טכנולוגיית micro-LED יכולה לשמש את אפל בעתיד הקרוב

ע״י

טכנולוגיית ה- micro-LED יכולה לשבש את עולם המסכים של מכשירי המובייל ובגדול ונראה שאפל כבר חוקרת את השימוש בטכנולוגיה הזו.

 

 

Apple watch with iPhone

מסכים המבוססים על טכנולוגיית micro-LED לא נמצאים בשום מוצר טכנולוגי זמין כיום לרכישה, אולם מספר חברות עובדות על הטכנולוגיה הזו, ביניהן חברת LuxVue שנרכשה על ידי אפל בשנה שעברה וכעת אנשים מתעשיית המסכים מאמינים שהטכנולוגיה יכולה להיות משמעותית מאוד בעתיד הלא רחוק, ולאיים על טכנולוגית ה- LCD וה- OLED. טכנולוגיית micro-LED או בשמה המלא: Low-power micro-LED מאפשרת לייצר מסכים איכותיים יותר וחסכוניים יותר למכשירי מובייל. שני המאפיינים הללו הפכו להיות חשובים ביותר בשוק המובייל: כאשר המירוץ לגבי איכות המסכים החלה אחרי שאפל השיקה את האייפון 4 בשנת 2010, שהגיע עם מסך הרטינה שיצר נקודת מפנה באופן בו יצרניות סמארטפונים מתייחסות לאיכות המסך ולצפיפות הפיקסלים שלו (לעיתים עד לרמה קצת מוגזמת). כשבמקביל נושא החיסכון בצריכת הסוללה של מכשירי המובייל הייתה (כמעט) ומאז ומתמיד נושא חשוב מאוד ליצרניות הסמארטפונים בכלל ובפרט לאפל שבמקביל להגדלת קיבולת הסוללות וגודלן הפיזי (וגם את גודל המכשיר), מחפשות דרכים שונות ומשונות לשפר את צריכת הסוללה ולהאריך את אורך החיים שלה כלל האפשר – כשהמסך הוא הרכיב הבעייתי ביותר לחיי הסוללה, דבר שבאופן אירוני רק הולך ונהיה גרוע יותר כשצפיפות הפיקסלים עולה.

העובדה שאפל רכשה את חברת LuxVue ולמעשה הבטיחה לעצמה דריסת רגל די משמעותית בטכנולוגיית המסכים החדשנית הזו, מאפשרת לאפל להיות בין חברות הטכנולוגיה הראשונות להשתמש בטכנולוגיית ה- micro-LED בליין המוצרים שלה.

Ken Werner מהאתר Display Daily נכח בתערוכת המסכים SID Display Week שהתקיימה לאחרונה. בדיווח שלו ציין Werner שלפי Candice Brown-Elliott, המנכ"לית של חברת Nouvoyance ומי שפיתחה את טכנולוגיית ה- Pentile Matrix pixel, שנמצאת בשימוש נרחב במסכי ה- OLED של סמסונג, טכנולוגיית ה- micro-LED הייתה הדבר החדשני היחיד שהיא נחשפה אליו בתערוכה, כשלדעתה הטכנולוגיה המעניינת יכולה לשבש את שוק המסכים ולהחליף בסופו של דבר את טכנולוגיית ה- LCD ואפילו את טכנולוגיית ה- OLED, זאת בזכות לאיכות המסכים ולחסכוניות שלהם. המעניין הוא שעד שאפל לא רכשה את חברת LuxVue, טכנולוגיה זו לא הייתה מוכרת באופן נרחב בתעשייה, למעט המעטים שעבדו עליה. הבעיה היחידה עם הטכנולוגיה החדשה, בדומה לרוב טכנולוגיות חדשות הוא עלויות הייצור הגבוהות שלה, כשנראה שיהיה קשה מאוד ויקר מאוד לייצר מסכים גדולים יחסית בשימוש בטכנולוגיה זו. משמעות הדבר היא שקשה להאמין שטכנולוגיית ה- micro-LED תהיה בשימוש בעתיד הקרוב (או אולי גם הרחוק) במכשירי האייפון, האייפד והמק שעושים שימוש במסכי LCD, אולם נראה כי השעון הוא המוצר האידיאלי לבצע בו את השימוש בראשוני בטכנולוגיה זו.

הדור הראשון של השעון, שהושק לפני כ- 3 חודשים בלבד (למרות שזה מרגיש הרבה יותר), עושה שימוש במסך OLED איכותי למדי ומדובר בהתנסות הראשונה של אפל עם מסכי OLED בליין המוצרים שלה, כשכאמור אפל עד כה עשתה ועדיין עושה שימוש נרחב במסכי LCD. השימוש במסך ה- OLED מאפשר לשעון לשמור על חיי הסוללה המצוינים שלו (באופן מפתיע) ובהתאם לכך אפל התאימה את הממשק של השעון לנצל את טכנולוגיית ה- OLED, בכך שהוא כהה יותר למרות שמערכת ההפעלה של השעון היא וריאציה של iOS, בה הממשק הוא לרוב בהיר דבר שמנצל בצורה הטובה ביותר את טכנולוגיית ה- LCD של מכשירי האייפון, האייפוד טאץ' והאייפד.

10405-2623-ecb2e649f8d1dd08d47ddc89ddff535fabd2fd18_large_2x-l
Werner מציין בדיווח שלו שאפל עשויה להשתמש בטכנולוגיית ה- micro-LED כבר בדור הבא של השעון, שעשוי להגיע לקראת חודשי האביב של 2016, אולם יש לזכור שלא כל טכנולוגיה שאפל רכשה עשתה את דרכה באופן מהיר יחסית לליין המוצרים של אפל. מצד אחד לא מעט מהטכנולוגיות שאפל רכשה מצאו את דרכן למוצרים של החברה תוך כשנה. דוגמאות לכך הן: סירי שנרכשה על ידי אפל ב-2010 והושקה כחלק מ- iOS 5 בשנת 2011, ו- AuthenTec שנרכשה על ידי אפל ב-2012 וכבר בשנת 2013 אפל הציגה את הטכנולוגיה של החברה עם חיישן ה- Touch ID במכשיר האייפון 5s. אולם מצד שני יש גם מקרים לצד השני כשהדוגמאות לכך הן הרכישות שאפל בצעה בתחום המפות ובפרט בתחום המידע לגבי תחבורה ציבורית, כשלמשל חברת HopStop נרכשה על ידי אפל באמצע 2013 ונראה שהטכנולוגיה של החברה תוטמע בשירות המפות של אפל רק עם השקתה של גרסה 9, בסתיו הקרוב. דוגמאות נוספות הן הרכישה של PrimeSense שנעשתה בנובמבר 2013 ועדיין לא התבטאה במוצר או פיצ'ר משמעותי, או חוזה השימוש הבלעדי של אפל לטכנולוגיית ה- Liquidmetal שחודש לאחרונה, שלמעט שימוש קצר בחולץ הסים של האייפון 3G לא ידוע על שימוש נוסף בטכנולוגיה הזו.

כך שבעוד נראה שהטכנולוגיה של LuxVue ממצבת את אפל במקום טוב לשימוש בטכנולוגיית ה- micro-LED, לא ברור מתי נראה את ניצני ההשקעה של אפל בתחום הזה, אולם אם הדיעות של המומחים בתחום המסכים נכונה, נראה שההשפעה של טכנולוגיה זו עשויה להיות ניכרת.

 

מקור: AppleInsider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho