אפל אשמה בדעיכה של האייפד

ע״י

באופן אירוני לאפל יש לא מעט יד בירידה בהיקף המכירות של האייפד, אבל נראה כי החברה גם יכולה לתקן את המצב.

 

 

iPad air 2

הירידה במכירות של מכשירי האייפד בפרט ושל מכשירי הטבלט בכלל, היא מגמה שהחלה לפני קצת יותר משנה והתחזיות הן שהמגמה הזו לא תשתנה בעתיד הקרוב. דו"חות ההכנסות הרבעוניים האחרונים של אפל הציגו זאת בצורה ברורה למדי ולמרות שהחברה מנסה לפצות על כך על ידי הצגת נתונים אחרים, שכן חוזים מכירות הכתובת נמצאת על הקיר. מה שכן בדומה לדעיכה של מכשירי האייפד, שהגיעו לשיא שלהם בשנה-שנתיים הראשונות לחייהם של מכשירי האייפון, רק כדי להביט על הנוף הנשקף מהפסגה לפני הירידה המהירה במכירות שהפכה את מכשירי האייפוד למכשירי נישה חסרי משמעות (באופן יחסי) עבור אפל, נראה כי גם במקרה של האייפדים פועלה של אפל אחראי בצורה כזו או אחרת למצב הנוכחי של מכשירי האייפד, אותו מכנה טים קוק כ"מהמורה" שתתקן את עצמה בעתיד:

  • שיווק – בחודשים האחרונים נראה כי רוב מאמצי השיווק של אפל מופנים כלפי השעון, שזוכה לפרסום בקנה מידה רחב במגזינים, שלטי חוצות, פרסומות טלויזיוניות ועוד. אחרי השעון נראה כי חטיבת השיווק של אפל שמה עוד דגש קטן על האייפון שרק בימים האחרונים זכה לסט סרטונים חדש כחלק מקמפיין ה- Shot on iPhone 6. בהתאם לכך מי שנזנח באופן די בולט הוא האייפד שקצת נשכח מהתודעה.
  • המקבוקים – ליין המקבוק אייר והמקבוק החדש מציגים אלטרנטיבה משמעותית למכשירי האייפד, כשעבור תוספת במחיר ניתן לקבל מחשב נייד דה-פאקטו שמגיע עם מקלדת מובנית, מסך איכותי (ובמקרה של המקבוק החדש – מסך רטינה), מחברים פריפריאליים, עוצמת עיבוד חזקה יותר וחיי סוללה שלא נופלים מחיי הסוללה של האייפד. מעבר לזה נראה כי בשנים האחרונות ליין המקבוק אייר בכלל והמקבוק החדש בפרט מציגים משקל הולך וקטן ופרופיל דקיק למדי שמתחיל להכנס לטריטוריה של האייפד.
  • האייפון 6 פלוס – הפאבלט שזכה לפופולריות רבה יותר מהמצופה מתקרב, אם כי במעט, לחווית השימוש באייפד מיני כשנראה שבין הפאבלט לבין הטבלט הקטן מפרידים רק כ- 2 אינץ'. מעבר לכך אפל גם החליטה להוסיף למכשיר האייפון 6 פלוס תמיכה מלאה במצב תצוגה מאוזן – דבר שעד כה היה נחלתם הבלעדית של מכשירי האייפד. וכשמכשיר האייפון 6 פלוס מגיע בזמינות גבוהה יותר נראה שהוא הכתובת העקרית לצרכי המשתמש, מה שהופך את האייפד לפחות שימושי.

