הבלדה על טיילור סוויפט ואדי קיו

ע״י

במכתב פומבי טיילור סוויפט הציגה את דעתה על החלטתה של אפל שלא לשלם לאמנים במהלך 3 חודשי הניסיון של אפל מיוזיק. אדי קיו לא נשאר חייב ואפל שינתה את החלטתה.

 

 

Taylor Swift and Apple music

בשבועות האחרונים עוד ועוד אמנים, ובעיקר מחברות אינדי עצמאיים הביעו תרעומת שקטה על החלטתה של אפל שלא לשלם לאמנים ולחברות שלהם, במהלך שלושת חודשי הניסיון שהחברה מציעה עבור שירות המוזיקה – אפל מיוזיק, שהשקתו צפויה להתקיים ב- 30 ליוני. בעיקרון נראה שמדובר בצעד שנועד לקדם את שירות המוזיקה החדש של אפל, ולאפשר למשתמשים להנות תקופה די נכבדת ללא כל צורך בתשלום על השירות. אולם כאמור נראה שלא מעט אמנים ו/או חברות התקליטים שלהם לא כל כך מרוצים מההסדר החד צדדי הזה, כשחברות התקליטים של הזמרת אדל, Bon Iver, רדיוהד, ג'ק וואיט ו- M.I.A, הודיעו שהתכנים של האמנים המיוצגים דרכם לא יהיו זמינים באפל מיוזיק, לפחות תחילת דרכו של השירות. מי שהצטרפה למחאה היא הזמרת טיילור סוויפט שבעבר כבר הביעה את מורת רוחה מהאופן בו עבודתם של אמנים, כותבי שירים וזמרים מתומחרת בצורה זולה מאוד על ידי שירותי מוזיקה בסטרימינג, כשסוויפט החליטה להסיר את כל קטלוג השירים שלה משירות המוזיקה Spotify, שכידוע מציע לקהל המשתמשים שלו האזנה חינמית לתכנים, בתמורה להשמעה של פרסומות. סוויפט ציינה שהתמלוגים המתקבלים מהפרסומות הם נמוכים מאוד ולמעשה שוחקים את שכרם את האמנים, כותבי השירים ושאר האנשים הפועלים בתחום זה.

באופן דומה, סוויפט החליטה שלא למשוך את כל קטלוג השירים שלה מאפל מיוזיק, אולם לא להציע בו את אלבומה האחרון "1989" שזכה לפופולריות רבה מאוד. במקביל סוויפט פרסמה בבלוג שלה מכתב פומבי תחת השם "לאפל, באהבה טיילור" בו הזמרת הביעה את מורת רוחה מהעובדה שאפל החליטה שלא לשלם לעוסקים בתחום המוזיקה, על פועלם במהלך תקופת הניסיון של שירות המוזיקה החדש ואף עקצה את אפל באומרה שאיש לא מצפה מהחברה לחלק סמארטפונים בחינם, ולכן אל לחברה לצפות שהאמנים יחלקו את עבודתם בחינם.

למרות שהפוסט של סוויפט עלה ביום ראשון, יום המנוחה ברוב המדינות בחו"ל, הוא עורר לא מעט תשומת לב ועניין במיוחד לאור העובדה שהוא פונה באופן ישיר לכיוונה של אפל ולשירות המוזיקה החדש שלטענתה של אפל אמור לחולל מהפכה בתחום המוזיקה הדיגיטלית. על פי הנראה הפוסט גם תפס את תשומת ליבו של אדי קיו – סגן הנשיא הבכיר באפל לשירותי אינטרנט, שאחראי גם על תחום המוזיקה בחברה וקיו החליט להודיע על שינוי בכיוון מבחינתה של אפל, הן בראיונות שהוא ביצע כבר במהלך אותו היום, והן דרך חשבון הטוויטר שלו.

 

בראיונות השונים ציין קיו שאפל רצתה לתת למשתמשים פרק זמן ארוך להתנסות עם שירות המוזיקה החדש, אולם החברה לא ציפתה שהאמנים יתרעמו על כך מאחר ומדובר בהסתכלות לטווח הרחוק. אולם טענתם של אמנים רבים שהשקת אלבומים המיועדת לתקופת הקיץ הקרובה, תביא לירידה משמעותית בהכנסות מאותם התכנים, הביאה את אפל לדון על הנושא כשהתלונות מצידם של חברות/אמני האינדי הבהירו את חשיבות הנושא. קיו ציין שהפוסט של סוויפט היה הקש ששבר את גב הגמל מבחינתו ומבחינתה של אפל, והחברה החליטה לשלם לאמנים ולחברות המוזיקה הקטנות באופן ישיר, גם אם חברות המוזיקה הגדולות הסכימו שלא לקבל תמלוגים מאפל במהלך תקופת הניסיון. קיו לא ציין את היקף התמלוגים, אך הוא ציין שהחברה לא תוכל לעמוד באחוזים אותם היא סגרה מול חברות המוזיקה – שהם גבוהים יותר במקצת מאלו הנהוגים כסטנדרט בעולם המוזיקה, כשבמקום זאת החברה תרכוש זכויות השמעה ותשלם לאמנים בהתאם להשמעת התכנים שלהם.

swift-cue

סוויפט הגיבה לנושא דרך חשבון הטוויטר שלה, באומרה שהיא מודה על התמיכה וש"הם" הקשיבו.
אין ספק שמדובר במהלך יחצ"ני גדול הן מבחינתה של סוויפט והן מבחינתה של אפל, אם כי יש לתהות מדוע אפל בחרה מלכתחילה שלא לשלם לאמנים במהלך חודשי הניסיון, במיוחד לאור העובדה שלא מעט מהאנשים שעובדים על אפל מיוזיק מעורבים בתחום המוזיקה בצורה כזו או אחרת, בין אם מדובר בג'ימי איובין, דרה, טרנט רזנור ועוד. כמו כן למרות שאפל מוצגת כמי שעושה את הדבר הנכון ומחזירה את הכדור לידיים של האמנים ובראשם סוויפט, לא בטוח שהאמנים יהיו מרוצים מההסדר מול אפל, שכאמור יניב תמלוגים נמוכים יותר לצד הבטחה שכאשר המשתמשים יחלו לשלם על השירות, תמלוגים אלו יעלו וכאמור אפילו יהיו גבוהים יותר מאלו המשולמים על ידי שירותי סטרימינג מתחרים. כך שבסופו של דבר יהיה מעניין מאוד לראות מה יקרה עם השקתו של שירות המוזיקה ואילו תכנים הוא יכלול.

 

מקורות: טיילור סוויפט, Re/Code ו- BuzzFeed
עריכה, תרגום ותוספות: natisho