הצצה ראשונה לגרסה 9

ע״י

אחרי חודשים של שמועות ודיווחים בנושא, אפל מציגה את גרסה 9 של iOS ומשחררת את הבטא הראשונה של הגרסה לקהילת המפתחים.

 

 

iOS 9

בקינוט הראשי של WWDC 2015 אפל הציגה את גרסה 9, הגרסה ה"גדולה" הבאה של מערכת ההפעלה iOS. ניתן לסכם את כל הדברים שאפל הציגה עבור גרסה 9 עם המשפט "כל הדיווחים והשמועות היו נכונים". כך שמי שהתעדכן במהלך השבועות האחרונים לא הופתע ולו במעט לגבי מה שאפל הציגה. ואכן בהתאם לדיווחים השוטפים שהגיעו ממארק גורמן מהאתר 9to5mac, גרסה 9 מתמקדת ב- 4 דברים עקריים: אינטיליגנציה, אפליקציות, האייפד והיסודות של מערכת ההפעלה. אולם בין היתר גרסה 9 כוללת הרבה מאוד טוויקים ושיפורים שלא זכו לזמן מסך באירוע שהיה גם ככה עמוס למדי והתפרש על כשעתיים וחצי(!).

אינטיליגנציה
אולי הנדבך המעניין ביותר שאפל הציגה בגרסה 9 הוא בתחום האינטיליגנציה שכולל בתוכו שיפורים ושינויים בסירי, שהממשק שלה זכה למתיחת פנים, וכן יכולות חדשות שהופכות אותה לחכמה יותר, כך שכעת סירי יודעת להתייחס לתכנים בזמן שימוש באפליקציה מסוימת, כך שאם אתם קוראים הודעה, ביצירת תזכורת עם סירי – העוזרת הוירטואלית תדע להתייחס להודעה כנושא התזכורת. סירי גם יודעת לחפש בצורה חכמה בתכני המדיה של המכשיר, כך שבקשה להציג את התמונות מחופשת הקיץ האחרונה תתקבל ותציג את התמונות הרלוונטיות. אולם תחום האינטיליגנציה זכה לקבל חלק נוסף אותו אפל מכנה בשם Proactive assistance, שהוא למעשה שדרוג משמעותי של פיצ'ר הספוטלייט המובנה ב- iOS, זאת בהתאם לדיווחים המוקדמים בנושא. פיצ'ר זה למעשה מפצל את החיפוש ל- 2: מצד אחד הוא משאיר את יכולות החיפוש אליהן ניתן לגשת מכל מקום במערכת ההפעלה על ידי משיכת המסך מטה ממרכזו. אולם בנוסף ישנו מסך הפעלה חדש (שיהיה מוכר למשתמשי גרסאות 6 עד 3), הנמצא מצד שמאל של מסך הבית הראשי שמכיל מספר תכנים והם: אפשרויות חיפוש, אנשי קשר עימם אחרונים, אפליקציות מוצעות ותכנים מוצעים בהתאם למיקום המשתמש והקשר השימוש. כך שלמשל בעת חיבור אוזניות במכון הכושר (או לחילופין בשעה מסוימת) הפיצ'ר החכם ידע להציע את האפליקציה הרלוונטית או להעלות את נגן המוזיקה. כמו כן הפיצ'ר החכם יתן גם התראות ליציאה לפני פגישה בהתבסס על נתוני התנועה מאפליקציית המפות, וכן גם יציע דרכי נסיעה.

iOS 9 Proactive

בעיקרון משמעות הפיצ'ר הוא מערכת הפעלה חכמה יותר המותאמת למשתמש, תוך כדי שהיא לומדת אותו ואת תבניות הפעולה שלו ומציעה לו תכנים בהתאם. אין ספק שפיצ'ר זה מזכיר מאוד את Google Now של גוגל/אנדרואיד, ונראה שאפל משלימה פערים מול המתחרה הגדולה שלה ממאונטן וויו בתחום זה, שבכנס ה- I/O האחרון הציגה יכולת חדשה בשם Now On Tap שמאפשרת למשתמש לקבל מידע בהתאם לאפליקציה/מקום בה הוא נמצא. אולם בניגוד לגוגל אפל שמה דגש גדול מאוד על נושא הפרטיות של המשתמש ושמירה על המידע האישי, כך שבעוד גוגל סורקת את המידע והתכנים של המשתמש כדי להציג לו, הצעות רלוונטיות יותר אולם גם במקביל עושה במידע הזה שימוש לצרכי פרסום – שהוא מקור ההכנסה העקרי של גוגל. אפל מציינת שהמידע נשמר באופן מקומי על המכשיר והוא לא מועבר לשירותי צד ג'. אין ספק שאפל עושה מאמצים כבירים לצמצם פערים מול ענקית החיפוש, כשנראה שהחברה משקיעה לא מעט בתחום ה- Machine learning, מונח שנשמע הן מצידה של אפל ב- WWDC והן מצידה של גוגל ב- I/O. כמו כן פועלה של אפל בנושא מביא לידי כך לדחיקתה ההולכת והגוברת של גוגל מהפלטפורמה שלה, דבר שיכול לפגוע בגוגל קשות, הודות לעובדה ש- iOS היא באופן אירוני, מקור הכנסה משמעותי עבור גוגל בתחום המובייל.

אפליקציות
גרסה 9 מביאה עימה שיפורים רבים לאפליקציות הקיימות וכן אפליקציות חדשות או מחודשות. האפליקציה החדשה היחידה שאפל הציגה היא אפליקציית News (שעדיין לא מופיעה בגרסת הבטא הראשונה של 9), שלמעשה מזכירה מאוד את אפליקציית Flipboard הפופולרית (או שלפחות הייתה כזו), כשמטרתה היא להציג תכני חדשות בצורה יפהפיה ואינטרקטיבית בשימוש בפורמט ה- ™News Format החדש של אפל. האפליקציה שלמעשה מחליפה את אפליקציית NewsStand הדי כושלת, תאפשר לחברות תכנים להציג תכנים (ואולי בעתיד גם בתשלום) עבור המשתמש, כשהאפליקציה עצמה לומדת את תחומי העניין של המשתמש ומציעה לו תכנים בהתאם. מטרתה של האפליקציה היא לשלב בין עולם המדיה הישן שהיה מבוסס על עיצוב וכו', עם עולם המדיה החדש והאינטרקטיבי שמציע סרטונים, גרפים אינטרקטיביים וכו'. באופן מעניין נראה שאפל נכנסת לתחום זמן קצר מאוד אחרי שפייסבוק החלה לבסס את עצמה בתחום המדיה והחדשות, ונראה שאפל רוצה להציג את עצמה כאלטרנטיבה או מקור פרסום מקביל לזה של פייסבוק. נכון לעכשיו אפל כבר ציינה מספר שותפויות בנושא הכוללות את: Condé Nast, ESPN, בלומברג, הניו יורק טיימס ועוד.

