אפל משחררת את הבטא השלישית של גרסה 9, אל קפיטן ו- watchOS

ע״י

שבועיים אחרי שיחרור הבטאות השניות של גרסה 9, אל-קפיטן ו- watchOS 2, אפל משחררת את הבטאות השלישיות עם אפל מיוזיק, אפליקצית News ועוד שיפורים ושינויים.

 

 

iOS 9 changes

בשבוע שעבר אפל השיקה את גרסה 8.4 לעולם, אולם נראה היה שמי שהתקין על המכשיר שלו את הבטאות של גרסה 9, לא זכה לקבל את אפל מיוזיק זאת אחרי שאפל שיחררה את הבטא השניה כשבוע לפני כן. כדי להרגיע את המפתחים אדי קיו – סגן הנשיא הבכיר באפל לשירותי אינטרנט, ציין דרך חשבון הטוויטר שלו שהבטא השלישית של גרסה 9 שתשוחרר "מוקדם" השבוע, תביא את אפל מיוזיק למשתמשי הבטאות של גרסה 9. ובכן הבטא השלישית של גרסה 9 אכן הושקה, אולם לא בדיוק "מוקדם" השבוע. למעשה הבטא השלישית שוחררה בדיוק שבועיים אחרי שיחרורה של הבטא השניה, כשלצידה אפל גם שיחררה את הבטא השלישית של אל-קפיטן ושל watchOS 2. באופן מעניין נראה כי הבטאות השלישיות בכל הפלטפורמות של אפל מביאות עימן שיפורים משמעותיים וכן שינויים, חלקם קטנים יותר וחלקם משמעותיים יותר.

הבטא השלישית של גרסה 9 שוחררה תחת המספור 13A4293f הן דרך פורטל המפתחים של אפל והן כעדכון מהאוויר (OTA) למי שעל המכשיר שלו מותקנת גרסת בטא מוקדמת יותר של 9. בניגוד לבטאות הקודמות של גרסה 9, הבטא השלישית מרגישה מלוטשת יותר ובוגרת יותר כשתפקוד המכשיר מרגיש זריז יותר. בהתאם להבטחתו של קיו הבטא השלישית של גרסה 9 מביאה את שירות אפל מיוזיק למערכת ההפעלה וכעת, גם מי שעל המכשיר שלו מותקנת הבטא של גרסה 9, יוכל להנות מהשירות. אולם מעבר לכך נראה כי משתמשי הבטא זוכים להצצה ראשונה לשיפורים שאפל צפויה להציג בשירות המוזיקה, כשהבולט שבהם הוא אפשרות שליטה על איכות המוזיקה דרך חיבור סלולרי שנמצא בהגדרות של אפליקציית המוזיקה במכשיר. יכולת זו באה אחרי שעם השקת אפל מיוזיק נראה כי השירים המוזרמים מגיעים באיכות של 256kbps, בהשוואה לשירים אותם ביטס מיוזיק ו- Spotify מציעים שעומד על 320kbps. קיו ציין בעבר שבחיבור WiFi המשתמשים יזכו לאיכות גבוהה יותר, וכעת נראה כי אפל החליטה לאפשר למשתמשים לבחור בעצמם מה חשוב להם יותר: איכות קבצי המוזיקה או חבילת ה- Data שלהם.

ios-9-beta-3-2-11-640x460

הדבר הבולט הנוסף בבטא השלישית של גרסה 9 הוא הופעתה של אפליקצית News, אותה אפל הציגה ב- WWDC ושעד כה לא נכללה ב- 2 הבטאות הראשונות של גרסה 9. אפליקצית News הוא הניסיון השני של אפל לשנות את פני תחום המדיה הכתובה, אחרי שיוזמת Newsstand לא התגלתה בתור הצלחה גדולה. למעשה אפליקצית News היא אפליקצית תוכן שמאפשרת למשתמש לבחור את הנושאים שמעניינים אותו, ואת הערוצים שמציגים את התוכן המועדף עליו. בהתאם לכך האפליקציה אוספת את התכנים ומציגה לו אותם באופן מותאם אישית, כשמאחורי יכולת זו עומדים אלגוריתמים מתקדמים לצד עריכה ואצירת תוכן אנושית – בדומה לאפל מיוזיק.
האפליקציה בנויה מ- 5 תפריטים שונים:

