להתראות סבסוד ומחירי טרייד אין חדשים

ע״י

05אפל עוברת למכור את מכשירי האייפון ברשת AT&T ללא סבסוד, כשבמקביל החברה משפרת את מחירי הטרייד אין עבור מכשירי האייפון הישנים.

 

 

iPhone 6 choose a model

מאז שאפל הציגה את מכשירי האייפון, החברה בחרה למכור אותם במודל של סבסוד, כאשר בשנה הראשונה הסבסוד היה גבוה מאוד אולם כבר עם השקת האייפון 3G, אפל הציגה מודל סבסוד חדש תוך כדי שהיא מיישרת קו בהתאם לשוק הסלולר האמריקאי, כשמכשירי האייפון נמכרו במחיר מסובסד של החל מ- 199$, זאת בתנאי לחוזה שימוש עם חברת הסלולר AT&T למשך שנתיים. עם פריסת מכשירי האייפון ברחבי העולם אפל המשיכה עם המודל הזה שפעיל עד היום. אך במקביל החברה פתחה את שערי האייפון והחלה להציג אותו גם בספקיות סלולר מגוונות יותר ואפילו בתצורת סימפרי המאפשרת למשתמש לרכוש את המכשיר במחירו המלא, ללא סבסוד, ובכך לא להתחייב לחברת סלולר כזו או אחרת. בתקופה האחרונה חברת הסלולר האמריקאית AT&T החלה לבצע שינויים במודל התמחור של מכשירי הסלולר שהיא מוכרת ברשת שלה, כשנראה שמסיבה כזו או אחרת החברה החליטה להפסיק את מודל הסבסוד בו היא הייתה פועלת עד כה, ולהציע עבור המשתמשים לרכוש את המכשירים ברשת שלה במחיר חודשי קבוע, בדומה לנהוג בקרב חברות הסלולר בישראל ובאירופה, תחת השם AT&T Next. בהתאם לכך אפל שינתה את אופן התשלום עבור מכשירי האייפון עבור רשת AT&T באתר האונליין שלה, כשכעת ניתן לרכוש מכשיר אייפון 6 החל ממחיר חודשי של 21.64$ לחודש, בפריסה של 12 חודשים, 18 חודשים או 24 חודשים כשבגמר התשלום המשתמש יוכל להחליף את מכשיר האייפון הישן שלו במכשיר אייפון חדש, או לשלם את הפרש המחיר ולרכוש את המכשיר מ- AT&T.

להלן רשימת המחירים המלאה:

אייפון 6

  • 16GB ממחיר של 21.64$ לחודש.
  • 64GB ממחיר של 24.97$ לחודש.
  • 128GB ממחיר של 28.30$ לחודש.

אייפון 6 פלוס

  • 16GB ממחיר של 24.97$ לחודש.
  • 64GB ממחיר של 28.30$ לחודש.
  • 128GB ממחיר של 31.64$ לחודש.

למעשה מדובר במודל של מעין ליסינג שמצד אחד לא נותן למשתמש בעלות מלאה על המכשיר, אולם מצד שני נותן לו אחריות לגבי תקלות ובעיות ומאפשר גם שדרוג למכשיר אייפון חדש בהתאם לרצון המשתמש, בין אם מדובר אחת לשנה (12 חודשים), שנה וחצי (18 חודשים) או שנתיים (24 חודשים), זאת כאשר עד כה המשתמשים שרכשו את מכשירי האייפון בצורה מסובסדת עם חוזה לשנתיים יכלו לשדרג את המכשירים שלהם רק בתום החוזה, אלא אם כן חברת הסלולר אפשרה להם לעשות זאת, קודם לכן. על פי הנראה מודל התמחור החדש של AT&T לא קוסם (לפחות לעת עתה) לחברות הסלולר המתחרות בארה"ב: Verizon ו- Sprint שעדיין ממשיכות במודל הסבסוד הישן והמוכר עבור מכשירי האייפון, כשכאמור חברת T-Mobile מוכרת את מכשירי האייפון במחיר מלא בלבד ובתצורת סימפרי.

ATT-Next-iPhone-Apple-Store

קשה להעריך כיצד תוכנית ה- AT&T Next תשפיע על היקף המכירות של מכשירי האייפון והאם היא תגביר אותה, כאשר קהל המשתמשים של מכשירי האייפון בחברת AT&T יוכלו לשדרג את מכשירי האייפון שלהם בחופשיות יתרה, או שמא העדר המחיר המסובסד ירתיע אותם מלשדרג. כמו כן נראה כי מחזור השדרוג של מכשירי האייפון שמאז 2008 עומד על: הצגת דגם בעל עיצוב חדש ובשנה שלאחר מכן הצגת דגם s בעל עיצוב דומה אך חומרה משודרגת, הושפע לא מעט מחוזי השימוש של חברות הסלולר בארה"ב שכאמור עומדים על כשנתיים ויהיה מעניין לא פחות לראות האם הדבר ישפיע על מחזורי השדרוג של מכשירי האייפון כשיתכן מאוד שאפל עשויה להתחיל ולהציג עיצוב חדש לצד חומרה משופרת בכל שנה, דבר שללא כל ספק יביא לסיפוק רב בקרב קהל המשתמשים שלה.

לאחרונה אפל גם שינתה במעט את מחירי הטרייד אין של מכשירי האייפון הישנים יותר, זאת במטרה לעודד באופן נרחב יותר את השדרוג למכשירי האייפון החדישים יותר. כזכור בחודשים האחרונים אפל החלה להציע אפשרויות טרייד אין גם למשתמשי אנדרואיד, Windows Phone ובלקברי כדי לעבור ולהשתמש במכשירי אייפון, אולם נראה כי מחירי הטרייד אין עבור מכשירי האייפון הישנים יותר, לא היו אטרקטיביים במיוחד. בהתאם לכך אפל שינתה במעט את מחירי הטרייד אין של מכשירי האייפון הישנים באופן הבא:

  • עבור אייפון 4s תקבלו 50$ במקום זיכוי של 35$.
  • עבור אייפון 5 תקבלו 100$ במקום זיכוי של 85$.
  • עבור אייפון 5s תקבלו 200$ במקום זיכוי של 175$.

A man holds a new Apple iPhone 5S next to his iPhone 5 at an Apple Store at Tokyo's Ginza shopping district

יש לציין שעדיין מדובר במחירי טרייד אין די מגוכחים, לעומת מחירי השוק, בשוק היד השניה. אולם יתכן מאוד שמחירים אלו יעודדו יותר משתמשי אייפון ישנים לשדרג את המכשירים שלהם למכשירי האייפון החדשים, כשאין ספק שאפל פועלת במספר חזיתות להפוך את מכשירי האייפון לאטרקטיביים יותר בין אם מדובר בקהל המשתמשים הנוכחי שלה דרך שיפור מחירי הטרייד אין ושיתוף פעולה עם AT&T בתוכנית התמחור החדשה, ובין אם מדובר בקהל המשתמשים בפלטפורמות המתחרות שלטענתה של אפל עושים את המעבר למכשירי האייפון.

 

מקורות: Macrumors ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho