מבט מקרוב על המסך של השעון

ע״י

השעון מונח מתחת למיקרוסקופ במטרה לצלם מקרוב את המסך, מה שמאפשר לקבל קצת יותר מידע על המסך המרהיב שמשלב לתוכו את טכנולוגיית ה- Force Touch.

 

 

Apple Watch Display

בחודשים לפני השקת השעון השמועות ציינו שמכשיר הטכנולוגיה ה"לביש" של אפל יגיע עם מסך AMOLED חסכוני יותר, כדי לאפשר חיי סוללה טובים יותר לאור גודלו הפיזי הקטן. אפל מעולם לא אישרה שהשעון מגיע עם מסך בטכנולוגיית OLED כזו או אחרת, אולם החברה כן מציינת שמדובר בטכנולוגיית מסך חסכונית ביותר. זאת לצד העובדה שממשק המשתמש של השעון הוא כהה יותר, ועושה שימוש נרחב יותר בצבע השחור. מאשש את הסברה שמדובר בטכנולוגיית OLED כזו או אחרת, כאשר ידוע שטכנולוגיה זו הופכת להיות חסכונית יותר בשימוש עם ממשק משתמש כהה יותר בכלל ושחור בפרט, מאחר ובניגוד למסכי LCD שמצריכים פאנל תאורה אחורי להאיר את הפיקסלים, מאירה את הפיקסלים הבודדים. כך למעשה הצגת צבע לבן מצריכה את הארת כל הפיקסלים ובהתאם לכך דורשת הספק גבוה יותר, כשלעומת זאת הצגת צבע שחור לא מצריכה להאיר אף פיסקל ובהתאם לכך ההספק הוא נמוך וכמעט אפסי.

האתר DisplayMate שבחן את השעון ציין שמדובר באיכות מסך מרשימה למדי שעומדת בקנה מידה אחד עם איכות המסך של מכשירי האייפון 6, שהושקו תחת השם רטינה HD. ולמרות שצפיפות הפיקסלים שלהם ממזמן לא מתחרה בזו של מכשירי סמארטפון אחרים בשוק, שכבר הגיעו לצפיפות של מעל ל- 400 פיקסלים פר אינץ', שהרי עדיין מדובר באחד המסכים האיכותיים ביותר בשוק. כעת Bryan Jones שבעבר כבר צילם תחת מיקרוסופט את המסכים של מכשירי האייפון, החליט לעשות דבר דומה עם השעון. בבדיקה שלו Jones עושה שימוש בסטריאומיקרוסקופ מבית אולימפוס ובמצלמת 1D Mk III של חברת קנון.

Apple-Watch-Pixels

תמונות התקריב של השעון בגודל ה- 42 מילימטר, שמגיע ברזולוציה של 312×390 היוצרים צפיפות פיקסלים של כ- 326ppi, מגלות את המבנה של תצוגת השעון ששונה באופן די משמעותי מהמבנה של תצוגת המסך של האייפון 6 למשל. בתמונות ניתן לראות שהפיקסלים של השעון בנויים כך שתת הפיקסל הכחול מהווה חוצץ בין תת הפיקסלים האדום והירוק של הפיקסלים הסמוכים, כשתת הפיקסל הכחול מוצב באופן מאונך בעוד תתי הפיקסל האדום והירוק מוצבים באופן מאוזן. הבדל זה ניכר כאמור בהשוואה למסך ה- LCD של האייפון 6 בו כל שלושת תתי הפיקסל מונחים במאוזן האחד מעל השני. כמו כן ניתן לראות כי בין תתי הפיקסלים יש רווח ניכר שיוצר מצב בו הניגודיות (קונטרסט) בין הצבעים הוא טוב יותר, כאשר השחור הוא שחור אמיתי והצבעים בולטים וחיים יותר (גם מבלי הצורך ברוויה גבוהה כמו שיצרניות מסוימות עושות עם מסכי ה- AMOLED שלהן).

דבר מעניין לא פחות הוא היכולת של Jones להצליח ולצלם את מה שמאפשר בין היתר את טכנולוגיית ה- Force Touch במסך של השעון. טכנולוגיה זו שהוצגה לראשונה עם השעון, מאפשרת למסך לזהות לחיצה חזקה עליו (ולא רק מחוות מולטי טאץ') ולהציג ממשק בהתאמה. למעשה מדובר בטכנולוגיה הראשונה שהוצגה על מכשירי מובייל שיוצרת ממשק תלת ממדי, כאשר ממשק המולטי טאץ' יוצר את צירי ה- X וה- Y, קרי צירי האורך והרוחב ואילו ה- Force Touch יוצר את ציר ה- Z, קרי ציר העומק. בתמונה של Jones ניתן לראות סיב אופטי דקיק (מוצג בתור הנקודות הכתומות בין תתי הפיקסלים) שככל הנראה עוזר לאלקטרודות שנמצאות סביב מסך הרטינה של השעון, לזהות לחיצה "חזקה" ובכך להציג את הממשק בהתאמה.

Apple-Watch-pixels-with-capacitive-screen

מאז השקת השעון והצגתה של טכנולוגיית ה- Force Touch גם במחשבי המקבוק (פרו והמקבוק החדש), נראה כי כמעט ואין ספק שטכנולוגיה זו תגיע גם למכשירי האייפון והאייפד הבאים. דיווחים אלה מעלים את הסקרנות סביב הטכנולוגיה החדשנית והאופן בו אפל צפויה ליישם אותה במכשירי האייפון והאייפד, שהיא ללא כל ספק שונה למדי מהאופן שטכנולוגיה זו מיושמת (מבחינת הממשק ולאו דווקא הלכה למעשה) בשעון, זאת לאור ההבדל המשמעותי בגדלי המסך.

 

מקור: Jonesblog
עריכה, תרגום ותוספות: natisho