מתוכנן בקליפורניה מיוצר בהודו?

ע״י

שמועות הרצות ברחבי הרשת מגלות כי שותפתה של אפל לייצור מכשירי האייפון, בודקת אפשרות לבניית מפעל ייצור בהודו. האם מכשירי האייפון העתידיים ייוצרו בהודו?

 

 

Tim Cook at Foxconn

הודו הינה מדינה ענקית המכילה כמות אוכלוסין עצומה בגודלה (כמעט כגודלה של אוכלוסיית סין!), המכילה כפועל יוצא מכך מפעלים רבים ותעשיות ענק מכל רחבי הגלובוס. על אף גודלה ועוצמתה הרבה בעולם המסחר, הממשל ההודי אסר על חברת אפל לפתוח חנויות אפלסטור רשמיות בשטחה עקב היעדרות של מפעלים לייצור רכיבים למכשיריה השונים על אדמת המדינה. על פי שמועות חדשות שצצו ברחבי הרשת, עושה רושם כי המצב הנ״ל הולך להשתנות לטובתה של אפל, וזאת על ידיי סיוע של אחת משותפותיה הגדולות ביותר במזרח הרחוק – מפעלי פוקסקון.

על פי אותם שמועות, חברת פוקסקון הסינית, קיבלו אישור רשמי מהממשל ההודי להקים מפעל לייצור מכשירי אייפון בחבל Maharashtra הממוקם במערב הודו ומכיל בין היתר את עיר הבירה מומביי. בנוסף, נטען בשמועות אלו כי הממשל ההודי הוא זה שיממן את הקמת המפעלים הללו כחלק מרצונו למשוך מפעלים נוספים להודו על מנת לחזק את הכלכלה המקומית, ועל מנת לייצר עוד מקומות תעסוקה לאוכלוסיית הענק של המדינה הזו. למעשה, במידה ושמועה זו תתברר כנכונה, מדובר על מצב בו הן הממשל ההודי, מפעלי פוקסקון וכמובן חברת אפל ירוויחו ממנו. הממשל ההודי כאמור יזכה לחיזוק נוסף לכלכלה המקומית שלו, מפעלי פוקסקון יניבו לעצמם רווחים גבוהים יותר עקב הקלות המס אשר יוענקו מטעם הממשל המקומי לצורך עידוד ההגירה של המפעלים לשטחה, ובל נשכח את חברת אפל עצמה אשר תרשום לעצמה דריסת רגל משמעותית נוספת בתוך השווקים של המזרח הרחוק אשר הולכים וצוברים תאוצה עם במהלך השנים האחרונות.

על פי השר הראשי של הודו, Devendra Fadnavis: ״בהודו יש את כמות המכשירים הסלולריים הגדולה ביותר בעולם, אבל כיום רק 7% מהם מיוצרים במדינה בעוד כל השאר מיובאים״.  Devendra עצמו היה חלק ממשלחת שנסעה לסין מטעם ראש הממשלה ההודי, Narendra Modi, במהלכה, ביקר גם במפעלי פוקסקון המייצרים מספר דגמים של מכשירי אייפון, כולל מכשירי האייפון 6. Devendra זרק עצם נוספת אשר מאששת את השמועות המדוברות באומרו: ״הודו נמצאת במגמת עיור, ועל כן לראש הממשלה שלנו ישנו חזון של יצירת ערים חכמות. למחוז המעוייר ביותר של הודו, Maharashtra, יש המון מה לתרום לכך, על כן אנו מברכים משקיעים ויזמים סינים בסקטור זה״.

Devendra Fadnavis

על אף שאסטרטגיית ה״ייצר בהודו״ (Make in India) של הממשל ההודי פונה לכל ייצרן גדול באשר הוא, אין ספק כי משיכתה של חברת אפל לפתוח פס ייצור משלה במדינה הנ״ל יהיה פרס אולטימטיבי בעבורו. ייתרה מכך, שר התקשורת והטכנולוגיה ההודי, Ravi Shankar Prasad, נפגש לאחרונה עם ראש הרגולציה של אפל לאירופה, המזרח התיכון, הודו ואפריקה במטרה לדחוק בו להקים מתקן מו״פ (מחקר ופיתוח) בהודו כפי שהקימה אפל באנגליה, סין וכמובן ישראל.

אפל עצמה כבר הצליחה לקצור הצלחות גדולות מאוד בשווקי המזרח כאשר פריצתה לתוך השוק הסיני הוביל לנסיקה גבוהה בהצלחתה ובאחיזתה בשווקים הללו, וכמו כן, עקב כמות האוכלוסין העצומה הן של סין והן של הודו, אפל ראתה נסיקה של פי 10 בהכנסותיה מהודו ב-4 שנים בלבד! זאת כמובן בזכות האצת זמני ההשקה של מכשיריה במדינה הנ״ל בין היתר, אשר ירד מ-337 ימים מרגע ההשקה הארה״ב בימיי האייפון 4, לכדי 28 ימים בלבד בהשקתם של מכשירי האייפון 6 וה-6 פלוס.

מקור: Cult of Mac
תרגום, עריכה ותוספות: ebest