אפל משחררת את הבטא השניה של גרסה 9, אל קפיטן ו- watchOS

ע״י

כשבועיים אחרי השקת הבטאות הראשונות לשלושת הפלטפורמות שלה: iOS, OS X ו- watchOS, אפל משחררת את הבטאות השניות עם שיפורים ועדכונים.

 

 

iOS and OS X and watchOS

אמש אפל שיחררה את הבטא השניה של OS X – אל קפיטן, גרסה 9 ו- watchOS לקהילת המפתחים שלה, ובכך היא פותחת באופן רשמי את מחזור הבטאות המוכר שככל הנראה יעמוד על שיחרור בטא חדשה אחת לשבועיים (ומדי פעם 3 שבועות), במהלך שלושת החודשים הקרובים עד להשקת הגרסאות באופן פומבי. יש לציין שהשנה iOS תצטרף ל- OS X כאשר אפל תשיק בטא פומבית לגרסה 9 בחודש יולי הקרוב, לקהל משתמשים רחב יותר מקהילת המפתחים במטרה לקבל משוב נרחב יותר לגבי באגים ובעיות ולטפל בהם לפני ההשקה הסופית של הגרסה החדשה. בעוד הבטא הראשונה של גרסה 9 הציגה מגוון גדול של בעיות כשהעקריות הן חימום המכשיר וחיי סוללה קצרים במיוחד, נראה כי בעוד הבטא השניה ששוחררה תחת המספור 13A4280e משפרת נושאים אלו ואחרים, היא רחוקה מאוד מלהיות יציבה או שמישה כאשר שיחות FaceTime לא עובדות על מכשירי אייפון 6 או 6 פלוס וכן על האייפד אייר 2, יצירת פרופיל Apple ID דרך Game Center עשוי לגרום לקריסה של האפליקציה ועוד.

הבטא החדשה לא כוללת את אפליקציית ה- News החדשה או את אפל מיוזיק (אפילו האייקון של האפליקציה עדיין נותר כמו שהוא), אולם היא כן כוללת מספר שיפורים ושינויים קלים וביניהם:

  • אייקון חדש לאפליקציית הפודקסטים שבבטא הראשונה של גרסה 9, עבר מתיחת פנים קלה.
  • שמה של אפליקציית העזר של השעון שונה מ- Apple Watch ל- Watch.

Podcast app and Watch app iOS 9 beta 2

  • בעוד אפליקציית News עדיין לא הוצגה בבטא השניה, אפל הכינה עבורה את הקרקע עם תוספת ייעודית בהגדרות ה- iCloud.

ios-9-beta-2-news-icloud-640x404

  • ההגדרות של הספארי זכו לעדכון עם הוספתן של אפשרויות חדשות להצגה או הסתרת ה- Tab Bar וה- Favorites Bar.

ios-9-beta-2-ipad-safari-640x340

  • תיאור מצב ה- Low Power שונה מהבטא הראשונה.
  • פיצ'ר חדש שלמעשה הושק כבר בבטא הראשונה אולם התגלה רק בבטא השניה הוא שגרסה 9 מציעה להסיר אפליקציות כבדות מהמכשיר ולהתקין אותם מחדש אחרי העדכון. יכולת זו נועדה ככל הנראה להשלים את פועלה של אפל לצמצום נפח האחסון הדרוש עבור עדכוני הגרסאות, במטרה לדחוף יותר משתמשים לשדרג את המכשירים שלהם לגרסה העדכנית ביותר, גם באופן אוטומטי.

cim_ndhukaainp4

  • הבטא השניה של גרסה 9 מחזירה את הצגת פיצ'ר ה- Handoff במסך המולטי טאסקינג, דבר שלא היה בבטא הראשונה.
  • המקלדת במכשירי האייפד זכתה לטוויקים קלים. כעת ישנה אפשרות חדשה בשם undo/redo באופן ברירת מחדל במקום יכולות העריכה הקודמות שכללו העתק/הדבק. מה שכן יכולות עריכה אלו מופיעות באופן אוטומטי ברגע שהמשתמש מסמן טקסט.

מעבר להצגת שיפורים ותוספות קלות במערכת ההפעלה, גרסה 9 מתמקדת באינטיליגנציה, כשאפל רוצה שמערכת ההפעלה שלה תהווה אלטרנטיבה טובה לאנדרואיד ולפיצ'ר ה- Google Now החכם. בעוד הבטא הראשונה לא כללה שום עדות לאינטיליגנציה משופרת של מערכת ההפעלה, וההצעות של סירי במסך החיפוש המחודש היו די גרועות, נראה כי הבטא השניה מתחילה להציג שיפור בנושא זה, כשהאפליקציות ואנשי הקשר המוצעים רלוונטיים יותר וכן בהגדרות של מערכת ההפעלה אזור החיפוש הורחב להציג אפשרויות בחירה לאפליקציות ועוד. אך עדיין נראה שאת מלוא היכולת המובטחת בנושא נראה רק החל מהגרסה הבאה, שככל הנראה תושק גם כבטא הפומבית הראשונה.

ios-9-beta-2-search-results-640x511

כאמור במקביל להשקת הבטא השניה של גרסה 9, אפל גם השיקה את הבטא השניה של watchOS לקהילת המפתחים. באופן מעניין הבטא הוסרה זמן קצר אחרי שיחרורה, אולם מספר שעות לאחר מכן חזרה. הבטא השניה של מערכת ההפעלה החדשה של השעון, זמינה להורדה והתקנה רק דרך מכשירי אייפון הפועלים על גרסה 9, והתקנתה נעשית דרך האוויר (OTA). עד כה לא נרשמו שיפורים או שינויים משמעותיים בבטא השניה, שבעיקר צפויה להביא אפשרויות נרחבות יותר לקהילת המפתחים של אפל בדמות אפליקציות מקומיות שיאפשרו בין היתר גם גישה נרחבת יותר לחומרת השעון, אפשרות פיתוח "סיבוכים" צד ג', מצב Nightstand חדש ועוד. אפל גם שיחררה את הבטא השניה של OS X – אל קפיטן לקהילת המפתחים תחת המספור 15A204h. הבטא החדשה של אל קפיטן לא מציגה שיפורים משמעותיים חדשים מאלו שהוצגו בבטא הראשונה ונראה שהיא בעיקר נועדה לתקן את פעילותם של הפיצ'רים החדשים במערכת ההפעלה, ושל מערכת ההפעלה החדשה בכלל.

כאמור למרות השיפורים והחידושים בבטאות השניות בכלל ובפרט בזו של גרסה 9, נראה כי יש עוד זמן עד שנתחיל לראות את הגרסה זוכה ליציבות שתאפשר שימוש רגיל שלה, במהלך יום יום. סביר להניח שהבטא הבאה תשוחרר בשבוע הראשון של חודש יולי, לצד הבטא הפומבית הראשונה של גרסה 9.