להתראות 8.3 ו- 8.2

ע״י

אפל מפסיקה לחתום את הגרסאות 8.2 ו- 8.3, דבר שלא מאפשר למשתמשי האייפון והאייפד לשנמך את המכשירים שלהם (הלא פרוצים), אולם נראה כי 8.4 כאן ולהשאר.

 

 

iOS 84

חודש אחרי שיחרורה של גרסה 8.3, אפל הפסיקה לחתום את גרסה 8.2 ובכך סגרה את הגולל על הגרסה כך שמשתמשי האייפון, האייפוד טאץ' והאייפד לא היו יכולים לשנמך את הגרסאות שלהם בחזרה מטה, זאת כמובן במידה והמכשירים שלהם אינם פרוצים. מהלך זה של אפל הוא לא חדש, כשהחברה הוסיפה לגרסאות של מערכות ההפעלה שלה חתימות ייחודיות המונפקות לכל מכשיר בעת ניסיון לשדרוג או שנמוך, זאת במטרה להקשות יותר על קהילת הפריצה שהייתה נהנית מהיכולת לעבור בין הגרסאות השונות בלי בעיה, ולהנות מהפריצה במידה והיא לא הייתה זמינה לגרסאות העדכניות. בעיקרון אפל בדרך כלל הייתה מחכה מספר שבועות בין שיחרור גרסה חדשה, להפסקת החתימה של הישנה, זאת כדי לאפשר למשתמשים לעבור עדיין בין הגרסאות במידה ויתגלה באג משמעותי בגרסה. אולם נראה כי עם השקתה של גרסה 8.4, אפל כל כך בטוחה באיכות של הגרסה שהושקה לאחרונה וכוללת בתוכה תיקוני באגים אך בעיקר את שירות אפל מיוזיק, שתוך שבוע משיחרורה היא הפסיקה לחתום על גרסה 8.3, כשבמילים אחרות כעת משתמשים ששדרגו לגרסה 8.4 לא יכולים לשנמך מטה ובכך להעיף את אפל מיוזיק מהמכשיר שלהם, או לשדרג מגרסה נמוכה יותר לגרסה 8.3. כך שנכון לעכשיו הגרסה היחידה של iOS 8 שזמינה לשדרוג אליו היא 8.4.

אולם נראה כי הדבר לא אמור להפריע לרוב המשתמשים ואפילו לפורצים, מאחר וגרסה 8.4 כבר נפרצה. למעשה דיווח של חברת Mixpanel מגלה שגרסה 8.4 היא אחת הגרסאות של iOS 8 בעלות קצב האימוץ הגבוה ביותר, כשרק כשבוע אחרי השקתה היא כבר הותקנה על כ- 40% מכלל מכשירי ה- iOS. על פי הנראה אלמלא גרסה 9 הייתה נמצאת במחזור הבטאות שלה, יתכן מאוד שגרסה 8.4 זוכה לפופולריות גבוה עוד יותר, זאת כשלפי דיווח של הבלוג הטכנולוגי הפופולרי עולה שגרסאות הבטא של 9 הן הגרסה השלישית של iOS מבחינת הפופולריות שלה, בקרב הגולשים של האתר.

אין ספק שהגורם העקרי לקצב האימוץ הגבוה של 8.4 הוא שירות המוזיקה – אפל מיוזיק שזכה לתשומת לב רבה מאוד בתקשורת, בזכות כותרות כאלה ואחרות שנרשמו בגלל תלונתם של אמנים ובראשם טיילור סוויפט, לגבי נושא התשלום במהלך תקופת הניסיון לשירות. באופן מעניין השקת אפל מיוזיק הגדילה את תשומת לב להם שירותי המוזיקה בסטרימינג זכו לפני כן. מה שמעניין אפילו עוד יותר הוא שלפי הדיווח גרסה 8.4 זכתה לפופולריות רבה אפילו עוד יותר מזו של גרסה 8.2 שהביאה תמיכה לשעון של אפל, שזכה ללא מעט תשומת לב בפני עצמו. דבר זה משקף שבסופו של דבר מוזיקה היא נדבך חשוב מאוד עבור אנשים, ולא בכדי אפל החליטה להשקיע לא מעט מאמצים ומשאבים, בתחום המוזיקה.

screen-shot-2015-07-08-at-09-41-39

לאור העובדה שגרסה 8.4 הושקה לפני כשבוע בלבד, הנתונים שאפל מציגה באתר המפתחים שלה, עדיין לא משקף את השינוי שהשקתה של 8.4 יצרה במאזן הכוחות בפלטפורמת iOS, כשנכון לשבוע שעבר גרסה 8 (ביחד) תפסה נתח של כ- 84%, גרסה 7 תפסה נתח של עוד כ- 14% וגרסאות ישנות יותר מהוות עוד כ- 2%. סביר להניח שבימים הקרובים אפל תעדכן את הנתונים הללו, המשוקפים מפעילות המשתמשים באפסטור ואז יהיה ניתן לראות האם השקתה של 8.4 ואפל מיוזיק גרמו למשתמשי גרסה 7 לשדרג את המכשירים שלה, זאת אחרי שגרסאות 8.1, 8.2 ו- 8.3 לא הצליחו בכך. או שמא iOS 8 עדיין תמשיך לדשדש אחרי iOS 7 ו- iOS 6 מבחינת קצב האימוץ שלהן, כשלשם השוואה בתקופה זו קצב האימוץ של הגרסאות הקודמות של iOS עבר את רף 90 האחוזים.

 

מקור: 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho