שמועה | אפל שוקלת להשתמש במסכי OLED בליין האייפון

ע״י

שמועה חדשה גורסת שאפל שוקלת לנטוש את השימוש במסכי LCD לטובת מסכי OLED בדורות הבאים של מכשירי האייפון.

 

 

iPhone 6 Retina HD

בשנים האחרונות נשמעו מספר טענות לפיהן אפל תעבור להשתמש במסכי OLED במכשירי האייפון, במקום במסכי LCD. אולם עד כה כל מכשירי האייפון מאז ועד היום הגיעו עם מסכי LCD, כשעם הזמן אפל הציגה מסכים טובים יותר ומלוטשים יותר שהפכו את חווית השימוש למרהיבה. באופן מעניין, עם השעון שלה, אפל בחרה להשתמש בפעם הראשונה במסכי OLED המעוגלים במקצת, כשבמקביל מכשירי האייפון 6 מגיעים עם עיצוב דומה אולם עם מסכי LCD כשמה שנותן את המראה המעוגל הוא חיפוי הזכוכית של המסך. נראה שלאור ההתנסות של אפל עם מסכי ה- OLED החברה שוקלת לעבור ולהשתמש בטכנולוגיית המסכים, בדורות הבאים של מכשירי האייפון, זאת לפי דיווח של ה- BusinessKorea, המציין כי לפי מקורות בתעשיית המסכים יצרניות המסכים העקריות של אפל (קרי LG וסמסונג) פועלות לייצר מסכי OLED בהתאם לדרישותיה של אפל, אם כי נראה שגם אם הדבר יצא לפועל, מהלך זה לא יקרה לפני 2018. דיווח זה מגיע זמן קצר אחרי שהתגלה שחברת LG, שכאמור היא אחת מיצרניות המסכים העקריות של אפל, פועלת להמיר את אחד ממפעלי המסכים שלה המייצרים מסכי LCD, לייצור מסכי OLED ולהרחיב את יכולותיה בתחום כשכיום נראה ש- LG וסמסונג הן 2 יצרניות מסכי ה- OLED מהמובילות בעולם

הצגת מסך OLED בליין מכשירי האייפון, יאפשר לאפל להציג מכשירים מעוגלים (קעורים או קמורים) בסגנון של מכשירי ה- Flex של LG או הגאלקסי Round של סמסונג. אך עם זאת יש לציין שעד כה לא נראה שום יתרון משמעותי לשימוש במכשירים מעוגלים אלו, כשהעיצוב המעוגל שלהם נתפס יותר כקונספט המציג את היכולות הטכניות של היצרניות, מאשר פיצ'ר שימושי. סמסונג עושה שימוש בטכנולוגיית המסכים המתקדמת שלה גם לייצור המסכים של ליין מכשירי ה- Edge השונים, אולם גם פיצ'ר זה שלאחרונה אף הפך לנקודת שיווק מבחינתה של סמסונג בהשוואה למכשירי האייפון, לא הרעיד את עולם הסלולר ונראה שאפילו סמסונג עצמה רואה בפיצ'ר זה יותר כגימיק שיווקי מאשר פיצ'ר חשוב, כשהגאלקסי Edge 6 נמכר בהיקפים קטנים ושאפילו חטיבת פיתוח התוכנה של סמסונג עצמה לא מקדישה תשומת לב משמעותית לפיתוח היכולת של החלק המעוגל של המסך.

בעוד מסכי ה- OLED נחשבים לטכנולוגיה "חדשה" יחסית, לעומת מסכי ה- LCD, יצרניות המסכים הציגו בשנים האחרונות שיפורים ניכרים בטכנולוגיית מסכי ה- OLED שנתפסים בעיני רבים לחסכוניים יותר בגלל הטכנולוגיה שלהם. אולם בפועל חיסכון זה תלוי מאוד בממשק המשתמש בכלל ובפלטת הצבעים בפרט. כך למשל בעוד פיקסל של מסך LCD צורך את מירב ההספק בעת הצגת צבע שחור, פיקסל של מסך OLED צורך את מירב ההספק בעת הצגת צבע לבן ולכן שימוש במסך OLED לבדו לא יציג שיפור משמעותי בצריכת הסוללה, אלא אם כן הוא יצומד לממשק משתמש כהה כמו למשל זה של מערכת ההפעלה Windows Phone, או ממשק המשתמש של watchOS. מכאן ניתן להבין ששימוש במסכי OLED על מכשירי האייפון בעלי ממשק המשתמש הבהיר לא יביאו לשיפור משמעותי בחיי הסוללה של המכשיר ולמעשה צריכת הסוללה הממוצעת של מסכי OLED היא אפילו פחות טובה כיום, מאלו של מסכי LCD חדשניים. אולם כאמור פערים אלו הולכים וקטנים משנה לשנה. בדיקה שביצע האתר Anandtech מגלה שסמסונג הציגה שיפור ניכר בצריכת ההספק של מסך ה- OLED שנמצא בשימוש במכשירי הגאלקסי S6, וכידוע מסכים אלו מתוצרתה של סמסונג זכו בשנתיים האחרונות לשבחים רבים מבחינת דיוק הצבעים שלהם, אם כי מסיבה שיווקית סמסונג בוחרת להרוס את אמינות הצבע עם רווית צבעים גבוהה מאוד.

פער נוסף לטובת מסכי ה- LCD שקיים היום הוא בתחום ההארה, ביחס לצריכת ההספק. ואפל עושה שימוש בטכנולוגיות נוספות כדי להפוך את מסכי ה- LCD של מכשירי האייפון והאייפד לכה מרהיבים.

AMOLED efficiency

לאור פערים אלו הקיימים כיום לטובת מסכי ה- LCD, שבשנים האחרונות זכו לשיפורים רבים מבחינות רבות בזכות טכנולוגיות כמו IPS ועוד, נראה כי יקח עוד קצת זמן עד שמסכי ה- OLED יגיעו לאותו הרף. אולם כאמור הפער הולך וקטן משנה לשנה ואין ספק שבסופו של דבר טכנולוגיית מסכי ה- OLED תשתווה לזו של טכנולוגיית ה- LCD. סביר להניח שאפל רואה את הנקודה הזו באופק ושהחברה לא מתעלמת מטכנולוגיית ה- OLED, במיוחד כשעתה היא נמצאת בשעון. כך שיתכן מאוד שבשנת 2018 אפל תחליט שהגיעה השעה לעבור ולהשתמש בטכנולוגיית ה- OLED גם במכשירי האייפון והאייפד, זאת במידה והדבר ישביע את דרישות האיכות של אפל.

 

מקורות: BusinessKorea ו-  Anandtech
עריכה, תרגום ותוספות: natisho