אפל סמסונג, אה כן… ומיקרוסופט

ע״י

מבט קצר על מצב עולם הסלולר בכלל והסמארטפונים בפרט, מציג תמונה עגומה מאוד עבור מיקרוסופט שממשיכה לאבד רלוונטיות בשוק הסלולר.

 

 

iPhone 6

בשנות ה-90' מיקרוסופט הייתה איום גדול מאוד על תעשיות רבות. ענקית התוכנה שהשתלטה על שוק ה- PC ללא כל עוררין, הסבה את מבטה לכל חלקה טובה שנראה היה שיכלה להריץ באופן כזה או אחר תוכנה: מערכות מדיה, קונסולות משחק, שרתים ואפילו מכשירי מובייל ובראשם מכשירי סלולר – כשניצנים של מכשירי הסמארטפון החלו להופיע. גוגל שבאותם הימים חששה שמיקרוסופט תנדה אותה מהפלטפורמות שלה, החלה לרקוח את תוכניותיה שהתממשו עם רכישתה של אנדרואיד ב- 2005. אולם האופן בו פועל העולם הוא אירוני למדי כשנראה שבסופו של דבר מיקרוסופט לא השכילה לנצל את עמדתה בתחום המובייל, ודבר אחד למשנהו נראה כי כיום היוצרות התהפכו וגוגל תפסה את מקומה של מיקרוסופט, כשענקית החיפוש והפרסום המקוון שולטת ביד רמה בעולם המובייל בזכות אנדרואיד, ומאיימת להשתלט על כל פיסת חומרה עם וריאציה של מערכת ההפעלה הניידת שלה.

נראה היה שאפילו המאמצים של מיקרוסופט להחזיר עטרה ליושנה עם השקתה של מערכת ההפעלה Windows Phone בשנת 2010, כשלו כישלון חרוץ והמציאות הראתה שכל האנליסטים שטענו שתוך מספר שנים קצר, מערכת ההפעלה הניידת של מיקרוסופט תדיח את iOS מהמקום השני למקום השלישי – טעו ובגדול. הסיבה לכך הייתה שיצרניות הסמארטפונים לא התרשמו ממערכת ההפעלה הניידת של מיקרוסופט, שלא אפשרה להם יכולת התאמה אישית ובידול כפי שאנדרואיד אפשרה. כך שמכל שותפותיה של מיקרוסופט בתחום הסלולר, היחידה שנשענה באופן מלא על Windows Phone הייתה נוקיה – ענקית הסלולר הפינית, ונראה כי ההימור של נוקיה על Windows Phone היה שגוי, כשהמכירות של מכשירי הלומיה של נוקיה דעכו באופן מביש ולא בכדי החברה החליטה לפזול לכיוונה של אנדרואיד, דבר שהיה מבטל כמעט לחלוטין את קיומה של Windows Phone אלמלא מיקרוסופט לא הייתה רוכשת את חטיבת המובייל של נוקיה.

Lumia

אולם גם מהלך זה התברר להיות כישלון חרוץ ורק לפני מספר שבועות קצר, מיקרוסופט הודיעה על פיטורם של חלק ניכר מעובדי נוקיה שהתווספו לחברה, ומחיקת הרכישה היקרה שהביאה את מיקרוסופט לדווח על ההפסד הגדול ביותר שלה בתולדות החברה. כעת נראה שמיקרוסופט מאמינה שחלונות 10 שהושקו לאחרונה יביאו את הבשורה עבור החברה, ובעיקר עבור פועלה בתחום המובייל, כשמטרתה של החברה הוא להציג מערכת הפעלה אחת שפועלת לרוחב מכשירי מחשוב שונים: מחשבי PC, טבלטים וסמארטפונים. על פניו מדובר בהבטחה מעניינת אם כי יהיה מעניין לראות איך הדברים יתממשו בפועל. אולם בינתיים הדברים ממשיכים להראות רע עבור מיקרוסופט כשלפי דיווח של האתר AppleInsider עולה שמכירות מכשירי הסלולר – קרי הן מכשירי הסמארטפון והן מכשירי הפיצ'רפון (כן עדיין מוכרים כאלה), צנחו כמעט בחצי מ- 50.3 מיליון ל- 27.8 מיליון כשהם מעניקים למיקרוסופט נתח שוק של 6.4% בלבד בתחום הסלולר. בהשוואה לכך המכירות המרשימות של מכשירי האייפון שהניבה צמיחה של כ- 35% נותנים למכשירי סמארטפון של אפל נתח שוק של כ- 11% כשהיא מדלגת מעל מיקרוסופט ותופסת את המקום השני. סמסונג נותרה במקום הראשון למרות הירידה בהיקף מכירות מכשירי הסלולר והסמארטפונים שלה, כשיצרניות הסלולר הסיניות Huawei ו- Xiaomi (שיאומי) תופסות את המקום השלישי והרביעי בהתאמה.

IDC-Apple-Samsung-Q215

מצב זה משוקף גם בתחום הסמאטפונים שמרבעון לרבעון מאיים להכחיד את המכירות של מכשירי הפיצ'רפון. חברת המחקר IDC הציגה את תוצאותיה עבור הרבעון השני של 2015 המשקף מצב בו אפל וסמסונג מהוות ביחד כ- 30% מכלל מכירות הסמארטפונים כאשר נתח השוק של סמסונג לבדה עומד על כ-22%, אחרי כאמור ירידה די משמעותית בהיקף המכירות שלה ובעיקר אחרי הכישלון של מכשירי הגאלקסי S6 וה- S6 Edge, ואילו זה של אפל עלה לכדי כ- 14% אחרי כאמור צמיחה של כ-35%. גם כאן – כשמתמקדים בסמארטפונים – ניתן לראות כי יצרניות הסלולר הסיניות העולות: Huawei ו- Xiaomi, אליהן מצטרפת גם לנובו, מציגות נתונים מרשימים וברור לראות שעולם הסלולר נתון (לפחות נכון להיום) לשליטתן המוחלטת של אפל וסמסונג כיצרניות או iOS ואנדרואיד כפלטפורמות. בעולם כזה קשה לראות איך מיקרוסופט עושה את הבלתי אפשרי וחוזרת לרלוונטיות, אחרי מספר כשלונות בנושא אבל מי יודע ואולי חלונות 10 תהיה נקודת מפנה עבור מיקרוסופט ואולי לא.

 

מקורות: IDC ו- AppleInsider
עריכה, תרגום ותוספות: natisho