iOS 9 News

אפליקציה חדשה נוספת היא אפליקציית iCloud Drive שבאופן ברירת מחדל מגיעה מוסתרת, אולם ניתן להציג אותה דרך תפריט ה- iCloud. האפליקציה היא תצוגה לתכנים השמורים ב- iCloud Drive המסודרים לפי תיקיות של אפליקציות והיא מזכירה מאוד את תיקיית ה- iCloud Drive שאפל הציגה ב- OS X יוסמיטי בשנה שעברה. היכולות של האפליקציה די פשוטות והן די מזכירות את היכולות של דרופבוקס. גרסה 9 הביאה עימה גם שדרוגים ושיפורים רבים לאפליקציות המובנות של iOS ובראשן אפליקציית המפות, שבהתאם לדיווחים קיבלה מידע לגבי תחבורה ציבורית (ובאופן די מתקדם), אם כי נראה שפיצ'ר זה זמין באופן מצומצם במספר ערים ברחבי העולם, כשהוא צפוי להתרחב בעתיד. בנוסף אפליקצית המפות של אפל מציגה נקודות עניין רבות ומעודכנות יותר, אולם נראה שמדובר בצעד אותו אפל בוחנת מזה תקופה. אפליקציה נוספת שזכתה לשדרוג משמעותי היא אפליקציית הפתקים, כשכעת ניתן לצלם תמונות ישירות לתוך האפליקציה, להוסיף קשקושים (עם האצבעות), ליצור רשימות (צ'קליסטים) ולהוסיף תכנים באופן ישיר לפתקים דרך אפליקציות אחרות (דרך תפריט הפעולה והשיתוף). בנוסף כעת אפליקציית הפתקים מסתנכרנת באופן ישיר עם iCloud, דבר המאפשר סינכרון אמין וטוב יותר עם מכשירי iOS או OS X אחרים.

iOS 9 iCloud drive app

כמו כן אפל החליטה להוסיף לגרסה 9 את האפליקציות Find My iPhone ו- Find Friends באופן מובנה למערכת ההפעלה, כשאפליקציות אלו היו עד כה זמינות להורדה כאופציה דרך האפסטור. שיפורים נוספים באפליקציות קיימות כוללים הוספה של חיפוש בהגדרות המכשיר, אזור גלילה באפליקציית התמונות שמאפשרת חיפוש מהיר של תמונות, הוספת Attachments באפליקציית המייל (מעבר לתמונות), עדכון לאפליקציית ההודעות שכעת מציגה תמונות של אנשי הקשר גם במכשיר האייפון שהם לא האייפון 6 פלוס, שיפורים לאפליקציית הפודקסטים המובנית ולחצן חדש המופיע בחלק העליון שמאפשר לחזור לאפליקציה הקודמת, במידה ולחיצה על לינק פותח אפליקציה חדשה.

האייפד
גרסה 9 מביאה שיפורים משמעותיים ייעודיים עבור מכשירי האייפד, כשאפל מקווה ככל הנראה ששיפורים אלו יהפכו את האייפד לאטרקטיבי יותר, אחרי שבשנתיים האחרונות מכשיר הטבלט של החברה קצת איבד מהמומנטום שלו. 2 הפי'צרים העיקריים הם: מולטי טאסקינג (כמעט) מלא ושיפורים למקלדת המובנית של האייפד. גרסה 9 תאפשר למכשירי האייפד להפעיל 2 אפליקציות זו לצד זו ביחד במה שמכונה בשם SplitView, אולם בעוד פיצ'ר זה יהיה זמין אך ורק במכשירי האייפד אייר 2 ומעלה שמגיעים עם 2GB של זכרון RAM, שאר משתמשי האייפד שיקבלו את גרסה 9 יוכלו להשתמש בפיצ'ר בשם SlideOver שמאפשר למשתמש להשתמש באפליקציה אחת על 3/4 מהמסך, בעוד אפליקציה נוספת (כמו המייל למשל) תהיה מוצגת על שאר המסך. בנוסף תכני וידאו (כולל שיחות וידאו) יוכלו להמשיך ולהתנגן גם מחוץ לאפליקציות במסך ממוזער, בין אם באפליקציות אחרות ואפילו במסך הבית.

המקלדת המובנית של האייפד זוכה כאמור אף היא לשיפור משמעותי כאשר תפריט ה- QuickType מכיל קיצורי דרך לפעולות נפוצות, אולם מעבר לכך אפל הוסיפה למקלדת תמיכה במחוות חדשות שמאפשרות להפוך את המקלדת לטרקפד שמקל על בחירת טקסט ומניפולציה עליו, במקום שהמשתמש יצטרך להרים את ידו ולבחור את הטקסט על המסך, מה שמאט ומסרבל את ההקלדה על האייפד.