duet-display-hero-100536674-large

  • החומרה של האייפד – נראה שבשנים האחרונות העדכונים בליין מכשירי האייפד לא משכנע מספיק לשדרוג הטבלטים מדגם של השנה הקודמת ולעיתים אפילו מזה של השנה שלפני כן, לדגם החדש. מאז שהאייפד הושק, נראה כי ניתן לספור את השדרוגים המשמעותיים על אצבעות ספורות: מסך רטינה, פרופיל דק וקל. שני אלו הגיעו בדגם השלישי של האייפד (קרי האייפד החדש/רטינה) ובדגם החמישי של האייפד (קרי האייפד אייר). בין לבין נראה כי העדכון של מכשירי האייפד לא היה משמעותי דיו לשכנע את המשתמשים לשדרג את מכשירי האייפד. כך גם במקרה של האייפד אייר 2 שהגיע עם מפרט חומרה עוצמתי מאוד שנראה שהוא פשוט מעבר למה שצריך בשימוש עם הטבלט.
  • 16GB? – כן, מכשירי האייפד אמנם מגיעים עם נפח אחסון מכסימלי של 128GB, אולם גם עם נפח התחלתי של 16GB שהוא מיניאטורי לכל הדעות ועבור רוב השימושים. זאת לצד העובדה שהמחיר של הדגמים עם נפח ה- 16GB עומד על כ- 500$ שם את האייפד במצב לא פשוט, אל מול מתחרים זולים יותר שמציגים יכולות לא פחות טובות, בין אם מדובר בטבלטים המבוססים על חלונות 8 (ובקרוב 10) או אפילו מחשבי הכרומבוק הזולים שהחליפו את הנטבוקים ז"ל.
  • האייפדים הישנים פשוט טובים – זה לא טריוויאלי, אולם איכות הבניה והחומרה, לצד העובדה שגם האייפד 2 עדיין זוכה לתמיכה של גרסה 8 (ולפי הדיווחים גם יקבל את גרסה 9), גורמת למשתמשים רבים לוותר על שדרוג מכשירי האייפד שברשותם ובמקרה הטוב, להעביר את מכשיר האייפד הישן לאחד מבני המשפחה בעת שדרוג. מחזור שדרוג ארוך זה יוצר מצב שמכשירי האייפד שראו בשנים הראשונות לחייהם קצב צמיחה שלא נראה כמותו, רואים כעת ירידה משמעותית בהיקף המכירות והשדרוג. אגב כל זה בטל בשישים בכל הנוגע למכשיר האייפד 3 שהוא ללא כל ספק דגם האייפד הכי פחות מוצלח של אפל והכי בעייתי מבחינת חומרה.

כל אלו ועוד יוצרים מצב בו מכשירי האייפד רואים ירידה משמעותית בהיקף המכירות שלהם בשנה-שנתיים האחרונות וכאמור ניתן לראות בברור שרוב, אם לא כל הדברים הללו נובעים מפועלה של אפל. אבל אפל גם יכולה לפעול כדי לשפר את המצב של האייפד במספר דרכים. קודם כל להציג פיצ'רים חומרתיים משמעותיים שיגרמו גם למשתמשים שרכשו בשנה-שנתיים האחרונות מכשיר אייפד, לרצות ולשדרג את המכשיר שלהם. מה שעשוי לעשות זאת הוא הצגת פיצ'ר ה- Force Touch במכשירי האייפד, שיאפשר למנף את השימושים וחווית השימוש בטבלט לגבהים חדשים ויקסום הן למשתמשים חדשים וישנים. דבר נוסף שאפל יכולה לעשות הוא להציג פיצ'רים ייעודיים בתוכנה עבור האייפד. פיצ'רים אלו בין אם מולטי-טאסקינג מלא שיאפשר הרצה והצגה של 2 אפליקציות זו לצד זו ועוד, יחזירו למכשירי האייפד את הגורם המבדל שאבד עם השקתו של האייפון 6 פלוס ויעזרו לאייפד להיות אטרקטיבי יותר עבור קהל המשתמשים שמתלבט בין רכישת אייפד לבין רכישת מחשב נייד לצרכים פשוטים (ואפילו מעבר).

ipad-iphone-mac

על פי השמועות כל אלו ועוד, צפויים לקרום עור וגידים בדמות האייפד פרו/פלוס השמועתי, שיתכן ויוצג עוד בסתיו הקרוב, באירוע האייפדים שבשנים האחרונות נערך בחודש אוקטובר. מכשיר זה צפוי להביא מסך גדול יותר של כ- 12.9 אינץ', רמקולים סטריאופונים מובנים ואיכותיים, פיצ'רי חומרה ותוכנה חדשים ואולי גם ייעודיים ואפילו יתכן ונראה אביזר פריפריאלי בדמות עט סטיילוס. אין ספק שיהיה מעניין לראות האם פעולות אלו מצידה של אפל יעזרו להחיות את המכירות של מכשירי האייפד ולהחזיר את המגמה לכיוון חיובי, או שמא נראה כי ימי הזוהר של האייפד עברו – חלפו והמוצר שהוצג כמיועד להשלים את הפער בין המחשב הנייד לבין הסמארטפון ישאר תקוע באותה הנישה לעתיד הנראה לעין.

 

מקורות: 9to5mac ומקוורלד
עריכה, תרגום ותוספות: natisho