השעון נפרץ (שוב) ומגיע למדינות נוספות

ע״י

בסופ"ש האחרון השעון של אפל הושק במספר מדינות נוספות, אולם לא לפני שהאקרים מצליחים להריץ אפליקציות בצורה מקומית עליו, לפני השקת watchOS.

 

 

Apple watch countries

בהתאם להודעות הרשמיות של אפל, מכירת השעון בחנויות האפלסטור החלה באופן רשמי בסופ"ש האחרון כבנוסף לכך השעון גם הושק במדינות נוספות ברחבי העולם, במה שבפועל הוא גל ההשקה השני של השעון. כך שהחל מהסופ"ש האחרון ניתן לרכוש את השעון גם במדינות: איטליה, מקסיקו, סינגפור, דרום קוריאה, ספרד, שוויץ וטיוואן. בנוסף אפל ציינה שב- 17 ליולי השעון יושק גם במדינות: הולנד, שוודיה ותאילנד ובכך החברה תרחיב אפילו עוד יותר את היצע השעונים ברחבי העולם אם כי יש עוד דרך ארוכה עד שהשעון יגיע להיקף זמינות ומכירה גלובאלי. כאמור במקביל החברה החלה לאפשר את רכישת השעון ואיסופו בחנויות האפלסטור, כשהזמינות של השעון הולכת ומשתפרת וכעת זמן האספקה של רוב הדגמים עומד על בין שבוע לשבועיים, למעט דגם המתכת השחור עם רצועת המתכת (Link Bracelet) – שהוא הדגם היוקרתי ביותר בקולקציית המתכת של השעון שזמן האספקה שלו עומד על בין שבועיים לשלוש.

בעוד הביקוש לשעון של אפל הולך ומתייצב מאז השקתו, לפני כ- 6 שבועות, ניתן לראות שהביקוש קטן. אולם לפי נתונים שפרסמה חברת Morgan Stanley עולה שעדיין מדובר בביקוש שהוא גבוה יותר בכ- 20% מזה של האייפון הראשון, בפרק הזמן המקביל כלומר כ- 6 שבועות מאז השקתו של הסמארטפון. כמובן שלא מדובר במוצרים דומים בשום צורה, אופן או מובן. אולם ניתן לראות קווי דימיון מבחינת מגבלות ההשקה שלהם, כאשר עם השקתם, שני המוצרים נמכרו דרך ערוצי מכירה והיקף מדינות מצומצם. האייפון בארה"ב ובהמשך גם ב:אנגליה, צרפת, גרמניה, פורטוגל, אירלנד ואוסטריה. כשמכירות השעון נעשו דרך ספקיות סלולר מסוימות בלבד (AT&T למשל) בעוד השעון ב: ארה”ב, קנדה, סין, אוסטרליה, צרפת, גרמניה, אנגליה, הונג-קונג ויפן. כשמכירות השעון נעשות בעיקר דרך חנויות האפלסטור, ובמספר חנויות תכשיטים באירופה ואסיה. מהשכן היצע השעון נמוך הרבה יותר לאור בעיות בייצור המכשיר ובעיקר בעיה טכנית עם המנוע ההפטי של השעון שהביא לזמינות המצומצמת של השעון.

הגעת השעון לחנויות האפלסטור ולמדינות נוספות, לוותה במאורע נוסף כאשר נראה שהאקרים הצליחו להריץ אפליקציות באופן מקומי על השעון, זאת אחרי שהשעון נפרץ לפני מספר שבועות קצר. באופן מעניין נראה שההאקרים לא רק הצליחו להריץ אפליקציות באופן מקומי על השעון, דבר שצפוי להגיע באופן כזה או אחר עם watchOS 2 אלא גם להריץ אפליקציות באופן מקומי בצורה מלאה. ה"כיף החל כאשר לפני מספר ימים המפתח Steve Troughton-Smith ביחד עם המפתח Adam Bell וסאוריק (כן… יוצר הסידיה) הציגו שעון עליו פועלת אפליקציית ניווט קבצים מלאה המותקנת באופן מקומי על המכשיר. בהמשך Troughton-Smith הציג אפליקציה מקומית אמיתית שעובדת על השעון, קרי כזו המנצלת את ממשקי ה- UIKit וה- SceneKit כך שניתן להפעיל את הממשק באופן מקומי על השעון, ואין צורך בהזרמתו ממכשיר אייפון המקושר לשעון. במקביל Bell הציג כיצד הוא המיר את המשחק Canabalt באופן מלא לשעון ומספר ימים לאחר מכן המפתח Hamza Sood הציג את המשחק הפופולרי Flappy Bird פועל באופן מלא על השעון. כמובן שניתן לראות שהמסך של השעון רחוק מלספק חווית משחק טובה בשימוש עם אפליקציות ומשחקים אלו, אולם אין ספק שניתן לראות את הפוטנציאל הגלום בחומרת השעון והרצת אפליקציות ומשחקים באופן מקומי.

יכולות אלו כאמור צפויות להגיע, אם כי לא במלואן, בגרסה השניה של watchOS אותה אפל תשיק בסתיו הקרוב לצד גרסה 9 כשמשתמשי השעון צפויים לראות שיפורים נכרים בשימוש בשעון באופן כללי ובפרט בשימוש עם אפליקציות צד ג', דבר שעד כה היה מקור לביקורת ולא מעט תסכול.

 

מקורות: AppleInsiderMacrumors ו- RedmondPie
עריכה, תרגום ותוספות: natisho