משתמשי הבטא הפומבית? קדימה לשדרג!

ע״י

אפל מפתיעה ומשחררת את הבטא הפומבית השניה של גרסה 9 ואל קפיטן למשתמשי הבטא הפומבית.

 

 

iOS 9 Public beta 2

שבועיים אחרי שיחרור הבטא הפומבית הראשונה של גרסה 9 ואל קפיטן, לקהל משתמשים רחב יותר, מעבר לקהילת המפתחים. אפל מפתיעה ומשחררת את הבטא הפומבית השניה שמגיעה יום אחד בלבד אחרי שיחרור הבטא הרביעית של גרסה 9 ואל קפיטן לקהילת המפתחים. ההפתעה נובעת מכך שבעבר אפל שיחררה את הגרסאות של הבטא הפומבית אחת ל- 3 בטאות "רגילות" לקהילת המפתחים, כשזאת לפחות הייתה ההתנהלות של החברה עד כה בכל הנוגע לבטאות הפומביות של OS X. שיחרור מפתיע זה טורף כאמור את כל הקלפים בנושא ויוצר מצב די מעניין, כשלא ממש ברור מה יהיה מחזור הבטאות הפומביות: האם אפל חיכתה שגרסאות הבטא יהיו מספיק יציבות לשיחרור לקהל משתמשים רחב יותר, ומעתה והלאה משתמשים אלו יזכו לקבל את כל עדכוני הבטא? או שמא בשלב כלשהו אפל תחזור לדלג על גרסאות מסוימות של בטא, מסיבה כזו או אחרת.

בכל אופן במבט לאחור אפל רמזה על הכוונות שלה לשחרר בטא פומבית חדשה כבר עם שיחרור הבטא הרביעית של גרסה 9, זאת כשהחברה חסמה את האפשרות של משתמשי הבטא להעלות משובים וסקירות של האפליקציות, כדי להגן על המפתחים. בעיקרון הרעיון שעומד מאחורי הצעד הזה הוא שבשימוש בבטא החדשה יתכנו לא מעט באגים ובעיות בשימוש עם אפליקציות צד ג', שנגרמות מעצם הבטא עצמה ומעצם העובדה שהגרסה החדשה של iOS כוללת שינויים כאלה ואחרים שעשויים לפגוע בתקינות את אפליקציות צד ג'. במצב רגיל, המפתחים יכולים לתקן את המצב על ידי עדכון גרסה בשימוש בכלי הפיתוח המיועדים לפיתוח אפליקציות לגרסה 9, אולם כפי שצוין בעבר, אפל לא מאפשרת למפתחים להעלות לאפסטור עדכונים ו/או אפליקציות שפותחו עם כלי הפיתוח החדשים. סיטואציה זו מעמידה חלק מהמפתחים במלכוד 22, כשמצד אחד הם שמחים לגלות על באגים ותקלות מבעוד מועד, אולם מצד שני משתמשים שנתקלים בתקלות ובאגים שכאלה בשימוש בבטא של גרסה 9 לא אחת פונים למשובים של האפסטור להתלונן, כשבנוסף לכך הם נותנים לאפליקציה ציון נמוך ופוגעים בדירוג של האפליקציה.

בדומה לשיחרור הבטא הפומבית הראשונה של גרסה 9 ואל קפיטן שהיו זהות לחלוטין לגרסת הבטא השלישית של 9 ואל קפיטן, כך גם הבטא הפומבית השניה זהה לחלוטין לבטא הרביעית של 9 ואל קפיטן, שכאמור שוחררו לקהילת המפתחים יום לפני שיחרור הבטא הפומבית השניה. בהתאם לכך כל השינויים שהוצגו בבטא הרביעית של 9 (ושל אל קפיטן), נמצאים גם בבטא הפומבית השניה כשביניהם ניתן למצוא:

  • פיצ’ר ה- Home Sharing שהוסר עם השקתה של גרסה 8.4 בסוף חודש יוני, כחלק מהשקת שירות אפל מיוזיק, חוזר לגרסה 9 והוא כבר זמין לשימוש החל מהבטא הרביעית.
  • הבטא הרביעית גם מחזירה את האפשרות לצלם תמונות בשימוש בלחצן הגברת הווליום הפיזי, שמסיבה לא ברורה לא פעלה בבטא השלישית.
  • הבטא הרביעית של גרסה 9 שצפויה להביא שדרוג די משמעותי לאפליקצית הפודקסטים המובנית של iOS, תומכת כעת בפיצ’ר ה”תמונה בתוך תמונה” במכשירי האייפד בעת צפיה בוידאו פודקסט.
  • אייקון ההתראות זכה לעיצוב חדש (ואדום), כשבמקביל אפל שינתה שוב את העיצוב של אייקון הגדרות הסוללה החדשות, אחרי שהאייקון כבר שונה בבטא השלישית, כשכעת האייקון הוא שוב בעל פינות מעוגלות.

  • הממשק של פיצ’ר ה- Handoff עבר למקום חדש בממשק המולטי טאסקינג, כשכעת הוא נמצא למטה. בנוסף מחוות משיכה כלפי מעלה מעלה את האפליקציה המתאימה.
  • אינדיקטור הפעילות (בעיקר הקשורה לרשת) עבר לצד הימני של הבר העליון, כשמופיע לחצן החזור לאפליקציה.
  • ואחרון חביב נראה שאפל כבר מתחילה לשנות, לשפר ולהוסיף דברים לאפליקצית המוזיקה החדשה ובפרט בתפריט השיתוף של התכנים באפליקציה.

העדכון לבטא הפומבית השניה זמין כעדכון דרך האוויר (OTA).