האיכות והכמות של האפסטור

ע״י

אפל ממשיכה את ליין פרסומות ה“אם זה לא אייפון, זה לא אייפון”, כשהפעם היא מציגה את תכני האפסטור ומראה שכמות לא תמיד חייבת לבוא על חשבון האיכות.

 

 

Appstore

בשבוע שעבר אפל פתחה קמפיין שיווקי חדש עבור ליין מכשירי האייפון, תחת השם “אם זה לא אייפון, זה לא אייפון”. הפרסומות שהושקו תחת השם "Loved" ו- "Hardware & Software" הציגו את שביעות הרצון הגבוהה של משתמשי האייפון מהמכשירים שלהם, וכן את היתרונות במכשיר בו יש אינטגרציה הדוקה בין החומרה לתוכנה (בהתאמה). כעת אפל משיקה פרסומת שלישית תחת השם "אפליקציות מדהימות" (Amazing Apps) שמציגות את היקף האפליקציות הנרחב שזמין באפסטור. למעשה בפרסומת אפל מציינת שהאפסטור כוללת כמיליון וחצי אפליקציות, אולם בניגוד לחנויות האפליקציה המתחרות – קרי הפלייסטור של גוגל, האפליקציות שנמצאות באפסטור מאושרות ונבחרות באופן כמעט ידני על ידי צוות עובדים נרחב.

לא מדובר בפרסומת הראשונה שמציגה את התכנים של האפסטור, שהרי במשך השנים אפל שיווקה את האפסטור והאקוסיסטם של האייפון, שהוא אחד מנקודות החוזקה הגדולות של האייפון והאייפד, החל משנת 2008 עם ליין הפרסומות "יש לזה אפפ" (There's an App for that). אולם מדובר בפרסומת הראשונה מזה זמן רב שמתייחסת להיקף התכנים ולאיכות שלהם באופן ישיר.

באופן מעניין רק לאחרונה החלו לעלות שאלות לגבי איכות האפליקציות שנמצאות באפסטור, כאשר נראה שמבין מיליון וחצי האפליקציות הזמינות באפסטור יש לא מעט אפליקציות שלא תומכות בגרסאות האחרונות של מכשירי האייפון, כלומר גרסה 7 וגרסה 8, וכן יש גם לא מעט אפליקציות שלא תומכות בגדלי המסך החדשים של מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס. יש לציין שלא מדובר רק באפליקציות ישנות או מיושנות, אלא גם אפליקציות פופולריות מאוד שזוכות לעדכונים שוטפים כמו למשל אפליקציית הניווט הפופולרית Waze (ווייז) שעדיין מסיבה לא ברורה עדיין לא תומכת באופן מלא בגדלי המסך של מכשירי האייפון החדשים, דבר שבולט במיוחד עם המקלדת. באופן דומה יש באפסטור שלל רב של אפליקציות שלא משתמשות בטכנולוגיות ובכלים החדשים שאפל הציגה לקהילת המפתחים שלה בגרסה 8, שזמינה כבר כ- 10 חודשים כמו למשל דף השיתוף המובנה במערכת ההפעלה שלא נמצא בשימוש הן באפליקציה הרשמית של פייסבוק, ורק לאחרונה נכנס לשימוש באפליקציה הרשמית של טוויטר.

אולם נראה כי מדובר יותר בבעיה הקשורה במפתחי האפליקציות של אפל שלא ממהרים להשתמש בכלי הפיתוח החדשים שאפל מציעה להם, דבר שאולי משפיע על הפיצ'רים של האפליקציות והתאימות המלאה שלהם עם הגרסה העדכנית של מערכת ההפעלה, אולם לא באופן ישיר על האיכות של האפליקציות עצמן. אולם עדיין כאמור יש לא מעט אפליקציות שנראה שעבר עליהן הקלח, בין אם מבחינת המראה והעיצוב שלהן – שלא תואם למראה ולעיצוב ה(כבר לא כל כך) חדש של iOS, ובין אם מבחינת האיכות הכללית שלהן. מי שהחלה לפעול בנושא היא יצרנית המשחקים סגה (Sega) שלפני מספר שבועות קצרים הודיעה בבלוג החברה שלה, שבכוונתה להתחיל ולהסיר מהאפסטור (וגם מהפלייסטור) משחקים שלדעתה כבר לא עומדים בסטנדרט האיכות שהחברה מצפה לה, עבור משחקים עדכניים. סגה לא ציינה איזה משחקים יוסרו, אולם החברה כן ציינה שמשתמשים שרכשו משחקים מסוימים יוכלו להמשיך ולשחק בהם, גם במידה והם יוסרו. כשמשחקים אלו ימשיכו להופיע בהיסטוריית הרכישות ו/או ההורדות של המשתמש להורדה ושימוש בעתיד.

באופן אירוני למדי Rich McCormick מהאתר The Verge רואה בפרסומת של אפל, עדות לכך שהחברה מתמקדת בכמות של האפליקציות באפסטור ולא באיכותן. בפוסט שלו מציין McCormick שאפל שמה דגש על הכמות ולמרות שהחברה מציינת במפורש שמדובר באפליקציות איכותיות שנבחרות בקפידה ובאופן ידני, עדיין מעצם העובדה שבפרסומת לא מוצגות אפליקציות לדוגמא, מעידה על תשומת לב לגבי הכמות ולא האיכות. קצת לא ברור איך McCormick רוצה שאפל תציג בפרסומת של 30 שניות שמדברת על האפסטור באופן כללי מספר אפליקציות, דבר שאפל אגב כבר עשתה באינספור פרסומות בעבר. ובהתאם לכך קשה להתייחס לדבריו של McCormick מיותר מאשר דמגוגיה פשוטה. למעשה ההתמקדות של אפל בבחירת אפליקציות באופן ידני ותהליך אישור האפליקציות בכלל ובפרט האישור הראשוני, זכה לקיטונות של ביקורת מצד מפתחים שהתלוננו לא אחת על האנאליות של אפל לגבי פרטים, תוכן האפליקציות ואופן פעולתן.

הקטגוריות החדשות באפסטור (ארה"ב)

הקטגוריות החדשות באפסטור (ארה"ב)

למעשה רק לאחרונה צוות האתר (ובעיקר דובי), חוו על בשרם את תהליך אישור האפליקציות ממקור ראשון, בשבועות שקדמו לאישור האפליקציה החדשה של האתר שהושקה לאחרונה. כמובן שתהליך אישור האפליקציות לא שם דגש רק על האיכות של האפליקציה דה פאקטו, אלא גם על דברים אחרים, עדיין מדובר בתהליך שנעשה באופן ידני ולכך יש יתרונות מצד אחד כמו למשל שמירה על איכות וסטנדרטים – דבר שכמעט ולא קיים בפלייסטור, ומצד שני חסרונות שהרי ברגע שבתהליך מסוים מעורב גורם אנושי, הדבר מועד לטעויות וחוסר שיוויון. מה שבטוח הוא שה"גן הסגור" של אפל החל מגרסה 8 כבר לא כל כך סגור, כשבמקביל נראה שהוא גדל באופן כה נרחב שכבר קשה למצוא את היציאות שלו.

 

מקורות: אפל וסגה
עריכה, תרגום ותוספות: natisho