ביי ביי אייפד מיני, ביי ביי A5

ע״י

אפל מפסיקה למכור את מכשיר האייפד מיני דור 1, ובכך החברה מסירה באופן סופי ו(כמעט) מלא את מכשירי המובייל שמגיעים עם רכיב ה- A5 מהמדפים.

 

 

iPad mini 1st Gen

רכיב ה- A5 הוצג לראשונה על ידי אפל במרץ 2011, כאשר החברה הציגה בפני העולם את האייפד 2. בעת הצגת הרכיב אפל (או יותר נכון סטיב ג'ובס), התהדרה בכך שמדובר ברכיב המובייל הראשון שמכיל 2 ליבות עיבוד הפועלות במהירות שעון של 1GHz (או 800Mhz במכשירי האייפון 4s), המיוצר בייצור המוני. באותו האירוע אפל גם הציגה את הדור השלישי של האפל TV שהגיע עם רכיב ה- A5 ואפשר הצגת תכנים של 1080p, באוקטובר של אותה השנה רכיב ה- A5 הגיע גם למכשיר האייפון 4s ולאייפוד טאץ' דור 5 ובנובמבר של אותה השנה אפל הציגה את האייפד מיני הראשון שהגיע למעשה עם אותה החומרה של האייפד 2, אם כי בתצורה קטנה יותר ובעיצוב שונה, שבהמשך הגיע גם למכשירי האייפד אייר הנוכחיים. באופן מעניין ולא כל כך מובן נראה כי רכיב ה- A5 זכה להיות הרכיב מסדרת ה- AX של אפל, שזכה לאורך החיים הארוך ביותר עד כה, כשבניגוד אליו רכיבים אחרים כמו למשל ה- A4, או ה- A6 נעלמו להם די מהר מאופק המוצרים של אפל. מה שאפשר את אורך החיים הכה ארוך של ה- A5 הוא שיפורים ושינויים שאפל הציגה ברכיב בדמות שיפורים בארכיטקטורה שלו שעברה מתהליך ייצור של 45 ננומטר לתהליך ייצור של 32 ננומטר ובהמשך גם להצגת דגם שכלל מעבד בעל ליבה אחת בלבד, ששימשה את מכשירי האפל TV.

ברבות השנים מפתחים רבים הביעו את מורת רוחם מאורך החיים המפתיע באורכו של רכיב ה- A5, כאשר אפל בחרה להשאיר את המכשירים המבוססים עליו לאורך זמן רב על המדפים, מהסיבה שהם נדרשו להמשיך ולתמוך בחומרה המיושנת. כך למשל בעוד האייפון 4s עבר את תהליך האבולוציה הרגיל של מכשירי האייפון, למעט בשווקים מתפתחים. אפל בחרה להמשיך ולמכור את האייפד 2 למשך תקופה ארוכה למדי ורק לפני כשנה וחצי בלבד, האייפד 2 הוסר ממדפי המכירות, כשאותו החליף האייפד 4 ובאוקטובר האחרון ליין האייפדים הגדול יותר של אפל התקבע על מכשירי האייר (1 ו- 2). אולם גם עם הסרתו של האייפד 2 והפסקת הייצור של ה- 4s, רכיב ה- A5 המשיך לרדוף את המפתחים דרך האייפד מיני הראשון שהמשיך להיות מוצע למכירה על ידי אפל, גם למרות שבאוקטובר האחרון החברה הציגה את האייפד מיני דור 3, שהוא למעשה העתק זהה של האייפד מיני 2 למעט תוספת של חיישן ה- Touch ID ואפשרות בחירה בצבע זהוב.

iPad lineup

למעלה: ליין האייפדים מלפני שבוע. למטה: ליין האייפדים הנוכחי.

כעת יותר מ- 4 שנים אחרי הצגתו הראשונה, אפל החליטה להסיר באופן סופי את רכיב ה- A5 מהמדפים, כשלפי דיווח של האתר 9to5mac החברה הפסיקה למכור את האייפד מיני הראשון בחנות האונליין שלה, כשסביר להניח שהדבר התרחש לצד הפסקת הייצור שלו. יש לציין שהמכשיר עדיין זמין לרכישה דרך משווקים מורשים צד ג' (כמו למשל אמזון) אם כי מדובר במלאי מצומצם שככל הנראה ילך ויתמעט עד שיאזל לחלוטין. אין ספק שההחלטה להסיר את האייפד מיני הראשון מהמדפים היא החלטה נכונה, במיוחד לאור העובדה שהמחיר של האייפד מיני 2, הגיע בהפרש של כ- 50$ בלבד, אך הוא הציע מפרט משופר בהרבה שכלל את מעבד ה- A7 בעל התמיכה בארכיטקטורת ה- 64 ביט ומסך רטינה בעל רזולוציה גבוהה יותר. למעשה כעת כל ליין מכשירי ה- iOS של אפל מגיע עם מסכי רטינה ולמעט האייפון 5c והאייפוד טאץ' דור 5 שעדיין נמכרים על ידי אפל, החברה מציעה רק מכשירי מובייל עם מעבדי A7 ומעלה.

ipodgonewide

אתר הבית של אפל, ללא אזור האייפודים.

זמן קצר לפני הסרת האייפד מיני הראשון מהמדפים, אפל גם הסירה את הנוכחות של ליין האייפודים מאתר הבית שלה, כאשר כעת האזכור היחיד לליין הנגנים הניידים שלה נמצא בתחתית הדף בו החברה מקדמת את שירות המוזיקה החדש שלה. כך שבאופן עקרוני אפל עדיין מוכרת מוצרים עם רכיב ה- A5 שהם האייפוד טאץ' דור 5 ואת האפל TV דור 3, אולם נראה כי האפל TV צפוי לקבל עדכון בעתיד הנראה לעין, זאת אחרי שבאירוע ה- WWDC המכשיר לא זכה לעדכון המיוחל והשמועתי. בעוד האייפוד טאץ' דור 5, צפוי אף הוא לקבל עדכון בשלב כזה או אחר, או לחילופין להתפוגג מהעולם כשבאופן הדרגתי אפל מצמצמת את הנוכחות של הנגנים הניידים הן בדו"חות ההכנסה הרבעוניים שלה והן באתר הבית שלה, בהתאם להשפעה של הנגנים הניידים על שורת הרווח של אפל, והירידה המשמעותית בהיקף המכירות של המכשירים.

 

מקור: 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho