הצצה ראשונה ל- OS X 10.11 ול- WatchOS 2

ע״י

לצד הצגת גרסה 9, אפל גם הציגה שיפורים וחידושים בפלטפורמת OS X והשעון ש- 6 שבועות אחרי השקתו זוכה לגרסה חדשה ומשמעותית.

 

 

El WatchOS 2

אירוע הפתיחה של כנס ה- WWDC אתמול החל בהצגה של הגרסה הבאה של OS X, שתכונה בשם "אל קפיטן" – על שם מונולית הגרניט הפופולרי בפארק יוסמיטי, המהווה אחד מיעדי הטיפוס הפופולריים ביותר בעולם בגלל נתיבי הטיפוס הרבים שלו, בנוסף להיותו נגיש בכל ימות השנה (מקור ויקיפדיה). בהתאם להחלטתה של אפל להתמקד השנה בשיפור הביצועים וחווית השימוש בפלטפורמות שלה, אחרי רענון ממשק המשתמש והמראה של OS X בשנה שעברה, אל קפיטן כוללת מספר שיפורים במערכת ההפעלה, באפליקציות המובנות ובביצועים הגרפיים. עדכון זה שמגיע תחילה כבטא לקהילת המפתחים יגיע בהמשך גם כבטא פומבית וכאמור נראה כי השינוי הבולט ביותר במערכת ההפעלה הוא המעבר לשימוש בפונט סן-פרנסיסקו, שכעת הפך להיות הפונט הרשמי והבלעדי של אפל לרוחב שלושת הפלטפורמות שלה: iOS, OS X ו- WatchOS.

רוב השיפורים במערכת ההפעלה נמצאים מתחת למכסה המנוע שלה, כשהבולט ביותר הוא הוספת התמיכה בכלי ה- Metal אותו אפל הציגה בשנה שעברה ל- iOS. כלי זה מאפשר למפתחים לנצל את חומרת המעבדים באופן מקסימלי על ידי צמצום שכבת הביניים אותה יוצרת OpenGL. משמעות הדבר היא שיפור של 50% בביצועים הגרפיים וצמצום של כ- 40% מצריכת המעבד בשימוש באפליקציות גרפיות מקצועיות ומשחקים, כשהאחרון היה מזה שנים תחום די בעייתי במחשבי המק, אולם לאחרונה הוא צבר תאוצה כשמפתחי משחקים רבים הביאו את המשחקים שלהם מהאפסטור למק. מעבר לכך אל קפיטן מציגה שיפורים נרחבים נוספים במערכת ההפעלה כמו למשל שיפור בספוטלייט שהפך להיות חכם יותר ובעל יכולות נרחבות יותר (כשגם אפשר לשנות את גודל החלון של הממשק שלו), שדרוג אפליקציית הפתקים (בדומה לגרסה 9), שיפורים בספארי כמו: הצמדת טאבים וזיהוי סאונד המתנגן בטאבים השונים וכיבויו ושיפורים באפליקציית המייל עם מחוות למחיקה ועוד, אפשרות להחבאת מיילים בעת כתיבתם ומעבר לתצוגת המיילים הנכנסים, טאבים בחלון כתיבת המייל ועוד. מעבר לכך אל קפיטן מציגה יכולות חיפוש מתקדמות וקונטקסטואליות לרוחבה של מערכת ההפעלה, דבר המאפשר למצוא תכנים בצורה מהירה וקלה יותר בשימוש בשפה טבעית.

El Capitan

פלפורמה נוספת שזכתה לעדכון משמעותי היא הפלטפורמה הצעירה ביותר של אפל – WatchOS שהושקה באופן רשמי (פחות או יותר) רק לפני ששה שבועות. הגרסה השניה של פלטפורמת השעון, שבמתכונת הנוכחית שלה היא למעשה גרסה מקוסטמת של iOS (וליתר דיוק כיום גרסה 8.3), צפויה להביא שיפורים נרחבים לשעון כשהמשמעותי ביותר הוא מתן האפשרות למפתחי האפליקציות צד ג' לפתח אפליקציות מקומיות עבור השעון, זאת כאשר עד כה האפליקציות שעל השעון היו למעשה ממשק תצוגה שהועבר ממכשיר האייפון אליו השעון קושר. יש לציין שאפל לא אמרה שהאפליקציות יותקנו באופן מקומי על השעון דה-פאקטו, אלא שגרסה 2 של WatchOS תאפשר למפתחים להפעיל את הלוגיקה של האפליקציות ישירות על החומרה של השעון, אולם נראה כי לעת עתה השעון עדיין יזדקק לאייפון כדי לעבוד. יתכן מאוד שבפועל אכן מדובר באפליקציות מקומיות באופן מלא, כשאפל ציינה שיכולת זו תשפר את זמני הטעינה של האפליקציות והתגובה שלהן וכן תאפשר לאפליקציות צד ג' לנצל את החומרה של השעון, בין אם מדובר בחיישנים המובנים (אקסלומטר, חיישן דופק וכו'), המנוע הטפטי, המיקרופון והרמקול או בכתר הדיגיטלי.

בנוסף הגרסה החדשה תאפשר לקהילת המפתחים להציג "סיבוכים" צד ג' על תצורות השעון השונות שתומכות בפיצ'ר זה. הסיבוכים על תצוגות השעון הם למעשה מעין ווידג'טים קטנים המציגים מידע רלוונטי כמו: מזג האוויר, מניות, פגישות ותכנים מהיומן, סטופר, נתוני ספורט ופעילות גופנית ועוד. נראה כי יכולת זו באה על חשבון ממשקי תצוגות השעון השונות אותן אפל עדיין שומרת סגורים, אם כי החברה הציגה 2 תצוגות שעון חדשות (שלמעשה כבר הוצגו בעבר אולם כעת הן יושקו באופן סופי) המאפשרות להפוך תמונה רגילה או תמונת Time Lapsed לתצוגת שעון. בהקשר תצוגת השעון והסיבוכים, אפל מציגה פיצ'ר חדש בשם Time Travel שמאפשר למשתמש לנווט בזמן קדימה ואחורה בשימוש עם הכתר הדיגיטלי כדי לצפות בנתונים של הסיבוכים השונים אחורה או קדימה בזמן. כלומר סיבוב הכתר הדיגיטלי אחורה יאפשר למשתמש לראות את מזג האוויר, השעה (למשל בשעון בינלאומי), המניות ועוד בעבר וכנ"ל לגבי העתיד – זאת במידה והדבר אפשרי (מניות למשל לא אבל מזג האוויר כן – זאת בהתאם לתחזית).

WatchOS 2

פיצ'רים חדשים שהשעון יזכה לקבל עם הגרסה החדשה הוא מצב תצוגת Nightstand, אותו ניתן יהיה להפעיל בזמן הטענת השעון, המציג את השעה ואת פרטי השעון המעורר. בנוסף פיצ'ר החברים זוכה לשיפור משמעותי כשאפל מרחיבה את היקף החברים שניתן להוסיף אל מעבר ל- 12 החברים, אותם היה ניתן להוסיף עד כה. פיצ'ר זה גם זוכה לאפשרות ליצור ציורים במגוון צבעים, דבר שלא היה אפשרי עד כה. אפליקציית המייל בשעון גם זוכה ליכולת חדשה של מענה להודעה, דרך הכתבה קולית או בשימוש בקיצורים אותם המערכת מציעה. מעתה השעון גם יוכל להציג סרטונים קצרים, כשהחברה הדגימה הצגה של סרטון משירות Vine מה שמרמז כי החברה לא מעוניינת לאפשר הצגה של סרטונים שעולים על מספר שניות, על השעון.

לאור העובדה ש- WatchOS תמשיך להיות מעין גרסה מותאמת של iOS, חלק נרחב מהפיצ'רים החדשים של גרסה 9, יגיעו לשעון. ביניהם: מידע התחבורה הציבורי באפליקציית המפות, היכולות המתקדמות של סירי, שיפורים לאפל Pay וגם שיפור ליכולות האבטחה של השעון שיזכה לקבל את יכולת ה- Activation Lock אותה אפל הציגה ב- iOS בגרסה 7, דבר שאמור למנוע את מצב בו זר יוכל לעשות לשעון רסטור או לאקטב אותו עם אייפון אחר, במידה והשעון אובד או נגנב.

WatchOS 2 API

גם אל קפיטן וגם WatchOS 2 ישוחררו באופן רשמי בסתיו הקרוב, כאשר כאמור כבר עכשיו גרסאות אלו זמינות לקהילת המפתחים של אפל.