20% > 80% בעסקי הסמארטפון

ע״י

דיווח חדש מגלה שמכשירי האייפון מניבים יותר מ- 90% מהרווח בתחום הסמארטפונים, בעוד כמעט כל יצרניות האנדרואיד רואות הפסדים.

 

 

iPhone 6 Plus

בשנים האחרונות התגלה שוב ושוב שמכשירי האייפון של אפל, מצליחים להכניס לענקית הטכנולוגיה מקופרטינו את מירב הרווחים מעסקי הסמארטפונים. כעת דיווח של הוול סטריט ג'ורנל מאשש את הנושא כשמתגלה, כי בעוד מכשירי האייפון מהווים רק כ- 20% מכלל מכשירי הסמארטפון, מכשירי האייפון מכניסים לאפל 92% מכלל הרווחים מכלל ההכנסות של שוק הסמארטפונים. מספרים אלה מגלים שכל יצרניות הסמארטפונים האחרות, בין אם מדובר ביצרניות האנדרואיד, שביחד תוספות כ- 80% משוק הסמארטפונים, מיקרוסופט עם מכשירי הלומיה שלה או בלקברי עם נתח השוק המזערי שלה, מרוויחות ביחד את 8% הנותרים. אולם נראה כי המציאות היא אפילו קשה עוד יותר, כשהדיווח של הג'ורנל מגלה שבפועל נראה כי בנוסף לאפל יש עוד יצרנית סמארטפון אחת, שרואה רווח משמעותי מעסקי הסמארטפונים ושמדובר בלא אחרת מאשר סמסונג, שעם נתח שוק של יותר מ- 25% משוק הסמארטפונים רואה הכנסות של כ-15% מכלל ההכנסות של שוק הסמארטפונים.

אם החשבון לא מסתדר לכם, שהרי 92% ועוד 15% הם יותר מ- 100%, שהרי הסיבה לכך היא ששאר יצרניות הסמארטפונים בשוק רואות הפסדים מייצור ומכירת מכשירי הסמארטפון שלהן. לא בכדי מיקרוסופט החליטה לצמצם את פעילות הסמארטפונים שלה ולפטר כמעט 8000 עובדים, שנכנסו תחת כנפיה, עם רכישת חטיבת המובייל של נוקיה ובראשם את סטפן אלופ – מנכ"ל נוקיה לשעבר. לא בכדי HTC דיווחה לאחרונה על רבעון נוסף של הפסדים, אחרי שמכשירי הסמארטפון שלה ובראשם מכשיר ה- One M9 לא הצליחו להניב לחברה רווחים, ולא בכדי יש לא מעט שמועות שמתעופפות סביב האפשרות שסוני תמכור את חטיבת המובייל שלה, שכמו רוב יצרניות הסמארטפונים בשוק רק רואה הפסדים בתחום זה. למעשה הג'ורנל מסכם את הדבר בצורה חדה וברורה:

בעוד כמעט 1000 חברות מייצרות מכשירי סמארטפון. רק אחת קוצרת כמעט את כל הרווחים.

Mike Walkley, המנכ"ל של חברת Canaccord שפרסמה את הדו"ח, ציין שכשאפל נכנסה לעסקי הסמארטפון בשנת 2007 עם מכשיר האייפון הראשון, נוקיה הייתה זו שקצרה את מירב הרווחים בתחום זה, עם כשני שליש. אולם כבר בשנת 2012 המאזן השתנה באופן משמעותי כש- 5 שנים אחרי כניסתה של אפל לשוק הסמארטפונים, החברה התחלקה עם סמסונג 50-50 בהכנסות מעסקי הסמארטפון, אולם מאז, נראה כי אפל נגסה יותר ויותר בשוק ה- High End של תחום הסמארטפונים ודחקה את סמסונג משוק זה, דבר שמתאים באופן ברור לדעיכה בהכנסותיה של סמסונג, שראתה כיצד בשנים האחרונות הרווחים שלה הצטמצמו באופן ניכר, אחרי שמכשירי האייפון השתלטו על פלח השוק הגבוה של תחום הסמארטפונים, בעוד בסמסונג נאלצת להתחרות בפלח השוק הנמוך, עם יצרניות אנדרואיד סיניות כמו: Xiaomi (שיאומי), לנובו, Huawei ו- LG הקוריאנית.

worldwide-smartphone-shipments-share-Q1-2015

יש לציין שאת הזינוק המשמעותי בהכנסות מתחום הסמארטפונים, אפל ראתה בשנה האחרונה כשלפני שנה בלבד מכשירי האייפון הניבו כ- 65% מכלל ההכנסות והרווחים של שוק הסמארטפונים. בהתאם לכך נראה כי האחראים הישירים לגידול המשמעותי הזה הם מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס, שבהתאמה גם הגדילו את נתח השוק של אפל כמעט פי 2 בשנה האחרונה ועזרו לענקית הטכנולוגיה מקופרטינו להפוך להיות ליצרנית הסמארטפון הגדולה ביותר ברבעון החגים האחרון, דאז מכשירי האייפון הצליחו להניב שיא של כ- 93% מכלל הרווח של שוק הסמארטפונים.

לאחרונה התגלה, שאפל בונה על המשך המומנטום החזק של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס גם עם דגמי האייפון הבאים, קרי דגמי ה- 6s, כאשר החברה הזמינה משותפותיה לייצור מכשירי האייפון בין 85 מיליון ל- 90 מיליון מכשירי אייפון לרבעון ההשקה של דגמי ה- 6s, שהוא גם רבעון החגים. אם מכשירי האייפון ימשיכו במומנטום הנוכחי שלהם קל להבין מדוע סמסונג נמצאת בלחץ, ולמה ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית ממהרת לפי השמועות להשיק את הדגם הבא של הגאלקסי Note.

iphone6_6plus_laying_down

בעיקרון הדבר אמור להיות מטריד מאוד עבור יצרניות הסמארטפונים, שלא מצליחות לראות רווחים מעסקי הסמארטפון, בעוד גוגל כן קוצרת רווח אם כי קטן משוק המובייל, הודות לשירותי הרשת שלה ולפלטפורמת האנדרואיד, אם כי מירב מהרווחים של גוגל מתחום המובייל מגיע ממכשירי האייפון והאייפד. מצד שני, נראה כי ענקית הפרסום והחיפוש המקוון לא מתאמצת לעזור לשותפותיה לייצור מכשירי האנדרואיד לראות רווחים, כשבאופן אירוני גוגל דווקא דוחפת את המחיר של מכשירי הסמארטפון מטה, כמו למשל בדמות פרויקט ה- Android One שלה במטרה להפוך את מכשירי הסמארטפון למוצר צריכה המוני, על חשבון יצרניות הסמארטפון שממשיכות לראות כיצד עסקי המובייל שלהן הולך מדחי אל דחי.

 

מקור: הוול סטריט ג'ורנל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho