטגוריות חדשות ונוספות, שהרי האייפון המהווה כ- 65% מהרווחים של החברה יגיע בשלב מסוים לדעיכה, כפי שקרה עם נגני האייפוד. השואל ציין שעד כה אפל ניצלה חלק מהסכום בעיקר כדי לרכוש בחזרה מניות ולא לרכוש חברות (אם כי הדבר לא מדויק במיוחד, שהרי אפל רוכשת הרבה מאוד חברות טכנולוגיה קטנות) שעשויות להרחיב את מטריית היכולות של אפל. וויליאמס ענה בחיוך כי "הרכב הוא מכשיר המובייל האולטימטיבי". אולם הוא מיהר לציין כי הוא מתייחס ל- CarPlay וכי מעבר לכך אפל בוחנת הרבה מאוד תחומי עניין.

 

מקור: Re/Code
עריכה, תרגום ותוספות: natisho