שיפורים ליסודות של מערכת ההפעלה
כפי שדווח בעבר אחת המטרות של גרסה 9 היא לשפר את חווית השימוש במערכת ההפעלה אחרי שנתיים בהן החברה הציגה פיצ'רים חדשים ושינויים רבים במערכת ההפעלה. בהתאם לכך גרסה 9 מביאה הרבה מאוד תיקוני באגים ושיפורים משמעותיים במערכת ההפעלה שכוללים: שיפור בחיי הסוללה של מכשירי האייפון וכן מצב חיסכון חדש, שמאפשר חיסכון של עד 3 שעות נוספות בחיי הסוללה של המכשיר. בנוסף אפל מצמצמת את נפח האחסון הדרוש להתקנה של עדכוני מערכת הפעלה מהאוויר במטרה לשפר את אחוזי האימוץ של גרסה 9, אחרי שגרסה 8 הציגה אחוזי אימוץ נמוכים (יחסית). גרסה 9 גם מתמקדת בתחום האבטחה של מערכת ההפעלה אם כי אפל התייחסה לנושא זה באופן כללי בלבד. מעבר לכך הגרסה כוללת עשרות שיפורים וטוויקים קטנים. כך למשל מקש ה- Shift הידוע לשמצה תוקן כשכעת בשימוש בו בשפה האנגלית, האותיות יהיו גדולות או קטנות בהתאם, דבר שיפסיק את הבלבול הרב שנגרם עד כה. דוגמא נוספת היא אפשרות הגדרה לתפקוד של לחצן ההשתק, כשכעת ניתן להגדיר אותו כלחצן לביטול הסיבוב האוטומטי של המסך, כפי שהיה באייפד עד להסרתו של הלחצן בליין האייפדים האחרון. כמו כן עם גרסה 9 ניתן לקבץ את ההתראות לפי אפליקציות או להשאיר אותן בהתאם לימים שהם התקבלו. דבר בולט נוסף שהשתנה הוא תפריט המולטי טאסקינג שתופס כעת את כל נפח המסך, בעוד אנשי הקשר האחרונים/מועדפים עברו כאמור לתפריט החיפוש החכם.

iOS 9 RTL

דברים נוספים קטנים שמגיעים בגרסה 9 כוללים את פונט הסן-פרנסיסקו שאפל הציגה לראשונה בשעון, זאת בהתאם לשמועות, ועוד. דבר שלא דובר עליו במצגת, אולם הורחב עליו בסשנים נפרדים הוא תמיכה רחבה יותר בקהל המשתמשים עם שפה הכתובה מימין לשמאל (עברית וערבית). בגרסה 3 אפל הציגה תמיכה ראשונה בממשק ימין-שמאל ובשפות העברית והערבית, דבר ששופר מאז אם כי באופן די אינקמנטלי. גרסה 9 מביאה שיפור נרחב הרבה יותר המאפשר גם לממשק ולתכנים להיות מוצגים בהתאם לשפה, קרי מימין לשמאל. יכולת חדשה זו שמוצגת למפתחים לשימוש באפליקציות שלהן, וכן מוטמעת במערכת ההפעלה החדשה מיועדת לקהל המשתמשים הערבי אולם גם למשתמשים הישראליים.

גרסה 9 צפויה להגיע בחודש הבא כבטא פומבית לקהל משתמשים רחב יותר, זאת לפני השקתה הסופית הצפויה בחודש ספטמבר הקרוב, לכל מכשירי האייפון והאייפד הפועלים על גרסה 8 – קרי מכשירי האייפון 4s ומעלה והאייפד 2/מיני 1 ומעלה. מעכשיו ועד אז סביר להניח שנראה עוד שינויים ושיפורים נוספים בגרסה החדשה של מערכת ההפעלה הניידת של אפל בהתאם להתקדמות הפיתוח שלה.