אפל וביטס | יותר מוזיקה, פחות אלקטרוניקה

ע״י

כשנה אחרי רכישת ביטס נראה שאפל שמה דגש גדול יותר על נקודות החוזק של החברה בתחום המוזיקה ופחות על תחום האלקטרוניקה.

 

 

Beats and Apple

מאז שאפל רכשה את ביטס לפני כשנה, עיני הסקרנים נשואות לראות מה תוליד הרכישה הגדולה ביותר בתולדותיה של אפל, שהסתכמה בעלות של כ- 3 מיליארד דולר – כאמור יותר מכל רכישה שענקית הטכנולוגיה בצעה אי פעם. לאור העובדה שלביטס יש 2 תחומים בהם היא פועלת: שירות מוזיקה וחטיבת אלקטרוניקה המפתחת אוזניות ורמקולים, לא ברור היה מה בדיוק הביא את אפל לרכוש את ביטס. האם עסקי המוזיקה של החברה? האם תחום האוזניות? או אולי שניהם? באירוע ה- WWDC האחרון אפל חשפה את התוצאה של שילוב ביטס מיוזיק עם איטיונס, בדמות שירות מוזיקה חדש ומעניין המובנה עמוק לתוך הקרביים של iOS ועם השקתו ב- 30 ליוני המשתמשים יוכלו להנות מהשירות מתוך אפליקציית המוזיקה המובנית ב- iOS או דרך איטיונס על המק, וגם לנצל את משאבי מערכת ההפעלה הרלוונטית, כך שלמשל סירי תדע לעבוד עם השירות בין אם להשמיע תכנים, לשמור אותם באופן מקומי ועוד. הצגת שירות המוזיקה החדש, שהגיעה אחרי חודשים של שמועות בנושא, מראה שיכולות המוזיקה של ביטס והאנשים המובילים תחום זה: ג'ימי איובין, טרנט רנזור ועוד היו גורם חשוב מבחינתה של אפל לעסקי המדיה של החברה ובפרט לתחום המוזיקה ובהתאם לכך ביטס מיוזיק הוטמעה בתוך האקוסיסטם של אפל.

במקביל תחום האלקטרוניקה של ביטס לא עבר שדרוג משמעותי מאז הרכישה של אפל. ביטס כן הציגה דגמים חדשים של אוזניות בין אם מדובר בדגמים חדשים של אוזניות ה- Solo HD או של אוזניות ה- Powerbeats. בנוסף ביטס גם הציגה צבעים חדשים לחלק מליין האוזניות העדכני שלה, כשדוגמא לכך הן אוזניות ה- Powerbeats 2 שקיבלו אך לפני זמן קצר רענון בדמות צבעים נוספים, המתאימים לצבעי רצועות הספורט של השעון של אפל כך שמעתה ניתן לרכוש את האוזניות האלחוטיות (המצוינות) גם בצבעים: שחור, לבן, כחול, ירוק וורוד. אולם מעבר לכך נראה כי האסטרטגיה של אפל לגבי חטיבת האלקטרוניקה של ביטס לא ממש ברורה והחברה שמה את הנושא בעדיפות נמוכה יחסית, למרות שעד כה המוצרים של ביטס משכו קהל מעריצים לא קטן, למרות לא מעט ביקורות על איכות הסאונד שהן מספקות ואותם מבקרים מתרעמים לא אחת שהאוזניות שנמכרות במחירי פרימיום הן יותר אביזר אופנה מאשר מוצר אלקטרוני איכותי.

בימים האחרונים האתר Variety שפך אור על היחס של אפל לחטיבת האלקטרוניקה של ביטס, כאשר בדיווח של האתר עולה שחטיבת האלקטרוניקה של ביטס עבדה על פיתוח ליין רמקולים ביתיים בעלי קישוריות WiFi, בלוטות' ו- NFC, כדי לאפשר השמעה של מוזיקה באופן אלחוטי בצורה מסונכרנת בכל חלקי הבית. כמו כן רמקולים אלו היו אמורים להתחבר לשירות ביטס מיוזיק באופן ישיר ולאפשר השמעה של תכני המוזיקה בסטרימינג דרך קישוריות ה- WiFi. נכון להיום קיימים פתרונות דומים בשוק, כשהמוכר ביותר הוא ליין הרמקולים של חברת סונוס (Sonos) המצוינת שהפכה למובילת התחום בשנים האחרונות. על פי הנראה ליין הרמקולים הביתיים של ביטס היה מתוכנן להגיע לקראת עונת החגים האמריקאית בשנה שעברה, אולם הרכישה של ביטס, אפל החליטה לגנוז את הפרויקט זאת אחרי שנראה כי המוצר לא עמד בסטנדרט האיכות של אפל, מאחר ונראה כי הפיתוח של המוצר ראה לא מעט בעיות שנבעו מהעובדה שביטס לא רק ניסתה להציג ליין מוצרי דומה לזה של סונוס, אלא שרמקולים אלו פותחו כאמור עם תמיכה בבלוטות' ו- NFC כדי לאפשר חיבור וזיהוי קל ומהיר אליהם. רצונה של ביטס לפתח בעצמה את הטכנולוגיה הביא את פיתוח המוצר ללא מעט קשיים ועיכובים עד כשבסופו של אחרי הרכישה הפרויקט כאמור נגנז.

Powerbeats 2

הדיווח של Variety גם מציין שלא מעט מעובדי חטיבת האלקטרוניקה של ביטס שעבדו על הפרויקט הנ"ל, הועברו מתפקידם לעבור על פרויקטים אחרים, או פוטרון לגמרי. אם כי אי אפשר לשלול את האפשרות שבשלב מאוחר יותר העבודה על הפרויקט תתחדש. כמו כן אם אפל לא מראה סימני התלהבות מתחום האלקטרוניקה של ביטס, שהרי החברה אפילו עוד יותר לא נלהבת מליין הרמקולים של ביטס. רק לאחרונה אפל שיחררה הודעת החזרה המונית לקהל הצרכנים שרכש את רמקולי ה- Pill XL של ביטס, זאת אחרי שברמקול האלחוטי המגודל התגלו בעיות טכניות המביאות להתחממות יתרה של המכשיר. בהתאם לכך אפל החליטה להסיר את מכירת המוצר מחנות האונליין שלה ובמקביל לשחרר את הודעת ההחזרה, שעשויה לעלות לחברה לא מעט כסף, מאחר ולפי נתוני מכירה בצפון אמריקה בלבד עולה שהרמקול האלחוטי הגדול נמכר בארה"ב בהיקף של כ- 220,000 יחידות ובקנדה נמכרו עוד כ- 11,000 יחידות. יש לציין כי הבעיה של רמקולי ה- Pill XL היא בלעדית לדגם הרמקול הגדול ואינה משפיעה על רמקולי ה- Pill 2.0 הקטנים יותר. זו לא הפעם הראשונה שאפל חווה בעיות בגלל עסקי האלקטרוניקה של ביטס. בשנה שעברה ביטס נתבעה על ידי חברת Bose בגין הפרת קניין רוחני בתחום טכנולוגיית ביטול הרעשים הדינאמי בחלק מדגמי האוזניות של ביטס. בסופו של דבר אפל/ביטס ו- Bose הגיעו להסדר בנושא, אולם זמן קצר לאחר מכן חברת Monster – מי שבעבר הייתה חלק מביטס ולמעשה היוותה את המקפצה להקמתה, תבעה את ביטס או יותר נכון את ג'ימי איובין, דר. דרה ואת חברת HTC בטענה שאלו זממו להביא את HTC לרכוש את חלקה של Monster בביטס, בעסקה לא "כשרה".

speaker-pill-2-black-standard-thrqrtleft-o-e1433973672504

ה- Pill XL

בימים האחרונים אפל החליטה לבטל את רישיון ה- MFi של Monster, ככל הנראה אחרי שהצדדים לא הגיעו להסדר בנושא ואפל החליטה לבטל את כל ההתקשרויות שלה עם החברה הקטנה. מבחינתה של Monster מדובר בצעד חריף מאוד, שהרי חלק נכבד מליין המוצרים של החברה מגיע עם תמיכה למוצרי המובייל של אפל. בהתאם לכך עורך הדין של Monster ציין שהוא רואה בהתנהלות הזו של אפל כביריונית.

אין ספק שיהיה מעניין לראות איך אפל תמשיך להתמודד עם עסקי האלקטרוניקה של ביטס, עסקים שעד כה הביאו לחברה לא מעט צרות, כשמנגד לא ברור האם המכירות של ליין המוצרים של ביטס נותר כפי שהוא, כשההערכה הייתה שהאוזניות של ביטס שולטות בכ- 60% משוק אוזניות הפרימיום. כך או כך בינתיים ברור איפה הפוקוס של אפל נמצא מבחינת המוזיקה והדגש הוא יותר על התכנים ופחות על החומרה.

 

מקורות: Variety, אפל והוול סטריט ג'ורנל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho