הבטא הפומבית של גרסה 9 ואל קפיטן כבר כאן

ע״י

הבטא הפומבית של גרסה 9 ושל אל קפיטן משוחררות לקהל משתמשים רחב יותר. על איך להתקין את הגרסה, ההשלכות וקצת על אחריות אישית בשימוש בבטא.

 

 

iOS 9 public beta

ימים ספורים אחרי שיחרור הבטא השלישית של גרסה 9 ואל קפיטן לקהילת המפתחים, אפל שיחררה את הבטא הפומבית הראשונה של אל קפיטן, ולראשונה בטא פומבית של גרסה חדשה וגדולה של iOS, קרי הבטא הפומבית הראשונה של גרסה 9. השמועות על מהלך כזה הגיעו עוד במהלך אמצע מחזור החיים של גרסה 8, כאשר נראה שכדי לשפר את חווית השימוש ולצמצם את כמות הבאגים בגרסה 9 – אחרי לא מעט בעיות בגרסה 7 ו- 8, אפל החליטה לפתוח בתוכנית בטא פומבית גם ל- iOS, אחרי שתוכנית הבטא הפומבית שלה עבור OS X התבררה להיות די מוצלחת. ואכן ב- WWDC קרייג פדריקי אישר את המהלך ובהתאם לדבריו על בימת הקינוט, אפל השיקה לקראת הסופ"ש האחרון את הבטא הפומבית הראשונה של גרסה 9. יש לציין שהבטא הפומבית של גרסה 9 (והן של אל קפיטן) זהה לחלוטין לבטא השלישית של גרסה 9 שהושקה ימים ספורים קודם לכן. עד כה לא התגלו הבדלים משמעותים בין הגרסאות והסמיכות שבין השקתן, די מבהירה את הקביעה כי מדובר באותן גרסאות שפרטי ההורדה שלהן עטופות בצורה קצת אחרת.

כדי להתקין את הבטא הפומבית של גרסה 9, יש לעבור מספר שלבים.

הראשון הוא לגבות את המכשיר שלכם בין אם על ידי iCloud או בחיבור לאיטיונס. ההמלצה היא לעשות את 2 הדברים, רק כדי להיות בטוחים. לאחר מכן השלב השני הוא להכנס לאתר beta.apple.com ולהרשם שם, זאת כמובן עבור מי שלא רשום עדיין. יש לציין שההרשמה נעשית עם פרטי ה- Apple ID האישיים ואלו המופיעים גם על המכשיר עצמו, או המכשירים המקושרים לחשבון. כך שמכאן ניתן להבין שההרשמה לבטא היא אישית. כמובן שההרשמה מלווה בתנאי שימוש ארוכים ומפורטים אותם תצטרכו לאשר כדי לבצע את ההרשמה ולסיימה. אחרי ההרשמה כנסו דרך מכשיר ה- iOS הרצוי (אייפון, אייפד או אייפוד טאץ') לאתר beta.apple.com ועשו לוגאין.

 • בחרו בטאב ה- iOS.
 • בחרו בהורדת הפרופיל (Download profile).
 • בחרו בהתקנה.
 • הכניסו את הססמא של המכשיר.
 • לחצו על התקנה (Install).

iOS 9 public beta steps

 • לחצו על התקנה שוב (כן ממש צריך להיות בטוחים שרוצים בכך).
 • לחצו על אתחול (Restart).

אחרי האתחול של המכשיר כנסו להגדרות המכשיר -> כללי -> עדכוני תוכנה. מערכת ההפעלה תתחבר לשרתים של אפל ועל המסך תופיע אפשרות לשדרג לבטא הפומבית הראשונה של גרסה 9. בחרו בהתקנה כשלשם כך יש לוודא שלמכשיר יש לפחות 50% סוללה, או שהוא מחובר למטען. בחירה בהתקנה תעלה שוב בקשה להכנסת הססמא ואישור תנאי השימוש, אותו תצטרכו לעשות פעמיים. אחרי כל התהליך הבטא תורד למכשיר ואחרי אתחול היא תתוקן.

