מצב Low Power | מאייפון 6 לאייפון 5 בלחיצת כפתור

ע״י

מבחני בנצ'מרק על מכשיר אייפון 6 פלוס במצב Low Power מגלים שביצועי המכשיר יורדים לאלו של האייפון 5. כל מה שרציתם לדעת על מצב החיסכון החדש בגרסה 9.

 

 

iOS 9 low power mode

מאז שמכשירי הסמארטפון נכנסו לחיינו בסערה נראה היה שהיכולות שלהם משתפרות ברבדים שונים במקביל, כאשר הם הפכו ונהיו חזקים יותר, חכמים יותר, מודעים יותר לסביבה בזכות חיישנים, מצלמות ועוד. אולם אחד הדברים המהותיים ביותר במכשירי הסמארטפון לא הצליח להדביק את הפער, אל מול שאר הטכנולוגיה שהתקדמה בצעדי ענק – טכנולוגיית הסוללה. כך קרה שהמרכיב בין העקריים המרכיבים כל מכשיר מובייל באשר הוא, יוצר מצב שבעוד הסמארטפון הופך להיות מרכז החיים הדיגיטליים שלנו. המשתמשים הופכים להיות תלויים יותר ויותר בחיבור החשמל להטענת המכשיר, שכבר ממזמן אינו רק מכשיר טלפון נייד, אלא משמש גם לניווט, תקשורת, קבלת מידע, משחקים, צריכת מדיה, עבודה, ועוד ועוד. לא בכדי כל דיווח על טכנולוגיה חדשה לשיפור חיי הסוללה של מכשירי הסמארטפון והטבלט, מציתה את הדמיון לעולם בו מכשירי הסמארטפון יוכלו לפעול ימים ואפילו שבועות שלמים ללא הטענה, באופן אירוני – בדיוק כפי שמכשירי הסלולר אפשרו בימים שלפני עידן הסמארטפונים. למעשה רק בימים האחרונים חוקרים בסמסונג דיווחו על תגלית שצפויה לאפשר את הכפלת הארכת אורך חיי סוללת ליתיום-יון רגילה בשימוש בתערובת של סיליקון וגרפן. הבעיה היא שגם פריצת דרך זו לא תהפוך למציאות יומיומית בשנים הקרובות, כשלא מעט חברות וחוקרים פועלים לפתור את עקב האכילס הגדול ביותר של עולם הטכנולוגיה שכבר נמצא בעיצומו של מהפכת המובייל.

כך שעד שיושג פיתרון בתחום זה, יצרניות המובייל בודקות דרכים שונות ומשונות כיצד להאריך את חיי הסוללה עם הטכנולוגיה הקיימת. דרך אחת היא שימוש במעבדים בעלי צריכת הספק נמוך במיוחד – דבר שאפל עושה עם ליין מעבדי ה- Ax. דרך נוספת היא הצגת פאבלטים עם מסכים גדולים וסוללות מרשימות ודרך אחרת היא בשימוש בתוכנה לצמצום צריכת ההספק מהחומרה של המכשיר בצורה האופטימלית ביותר. יצרניות אנדרואיד רבות כבר עושות זאת וסמסונג גם הציגה יכולת זו בפרסומות עבור ליין מכשירי הגאלקסי שלה. כעת הגיע תורה של אפל לפעול בנושא כשבגרסה 9 מערכת ההפעלה תכלול מצב בשם Low Power שלפי דבריה של אפל צפוי להאריך את חיי הסוללה בעד 3 שעות (מעבר להארכת הסוללה בכשעה בזכות אופטימיזציה של הגרסה החדשה). יש לציין שבבטא השניה אפל שינתה את הנוסח של הדברים במתג ה- Low Power באופן הבא:

Low Power mode

האתר MacRumors החליט לבדוק מה ההשפעה של מצב ה- Low Power על תפקוד המכשיר, על ידי בדיקת מכשיר אייפון 6 פלוס במבחן הבנצ'מרק Geekbench 3 שרק לאחרונה עודכן לפעול עם גרסה 9. ממצאי הבחינה מגלים שמצב ה- Low Power מצמצם את ביצועי המעבד בכ- 40%, כשמצב רגיל הביצועי של רכיב ה- A8 של מכשיר ה- 6 פלוס היו 1606 עבור פעולות חד ליבתיות ו- 2891 בפעולות רב ליבתיות, בעוד במצב Low Power הביצועים השתנו לכדי 1019 ו- 1751 בהתאמה. תוצאה דומה נבדקה על מכשיר אייפון 5s שבמצב עבודה רגיל הציג ביצועים של 1386 ו- 2511 ובמצב Low Power ביצועי המעבדים היו: 816 ו- 1405. יש לציין שמעבר להגבלת ביצועי המעבד מצב חיסכוני זה גם מעמעם את תאורת המסך ומפעיל נעילת מסך אוטומטית אחרי מספר שניות, כשהסיבה לכך היא שהמסך הוא הרכיב הבזבזני ביותר בצריכת חיי הסוללה (ואחריו נמצא המעבד).

Low Power benchmark

בגרסה 9 ניתן להכנס למצב Low Power באופן ידני ויזום על ידי המשתמש, דרך הגדרות הסוללה שהתווספו במסך ההגדרות הראשי. אולם גרסה 9 מאפשרת מעבר ייזום למצב זה כאשר הסוללה נמצאת ב- 20% או ב- 10%, כשאחרי הטענתה לכדי 80% מערכת ההפעלה יוצאת ממצב זה באופן אוטומטי. בזמן זה המשתמש יכול לראות שהמכשיר נמצא במצב החיסכון כשצבע הסוללה של המכשיר בבר העליון הופך לצהוב וכאמור כשהמכשיר נמצא במצב זה, הוא עדיין שמיש באופן מלא בניגוד למצב המקביל במכשירי סמארטפון אחרים, בהם בזמן השהייה במצב החיסכון המכשיר הופך להיות לטיפש. גרסה 9 צפויה להגיע לקהל המשתמשים בסתיו הקרוב ויהיה מעניין לראות האם מצב ה- Low Power ישפר את אורך חיי הסוללה, או לפחות יקל עבור קהל משתמשי מכשירי ה- iDevice בכלל והאייפון בפרט.

 

מקור: MacRumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho