WWDC 2015 | מוזיקה כן, חבילת כבלים לא

ע״י

2 דיווחים מקבילים מגלים שאפל תשיק כבר בשבוע הבא את שירות המוזיקה החדש שלה אך לא את חבילת הכבלים השמועתית. בנוסף, החברה מאשרת שהקינוט ישודר חי.

 

 

WWDC 2015 channel

אמש אפל עדכנה את ערוץ האירועים שלה במכשירי האפל TV, כשהיא הוסיפה מבעוד מועד את השידור המיועד עבור אירוע ה- WWDC שיערך ביום שני הבא, ה-8 ליוני בשעה 10:00 בבוקר שעון מערב ארה"ב, או שעה 20:00 שעון ישראל (10 שעות אחורה). עדכון זה מאשש את הדיווח לפיו האירוע ישודר חי על ידי אפל, דבר אותו החברה עשתה בשנתיים (פלוס מינוס) האחרונות לכל אירועי המדיה הגדולים שלה. הצגת הפיד המיועד לשידור מגיע לפני הדף הייעודי אותו אפל ככל הנראה תעלה באתר שלה, שיאפשר למשתמשים לצפות בשידור גם על מכשירי האייפון, האייפד, המק ואפילו ה- PC. בהסתמך על פועלה של אפל באירועי המדיה הקודמים, נראה כי דף האינטרנט הייעודי יכיל גם בלוג המתעדכן בשידור חי שיכיל את נקודות המפתח של האירוע, לצד תמונות. אירוע ה- WWDC הוא אחד מאירועי המדיה הגדולים ביותר של אפל בשנה, כאשר רבים מצפים לראות מה החברה תציג בגזרת iOS עם גרסה 9, ועם OS X 10.11, שזכו בחודשים האחרונים לתשומת לב רבה במדיה, לאור דיווחים ושמועות רבות בנושא פיצ'רים, שיפורים ועוד. אולם מעבר להצגת הגרסאות החדשות של מערכות ההפעלה: ניידת ונייחת שלה, נראה שאירוע ה- WWDC הקרוב יכיל גם לא מעט תכנים הקשורים במדיה, בין אם מוזיקה או טלויזיה.

בגזרת תכני המוזיקה, נראה כי שירות המוזיקה החדש של אפל, שהוא למעשה מיתוג מחודש של שירות הסטרימינג של ביטס – ביטס מיוזיק, יושק כבר בשבוע הבא במהלך האירוע, זאת לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל. מעבר למידע זה הג'ורנל חוזר על מידע שכבר דווח עליו בחודשים האחרונים הקשור לשירות המוזיקה בסטרימינג של אפל, שעל פי הנראה לא יכיל אפשרות להאזנה בחינם כמו המתחרה הגדול Spotify ושהמחיר שלו צפוי לעמוד כאמור על כ- 10$ בחודש. מה שכן איטיונס רדיו, שצפוי לעבור שדרוג משמעותי עם תחנות חדשות ושדרנים חדשים בין אם מדובר ב- Zane Lowe או בשדרנים אורחים כמו דויד גטה ופארל וויליאמס, יחפה על התחום החינמי. הדיווח של הג'ורנל חוזר גם על כך ששירות האיטיונס רדיו צפוי להתרחב מחוץ לגבולות ארה"ב ואוסטרליה, כשנראה כי האסטרטגיה של אפל היא להציע את שירות הרדיו בסטרימינג למשתמשים במדינות בהן שירות הרדיו הפופולרי של פנדורה, לא זמין. עוד עולה כי באופן מעניין למדי אפל צופה ששירות המוזיקה בסטרימינג יעפיל על רכישת המוזיקה המקוונת באיטיונסטור, ובהתאם לכך החברה כבר מכינה את השטח לקניבזליציה זו, כשעל פי הנראה החברה תעודד משתמשים שמוכנים לרכוש אלבום שלם במחיר של כ- 10$, להשקיע את הסכום במנוי חודשי שיאפשר לו גישה בלתי מוגבלת לתכני מוזיקה שהחברה תציע.

אדי קיו

אדי קיו

הג'ורנל ציין שאפל עדיין לא סיימה את סבבי המשא והמתן עם חברות המוזיקה הגדולות:  Universal Music Group, Sony Music Entertainment, או Warner Music Group, אולם נראה כי הדבר צפוי להסתיים בעתיד הקרוב מאוד, וקשה להאמין שהשקת שירות המוזיקה החדש של אפל יושפע מכך.

גזרת המדיה השניה היא כאמור הטלויזיה, כאשר נראה שאחרי יותר משנתיים אפל תעדכן את מכשיר האפל TV עם דגם חדש שיביא עימו שיפורי חומרה מעניינים, ערכת כלי פיתוח (SDK) לקהילת המפתחים וגם שלט חדש עם ממשק מולטי טאץ'. אולם מעבר לכך נראה היה שאפל קיוותה להציג את האפל TV החדש לצד חבילת ערוצים בתשלום חודשי, עבור קהל המשתמשים האמריקאי. על פי הדיווחים חבילה זו אמורה לכלול את ערוצי התוכן הבולטים והאיכותיים כמו למשל HBO, ABC ועוד, שכיום זמינות עבור מכשיר האפל TV, אולם כל אחת בתשלום נפרד מה שמייקר מעט את השימוש בכולן. אבל התוכניות של אפל כללו גם שחבילות התוכן יכילו ערוצים מקומיים שידברו לקהל המשתמשים בהתאם למדינה/אזור בארה"ב בו הם גרים – דבר שייחד את השירות שהיא מציעה משירותים מתחרים כמו למשל Sling ודומיו. האתר Re/Code מדווח שעל פי הנראה אפל לא תוכל להציג את חבילות התוכן המדוברות מאחר והחברה עדיין נמצאת במגעים עם חברות הערוצים והכבלים, כשעל פי בכירים בתחום נראה כי השירות המדובר יוצע לכל המוקדם בהמשך השנה, או בתחילת 2016. הדיווח מציין כי ישנן 2 סיבות עקריות לעיכוב: הראשונה היא כסף, או יותר נכון ההסדר הכספי לגבי התמלוגים. והשניה קשורה בטכנולוגיה שתאפשר לחברות הערוצים לשדר את הערוצים המקומיים למכשירי האפל TV.

appletv

לאחרונה, Les Moonves מנכ"ל CBS, היה מבין הראשונים בתעשיה לסמן שהוא יהיה מוכן לחתום על הסכם שכזה מול אפל. Moonves ציין בראיון שנערך עימו לאחרונה שהוא נפגש עם אדי קיו בנושא כשנראה כי נקודת הדיון העקרית הייתה סביב הנושא הכספי.

אין ספק ש- WWDC צפויה להיות מעניינת למדי וצפויה בתכנים רבים שכאמור יעסקו השנה לא רק בעדכונים והשיפורים לפלטפורמות עצמן אלא לאקוסיסטם של אפל כולו.

 

מקורות: הוול סטריט ג'ורנל ו- Re/Code
עריכה, תרגום ותוספות: natisho