iOS 9 public beta steps 2

כמו בכל התקנה של גרסה גדולה חדשה, אחרי התקנת הבטא הפומבית תצטרכו להכניס את פרטי ה- Apple ID שלכם, ובמידה ותתבקשו לבחור מבין האפשרויות שיוצגו בפניכם כמו: שליחת מידע אנליטי לאפל ולמפתחים, קביעת ססמא ראשית (במידה ואין לכם) ועוד. מכאן והלאה תוכלו להתרשם מהבטא הפומבית הראשונה של גרסה 9 שכוללת למעשה את כל הדברים שאפל הציגה ב- WWDC, החל משיפור בחיי הסוללה, אינטיליגנציה משופרת של מערכת ההפעלה, סירי וספוטלייט וכלה באפליקצית News. מה שכן יש לזכור שמדובר בבטא, לא בגרסה סופית ומוגמרת אלא בטא. וככזו אתם תתקלו בבאגים, בעיות וכל מיני תופעות מוזרות. יש לציין שאלו שופרו באופן משמעותי מהבטא הראשונה והשניה של גרסה 9, אולם עדיין לא נוקו לגמרי מסיבה פשוטה והיא שגרסה 9 נמצאת עדיין באמצע תהליך הפיתוח שלה. משתמשי הבטא הפומבית של גרסה 9 יכולים להשתמש באפליקצית המשוב (Feedback) כדי לדווח על בעיות, באגים וכל מיני תקלות שהם חווים עם מערכת ההפעלה ישירות לאפל.

אולם מעבר לכך חשוב לזכור שאפליקציות צד ג', קרי אפליקציות מהאפסטור לא מותאמות לגרסה 9 בשום צורה ואופן וסביר להניח שתתקלו באפליקציות שיקרסו, לא יעלו בכלל ועוד. הדבר הנכון לעשות הוא לפנות למפתחי האפליקציות האהובות עליכם בערוצים דיסקרטיים כמו אימייל או אפילו דרך טוויטר (כן לרוב המפתחים יש חשבונות טוויטר) וליידע אותם על הבעיות שאתם חווים עם האפליקציות על הבטא הפומבית של גרסה 9. ביקורת שלילית באפסטור היא דרך גרועה לעדכן אותם על באגים שאתם נתקלים, במיוחד לאור העובדה שהמפתחים לא אשמים בכך והביקורת השלילית פשוט פוגעת באפליקציה, שלא לצורך. כמו כן יש לציין שאפל עדיין לא מאפשרת למפתחים לעדכן את האפליקציות באפסטור עם כלי הפיתוח המיועדים לגרסה 9, כך שלמעשה ידיהם של המפתחים כבולות.

מי שהתנסה עם הבטא הפומבית של 9 ורוצה לחזור בחזרה לגרסה 8.4 (שימו לב שלא ניתן לחזור לגרסה 8.3 או 8.2 מאחר ואפל הפסיקה לחתום את הגרסאות הללו), יכול לעשות זאת די בקלות. כדי לעשות זאת יש לבצע את השלבים הבאים:

 • הכניסו את המכשיר שלכם למצב Recovery, על ידי לחיצה על לחצן הבית ולחצן הכיבוי/הדלקה עד להופעת הלוגו של איטיונס.

iPhone recovery mode

 • חברו את המכשיר שלכם לאיטיונס, שיזהה שהוא נמצא במצב Recovery.
 • בחרו באפשרות Restore & Update.
 • לחצו על הבא (Next).
 • לחצו על הסכמה (Agree) לתנאי השימוש בגרסה 8.4.
 • הגרסה תורד דרך איטיונס ואחרי ההורדה תותקן על המכשיר.

אחרי השנמוך בחזרה לגרסה 8.4, תוכלו לשחזר את התכנים שלכם דרך הגיבוי שבצעתם לפני השדרוג לבטא הפומבית של גרסה 9 (עשיתם גיבוי נכון…?).

ובכן מה דעתכם על גרסה 9 עד כה?

 

מקורות: אפל ו- iMore
עריכה, תרגום ותוספות: natisho