 • For You (עבורך) – שבדיוק כמו באפל מיוזיק מציגה את התוכן בהתאם להעדפות ולבחירות של המשתמש.
 • Favorites (מועדפים) – שמציגה את הנושאים שהמשתמש בחר וכן את הערוצים המועדפים, שהם למעשה אתרי התוכן השונים. על פי הנראה התוכן שיוצג בערוצים יהיה דרך פורמט חדש בשם ™Apple News Format שיאפשר הצגה של תוכן אינטרקטיבי ומעוצב. כמו כן אפל חברה לחברות ואתרי תוכן שונים כמו למשל: CNN, הניו יורק טיימס, ESPN, הטלגרף (הבריטי), פוקס ניוז ועוד.
 • Explore – אזור שמציע ערוצים ונושאים נוספים בהתאם להעדפות של המשתמש ולמעשה מהווה כאזור גילוי לתוכן/נושאים חדשים.
 • Search (חיפוש) – כשמו הוא.
 • Saved (שמורים) – מחולק ל- 2 טאבים: "שמורים" שם נמצאים כל התכנים השמורים, שנשמרו על ידי המשתמש לקריאה, ו"היסטוריה" שם נמצאים התכנים האחרונים שנקראו על ידי המשתמש.

שיפורים ושינויים נוספים שניתן למצוא בבטא השלישית של גרסה 9 הם:

 • מערכת two-factor authentication משודרגת ומשופרת לאבטחת המידע האישי של המשתמש.
 • אפליקצית התמונות כוללת כעת 2 אלבומים אוטומטיים חדשים: האחד לתמונות סלפי והשני לתמונות מסך.

photosappalbums

 • אייקונים חדשים בהגדרות המערכת לסירי ולהכתבה קולית (בהגדרות ה- Restrictions) וכן להגדרות הסוללה החדשות.
 • כמו כן בהגדרות הסוללה אפל שינתה מעט את העיצב והחליפה את האייקון להצגת מידע נוסף שהציג מידע נוסף על צריכת הסוללה של האפליקציות השונות.

batteryicons

 • שיפורים בחיפוש, כשכעת על ידי משיכת המסך מטה מהספרינגבורד בנוסף לחיפוש, ניתן למצוא את האפליקציות המוצעות על ידי סירי, כחלק משיפורי האינטיליגנציה של גרסה 9.
 • כמו כן כעת כשהמכשיר נמצא במצב שקט, הפעלתה של סירי תהיה שקטה והעוזרת הוירטואלית לא תשמיע צליל עם הפעלתה.
 • בעת חיפוש באפליקצית המייל, מופיע בר התקדמות.
 • כמו כן האייקונים למחוות השונות בשימוש עם המיילים, זכו לשינוי בעיצוב.

mailactionicons

פיצ'ר חדש ודי משמעותי הוא בגזרת האייפד, כאשר הבטא השלישית של גרסה 9 מביאה למכשירי הטבלט של אפל אפשרות להכיל יותר אפליקציות בתיקיות, כאשר כעת תצוגת האפליקציות בתיקיות היא של 4×4 ולא 3×3 (הנוכחית). משמעות הדבר היא שניתן כעת להכניס לתיקיות עוד 105 אפליקציות נוספות (!).

ipad_4_4

כאמור גם OS X אל-קפיטן זכתה לבטא שלישית, אם כי בניגוד לבטא השלישית של 9, אין כאן שינויים משמעותיים. בעיקרון נראה שהבטא השלישית של אל-קפיטן מביאה בעיקר שיפורים בתפקוד של מערכת ההפעלה וביציבות שלה. כמו כן מערכת ה- two-factor authentication המשודרגת הגיעה גם ל- OS X עם הבטא החדשה. מעבר לכך אפליקצית התמונות החדשה כוללת את אלבומי הסלפי וצילומי המסך החדשים, אפליקצית היומן כוללת מסך פתיחה חדש, שמעיד ככל הנראה על שיפורים שמתחת למכסה המנוע והבטא החדשה מאפשרת כעת לגרור חלון מ- Mission Control לתוך הדסקטופ הנוכחי כחלון נפרד.

גם השעון לא קופח עם הבטא השלישית של watchOS שמביאה מספר שיפורים קלים. הראשון שבהם הוא לחצני ה- keypad, מה שמאפשר לחיצה נוחה יותר עליהם. כמו כן אפליקצית המוזיקה עודכנה כשכעת היא תואמת את האייקון העדכני, כשבנוסף לכך היא גם מציגה את תחנת הרדיו ביטס 1. שיפור נוסף הוא שאפליקצית מזג האוויר מציגה כעת את זמן העדכון האחרון ובהתאם להכרזותיה אפל הוסיפה לשעון תמיכה בפיצ'ר ה- Activation Lock.

watchOS b3

האתר MacRumors מציין שעל פי הנראה גרסאות הבטא הנוכחיות שהושקו, יגיעו גם לידיהם של משתמשים נוספים כחלק מתוכנית הבטא הפומבית של אפל, כשב- WWDC אפל הכריזה באופן רשמי על הגעתה של תוכנית הבטא הפומבית גם ל- iOS, זאת כשעד כה תוכנית הבטא הפומבית הייתה פעילה רק בפלטפורמת OS X.

 

מקורות: MacRumors ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho