אפל מדביקה את הפער מול… כולם…

ע״י

בואו נודה בזה, כנס ה- WWDC האחרון היה שדרוג S ביחס לכנס אשתקד, כאשר בכל שלב אפל הציגה הדבקת פערים בתחום אחר.

 

 

WWDC 2015

ההדים מכנס ה- WWDC כבר שככו, גרסאות הבטא כבר החלו לזרום וגם שירות אפל מיוזיק כבר הושק. כעת אפשר להסתכל אחורה ולומר את האמת: התנהלותה של אפל השנה הייתה הדבקת הפערים מול המתחרות שלה, ברבדים שונים וכל כנס ה- WWDC היה לא יותר מאשר "עדכון S" לפלטפורמות של אפל. למי שלא מכיר או הבין את ההקשר, בכל שנה שניה, אפל משחררת דגם S בליין מכשירי האייפון שלה. דגם זה מגיע עם אותו העיצוב של הדגם הקודם, אולם מכיל שיפורי חומרה וגם בדרך כלל איזהשהו פיצ'ר אחד גרנדיוזי.

יש לציין ש- WWDC מגיעה מספר ימים ספורים אחרי אירוע ה- I/O השנתי של גוגל שם ענקית החיפוש והפרסום המקוון הציגה את מרכולתה ולמעשה ניסתה להדביק את הפער מול האקוסיסטם של אפל. WWDC מראה ככל הנראה מדובר בטרנד לשנת 2015 כשאפל החליטה להאט את הקצב המטורף שהיא פעלה בו בשנתיים האחרונות, לשפר את האקוסיסטם שלה וליישר קו מול המתחרות. יישור קו זה מתחיל עם גרסה 9 שמביאה בעיקר שיפורים למערכת ההפעלה, אולם גם כמה פיצ'רים חדשים. העקרי ביותר הוא האינטיליגנציה הפרואקטיבית שתגיע מובנית במערכת ההפעלה בין אם דרך סירי, או דרך ספוטלייט והצעות מצד מערכת ההפעלה. אולם פיצ'ר זה לא מסתיים רק בזאת כאשר תחום החיפוש והאינטגרציה העמוקה, יהפוך את השימוש והניווט בגרסה 9 דרך האפליקציות, בין אם אפליקציות מובנות או אפליקציות צד ג' לנוח יותר. העניין הוא שפיצ'ר זה דומה מאוד לפיצ'ר ה- Google Now on Tap שגוגל הציגה בכנס ה- I/O, אם כי אין ספק שלא מדובר בהעתקה (שהרי החלון בין שני הכנסים היה פחות משבוע) גרידא, אלא ביישור קו מול כל פיצ'ר ה- Google Now כולו. דבר נוסף שאפל מנסה ליישר בו קו אל מול גוגל הוא בתחום המפות, כאשר כעת שירות המפות של אפל מציג מידע על תחבורה ציבורית (במתכונת מצומצמת לעת עתה) – פיצ'ר שגוגל Maps עושה כבר ממזמן.

פיצ'ר נוסף שהוצג בגרסה 9 אולם באופן ייעודי עבור מכשירי האייפד, הוא מולטי טאסקינג מלא (באייפד אייר 2) ואפשרות להציג במצב תצוגה מאוזן 2 אפליקציות זו לצד זו. אם הפיצ'ר מוכר לכם, שהרי מדובר ביכולת שמיקרוסופט הציגה בחלונות 8 ובליין מכשירי ה- Surface הכושלים שלה, כבר בשנת 2012. מה שכן יש לציין לזכותה של אפל שהיא הרחיבה את היכולת עם פיצ'ר הצגת הסרטון בתוך תמונה ושאר פיצ'רים קטנים שהאייפד יקבל, כמו למשל: שיפורים בשימוש במקלדת צד ג', שימוש במקלדת הוירטואלית בתור טרקפד עם מחווה של 2 אצבעות ועוד. אבל אפל לא רק לקחה השראה מהמתחרות הגדולות שלה: גוגל ומיקרוסופט, אלא גם מחברות אחרות בנוף הטכנולוגי ובפרט בתחום המדיה והתוכן. כך למשל אפליקצית News שמחליפה את NewsStand, היא חיקוי די מעניין לאפליקצית FlipBoard שבעבר הייתה פופולרית למדי. בעוד אפליקצית News מציגה פיצ'רים דומים (כמו אנימציות, תכנים אינטרקטיביים ועוד) נראה שבעיקר מדובר ביוזמה שנועדה להוות אלטרנטיבה לפועלה של פייסבוק בתחום התוכן, ולאפשר ליצרניות התוכן המקוון אפשרות נוספת להציג את התכנים שלהם, מעבר לגבולות של הרשת החברתית הגדולה ביותר בעולם.

iOS 9 iPad split screen

באופן דומה שהרי שירות אפל מיוזיק שלאחרונה הושק לקול צלצולים (תרתי משמע), מנסה להדביק את הפער אל מול שירותי הסטרימינג ובראשם Spotify, שבשנים האחרונות הפכו להיות פופולריים יותר ויותר, בעוד היקף רכישות המוזיקה הדיגיטלית הולך ומאבד גובה. כמובן שגם כאן לאפל מיוזיק יש ערך מוסף אל מול המתחרים, בין אם בגלל שהוא מובנה בתוך אפליקצית המוזיקה המובנית ב- iOS, או בגלל שהוא כולל הצעות טובות יותר שנערכות ונאצרות על ידי בני אדם וכן לאור העובדה שהוא כולל את תחנת הרדיו ביטס 1.

האירוניה היא שבעוד יש לא מעט מאוכזבים שהביעו את מורת רוחם בכך שהפיצ'ר המשמעותי ביותר בגרסה 9 הוא אפליקצית הפתקים המחודשת, אולם מעבר לעובדה שגרסה 9 כוללת עשרות שיפורים ופיצ'רים קטנים שאפל לא ציינה אותם באירוע, שהרי רבים התלוננו בשבועות ובחודשים שאחרי השקת גרסה 7 ו- 8, שהאמינות והאיכות של מערכות ההפעלה הניידת והנייחת של אפל התדרדרו, ושאפל שמה דגש על כמות הפיצ'רים והחידושים במקום על האיכות. למעשה רבים "ביקשו" שבגרסאות הבאות של iOS ו- OS X אפל תציג שדרוג מינורי שיתמקד בעיקר בשיפורים, באופן דומה ל- OS X נמר שלג שבאופן שיווקי הוצגה כגרסה חדשה עבור OS X ללא שום פיצ'ר צרכני חדש. בפועל נמר שלג, כללה עשרות שיפורים ופיצ'רים חדשים אם כי מתחת למכסה המנוע, אולם נמר שלג עדיין נותרה כסמל לגרסה של מערכת הפעלה מבית אפל המתמקדת בשיפור האיכות והאמינות. ובכן נראה שאפל השכילה לשמוע את בקשות המשתמשים, אולם החברה החליטה שלא לפסוח על פיצ'רים חדשים בזירת המובייל התחרותית.

iOS 9 News app

כך שבעוד חלק ניכר מהדברים שהוצגו ב- WWDC הם יישור קו מבחינתה של אפל אל מול המתחרים, יש גם לא מעט דברים קטנים שנותנים ערך מוסף וגם חידוש לפלטפורמות של אפל, שבשנים האחרונות פועלת בתנופה גדולה בשלל תחומים.

 

מקורות: The Verge ו- Cult Of Mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho