[עודכן] רשת הסלולר של אפל היא כבר לא סוד

ע״י

נראה כי אפל חוקרת אפשרות להקים רשת סלולרית וירטואלית בארה"ב ואירופה ובכך לשלוט על חווית השימוש של המשתמש מקצה לקצה. עודכן – אפל מכחישה.

 

 

main_applesim

סלידתה של אפל מחברות הסלולר לא נשמרה על ידי החברה, או יותר נכון על ידי מייסד החברה המנוח – סטיב ג'ובס, כסוד. למעשה במספר ראיונות שהתקיימו עימו בתחילת שנות ה- 2000, התייחס ג'ובס לשמועות לגבי האפשרות שאפל תפתח מכשיר סמארטפון, וציין שמדובר בבעיה קשה מאחר וספקיות הסלולר שולטות ביצרניות הסלולר ביד רמה, ושאפל לא אוהבת לפעול לפי התכתיבים של חברות אחרות. וולט מוסברג שראיין את ג'ובס שאל אותו מדוע אם כך, לא להקים רשת סלולרית וירטואלית (Mobile Virtual Network Operator או בקיצור MVNO) שתאפשר לאפל חופשיות משליטתן של חברות הסלולר האמריקאיות, אותן כינה ג'ובס בשם "פתחים". תשובתו של ג'ובס הייתה שהשימושיות של רשת שכזו לא ידועה, וסביר להניח שמבחינתה של אפל מדובר ברעיון שמתאים אולי עבור מדינה אחת או 2, אולם בהחלט לא עבור מכשיר סמארטפון שצפוי להמכר ברחבי העולם ובהיקפים גבוהים, כפי שהאייפון נמכר כיום. אולם נראה כי המחשבה על הקמת רשת סלולרית וירטואלית שכזו לא פסחה לחלוטין על אפל שבשנת 2006 החברה רשמה פטנט על קונספט לרשת שכזו, פטנט שמאז שהוא נרשם הוארך מספר פעמים על ידי החברה.

כעת דיווח חדש של האתר Business Insider, מגלה שאפל חוקרת את הקמתה של רשת וירטואלית שכזו בארה"ב ואפילו באירופה, כשנראה שהחברה נמצאת במגעים עם ספקיות הסלולר האמריקאיות, וכן עם מספר ספקיות סלולר אירופאיות גדולות, להקמת רשת MVNO עצמאית תחת שם המותג של אפל. על פי הדיווח אפל נמצאת במגעים עם ספקיות הסלולר בנושא זה, כבר מזה מספר שנים ונראה כי הפרויקט הוא כבר בגדר סוד פתוח בתעשיית הסלולר. מטרתה של אפל עם הרשת הסלולרית הוירטואלית שלה היא לבטל את החיכוך בין הלקוח לבין ספקיות הסלולר והרחיב את שליטתה על חווית השימוש של משתמשי האייפון (ואייפד בגרסת הסלולר) ולשפר אותה. בעיקרון הקונספט אמור להביא למצב בו הלקוח משלם באופן ישיר לאפל על השימוש שלו ברשת הסלולר שלה, כשאפל תספק את כל השירותים הדרושים: גלישה סלולרית, הודעות טקסט, שיחות ועוד. היתרון הוא שהרשת הוירטואלית של אפל, לא תהיה מבוססת על רשת סלולרית אחת, כפי שנהוג על ידי ספקיות הסלולר הוירטואליות בישראל (כמו למשל רמי לוי), אלא על מספר ספקיות סלולר והדבר יאפשר למשתמש לקבל את הקליטה הטובה ביותר בהתאם למקום המצאו.

screen shot 2015-08-03 at 15.02.58

קונספט של רשת וירטואלית ברישום הפטנט של אפל

באופן מעניין נראה שאפל פועלת מזה שנים לצמצם את אחיזתן של ספקיות הסלולר על משתמשי האייפון. עם השקת האייפון 4 ו- iOS 4, אפל הציגה את השירות FaceTime שמאפשר למשתמשי האייפון, האייפד, האייפוד טאץ' והמק לבצע שיחות וידאו האחד עם השני, דרך רשת ה- WiFi. בהמשך הפיצ'ר שוכלל לכדי שימוש גם ברשת הסלולר וכן להכיל שיחות אודיו בלבד. במקביל אפל גם הציגה את iMessage המוטמע באפליקצית ההודעות המובנית של iOS שמאפשר למשתמשים לשלוח הודעות, תמונות וסרטונים דרך שרתי הענן של אפל, ולא כהודעות SMS, זאת כמובן בתנאי ש- 2 המכשירים הם מכשירי אייפון, אייפד, אייפוד טאץ' או מק. בשנה שעברה אפל בצעה מהלך נוסף והוא השקת כרטיס סים למשתמשי האייפד בגרסת הסלולר הנקרא "אפל סים", שמאפשר למשתמשי האייפד לבחור את הרשת הסלולרית שהם רוצים לגלוש דרכה ואף לעבור בין הרשתות התומכות במידת הצורך.

השקת האפל סים הגיעה אחרי שנים בהם אפל נלחמה באופן שקט מול ספקיות הסלולר השונות, כשכל צד רצה להגדיל את השליטה שלו על המכשיר וחווית השימוש. למעשה השמועות על כוונותיה של אפל לבטל לחלוטין את כרטיס הסים הפיזי ולהחליפו בכרטיס סים אלקטרוני המובנה במכשיר, נשמעו לראשונה לפני מספר שנים, עוד בימים שקדמו להשקת מכשיר האייפון 5. אולם נראה כי התוכניות של אפל עלו על שרטון זאת אחרי שספקיות הסלולר הציגו שרירים ואיימו לבטל את הסבסוד של מכשירי האייפון ולקדם מכשירי סמארטפון מתחרים, על פני מכשיר הסמארטפון של אפל. כך שלבסוף אפל נאלצה לעבור לתוכנית ב’ והיא הקטנת כרטיסי הסים, דבר שהביא לעולם את הנאנו סים. לאחרונה הגיעו דיווחים לפיהם האייפון 6s יגיע עם כרטיס האפל סים, כחלק מהמאמצים של אפל להרחיב את היוזמה שהיא החלה עם מכשירי האייפד האחרונים שלה. אולם לאור הדיווחים על תקן חדש של כרטיס סים אלקטרוני שנמצא בפיתוח של ה- GSMA, וזכה לאישורן של ספקיות הסלולר הגדולות ברחבי העולם וגם לאישור עקרוני מצידן של אפל וסמסונג, לא ברור האם האפל סים אכן יגיע למכשירי האייפון הבאים.

Apple Sim

יש לציין שבדיווח שלו Business Insider מציין, שהרשת הסלולרית הוירטואלית של אפל נמצאת בשלבי ניסוי ראשוניים, ולא ברור האם אפל תחליט להמשיך עם הפרויקט וגם אם כן, שהרי יתכן מאוד והדבר יארך מספר שנים. לאחרונה Buisness Insider דיווח שאפל פועלת להטמיע שירות תא קולי כחלק משירותי הענן iCloud, כששירות זה יעשה שימוש בסירי, שתתַעֲתֵק את ההודעות הקוליות להודעות טקסט שישלחו למכשיר האייפון של המשתמש. אין ספק שהשקה של שירות שכזה ירחיב את סל השירותים שרשת וירטואלית מבית אפל עשויה להציע ויתכן לרשת הסלולר של אפל יתרון ו/או בידול אל מול רשתות אחרות בזכות ערכים מוספים שכאלה. אפל היא לא החברה היחידה שחוקרת את האפשרות להקים רשת סלולרית וירטואלית בעבר חברת דיסני וחברת ESPN ניסו להקים רשתות סלולריות וירטואליות משל עצמן ונכשלו, אך עם זאת רק לאחרונה גוגל הציגה רשת סלולרית וירטואלית משל עצמה תחת השם "פרויקט Fi" שזמין בארה"ב בלבד ורק למשתמשי הנקסוס 6. הרשת הוירטואלית של גוגל פועלת באופן דומה לקונספט המתואר אותו אפל חוקרת, כלומר הרשת עושה שימוש ברשת הסלולר של T-Mobile ושל Sprint ובכך מאפשרת למשתמש לקבל קליטה טובה יותר בהתאם למיקומו ולפריסת הרשת הסלולרית במקום.

סביר להניח שגם אם אפל תחליט להקים רשת סלולרית וירטואלית עצמאית, הדבר לא יהיה רלוונטי במיוחד עבור הקהל הישראלי, אלא אולי בעת טיול או נסיעת עבודה לארה"ב או אירופה.

עדכון
בתגובה רשמית שמגיעה מצד אפל, אחרי פחות מ- 24 שעות אחרי פרסום הדיווח של Business Insider, דובר אפל מכחיש את הנושא ומציין שלאפל אין שום כוונות להפוך להיות מפעילת סלולר בין אם וירטואלית או לא.

 

מקורות: Business Insider ו- CNBC
עריכה, תרגום ותוספות: natisho