הפטנטים של אפל | אייפון ללא פסי אנטנה

ע״י

אפל חוקרת כיצד היא יכולה להסיר את המטרד העיצובי הגדול ביותר של מכשירי האייפון 6 וגם רושמת פטנט שעשוי להתבטא במכשירי האייפון הבאים.

 

 

iPhone 6 antenna

כשההדלפות הראשונות של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס החלו להגיע לרשת, רבים התפלאו לראות את פסי הפלסטיק שעיטרו את החלק העליון והתחתון של הפאנל האחורי של מכשירי האייפון החדשים. התגובה לאותם הפסים הייתה חלוקה, כאשר חלק טענו שאין סיכוי שאפל תציג אייפון שכזה, בעוד אחרים ציינו שמדובר בהכרח. כך או כך אין ספק שאותם פסים והעיצוב שלהם היו מקור לדיונים וויכוחים רבים ברשת. ואכן כשאפל הציגה את מכשירי האייפון 6 לראווה, פסי הפלסטיק (קרבון) היו שם למורת רוחם של לא מעט משתמשים. מה שכן כולם הבינו שמדובר בצורך שנובע ממגבלה טכנולוגית פשוטה והיא שאותות חשמליים המשמשים לקישוריות שונות: בלוטות', WiFi וסלולר (2G ועד ל- 4G) לא יכולים לעבור דרך מתכת, שיוצרת סיכוך עבור אותות שכאלה. למעשה ניתן לראות שיצרניות סלולר רבות מתמודדות עם הנושא בדרכים שונות, וברוב המקרים הפתרון הוא שימוש בחומר (פלסטיק או זכוכית) שלא יוצר סיכוך לאותות אלו ומאפשר את העברתם. מבט חטוף במכשירי האייפון לדורותיהם מגלה שגם אפל לא יכלה שלא להשתמש בחומרים מתאימים במכשירי האייפון השונים:

  • האייפון הראשון שהגיע עם פאנל גב אלומיניום, הגיע עם פס פלסטיק בחלקו התחתון שם מוקמו כל האנטנות של המכשיר.
  • האייפון 3G ו- 3Gs הגיעו עם פאנל גב אחורי מפלסטיק.
  • האייפון 4 וה- 4s הגיעו עם פאנל גב מזכוכית, כשבנוסף לכך האנטנות של המכשיר עברו לפס המתכת שסבב סביב המכשיר.
  • האייפון 5 וה- 5s הגיעו אף הם עם פאנל גב אחורי מאלומיניום, אולם בחלק העליון והתחתון של הפאנלים אפל מיקמה "חלונות" עשויים מזכוכית, שם מוקמו רכיבי האנטנה והקישוריות של המכשירים.

אין ספק שנושא האסתטיקה זוכה לדגש גדול מבחינתה של אפל וצוות העיצוב התעשייתי שלה, ולמרות שהחברה נאלצה להציג פשרות בעיצוב מכשירי הסמארטפון שלה, בגין אותם האילוצים הטכנולוגיים, הדבר לא מנע מהחברה לחקור את הנושא לעומקו. כעת נראה כי מחקר זה עשוי להניב תוצאות, כאשר לאחרונה התגלה רישום פטנט של אפל, תחת השם Non-Capacitive Or Radio Frequency-Transparent Materials With Anodized Metal Appearance,  עבור חומר בעל מראה של אלומיניום מאולגן (החומר בו אפל משתמשת בליין מוצרי המובייל שלה), המאפשר מעבר של אותות חשמליים בלי שום הפרעה. ברישום הפטנט בנושא, אפל מציינת שהמחקר נעשה בגלל האתגר שהיא מצאה בעיצוב מוצרים אלקטרוניים למראה אחיד ונקי, לצד שימוש ברכיבים טכנולוגיים מתקדמים. רישום הפטנט גם מציין שהשימוש בחומרים כמו פלסטיק או זכוכית הם פיתרון טכנולוגי טוב, אולם הם פוגעים במראה האחיד בגלל השוני הבולט בחומר.

234392-1280

בפטנט אפל מציינת שהשימוש בתרכובת שעושה שימוש ב- metal oxide, היא לא רק לפאנלים וחיפויים של מכשירים, אלא גם לשימוש עם משטחי מגע וחיישני מגע שגם רגישים לחומרים מתכתיים מוליכים. מרישום הפטנט הראשון בנושא נרשם בדצמבר 2013 ויתכן מאוד שהתוצאות שלו כבר נראות בשטח. רק לפני מספר חודשים קצר, אפל הציגה בפני העולם את מחשב המקבוק החדש, מחשב זה שזכה בעיקר לתשומת לב בגלל המכניזם של המקלדת, טכנולוגיית ה- Force Touch בטרקפד והשימוש במעבד ה-  Core M וכמובן מחבר בודד אחד מסוג USB Type-C. אולם המקבוק החדש גם מגיע עם מעטפת אלומיניום מלאה, זאת כשבניגוד אליו דגמי המקבוק אייר והמקבוק פרו של אפל מגיעים עם צירים מפלסטיק שמאפשרים להטמיע בתוכם את האנטנות לרכיבי הקישוריות של המחשב. כך שנראה שהטכנולוגיה שהוצגה ברישום הפטנט המדובר, כבר עושה את דרכה אל המוצרים של אפל כשהראשון שבהם הוא המקבוק החדש. כך שיתכן מאוד שבעתיד הלא רחוק אפל תיישם טכנולוגיה זו בליין מכשירי האייפון והאייפד הבאים ובכך תעלים את פסי האנטנה הטורדניים, לטובת עיצוב נקי וחלק יותר.

 

מקור: BI
עריכה, תרגום ותוספות: natisho