משתמשי מק? הגיע הזמן לחזור לספארי

ע״י

מחשבי המקבוק הם בין המחשבים הניידים הטובים בעולם. דפדפן הכרום הוא בין הדפדפנים הטובים בעולם. אבל השילוב שלהם קטלני לסוללת המקבוק. הפיתרון: להשתמש בספארי.

 

 

Safari vs Chrome

כשגוגל החליטה לפתח בעצמה דפדפן, תחת השם כרום, הסיבה לכך הייתה די ברורה: שירותי הרשת של ענקית החיפוש והפרסום כפי ששמם מרמז הם מקוונים ובהתאם לכך גוגל רוצה שחווית השימוש בדפדפן תהיה הטובה והמהירה ביותר עבור המשתמש, ובמיוחד עבור אלו (המהווים את הרוב) של משתמשי החברה. אולם כבר בתחילת דרכו דפדפן הכרום של גוגל נודע לשמצה בגלל השימוש העצום שלו במשאבי מערכת ובגלל זה נראה שכל המלצה ברשת לשיפור חיי הסוללה בשימוש עם מחשבים ניידים בכלל והמקבוקים בפרט, מתחילה בהמלצה שלא להשתמש בכרום על בסיס קבוע. מה שכן בעוד נראה שלא מדובר בסוד גדול, רוב המשתמשים לא מודעים לעד כמה השימוש בדפדפן הנכון – שעבור רוב המשתמשים מהווה חלק עיקרי בשימוש במחשב האישי שלהם, יכול לשפר את חיי הסוללה בשימוש על המחשב הנייד שלהם. מעבר לכך נראה כי בסופו של דבר דפדפן הספארי של אפל, שזוכה לשיפורים על בסיס תדיר אך בהחלט לא מהיר כמו כרום, ישפר את חיי הסוללה באופן משמעותי.

הבדיקה הראשונה נעשתה על ידי האתר The Verge, שהחליט לבדוק את הנושא על המקבוק פרו רטינה החדש שאפל הציגה לאחרונה. הבדיקה נעשתה כשבהירות המסך כוונה ל- 65% ועל כל דפדפן נבדק זמן חיי הסוללה של המחשב, במעבר בין אותם האתרים עד שהסוללה נגמרה לחלוטין. השימוש בדפדפן הספארי (כשיש לציין שמדובר בגרסה האחרונה של יוסמיטי ולא בבטא של אל-קפיטן) הניבה זמן שימוש מרשים של 13 שעות ו- 18 דקות, בעוד השימוש בדפדפן הכרום (העדכני) הניב זמן שימוש של 9 שעות ו- 45 דקות. הפרש של קצת יותר מ- 3 וחצי שעות (!!!). הבדיקה של The Verge גם גילתה שמלבד לתוספת הזמן בשימוש בספארי הביצועים של הדפדפן של אפל, המובנה ב- OS X הרבה יותר טובים ברוב מבחני הביצועים. כך למשל במבחן הביצועים הידוע SunSpider, ספארי מציג תוצאות טובות יותר בכ- 30% בהשוואה לכרום כשהוא מרנדר את התוכן ב- 144ms לעומת כרום שמרנדר תוכן ב- 203ms. באופן מפתיע נראה גם ששימוש ביוטיוב, שבאופן די הגיוני נראה שיציג ביצועים טובים יותר בשימוש בכרום, השימוש בספארי מציג ביצועים טובים יותר מאלו של כרום.

Screen_Shot_2015-04-10_at_11.10.29.0 (1)

אבל זה לא הכל.

האתר BatteryBox החליטו לערוך מבחן בין 3 הדפדפנים המובילים בשוק: כרום, פיירפוקס וספארי (IE, עימך הסליחה) כשהמבחן בדק את צריכת הסוללה בשימוש נרחב יותר מזה של The Verge בדפדפנים השונים, והוא כלל: צפייה בסרטונים ביוטיוב, הזרמת תוכן מנטפליקס, שימוש ברשתות חברתיות כמו פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם ועוד, בדיקה וכתיבה של אימיילים בג'ימייל והוטמייל, גלישה באתרי בידור שונים כמו Reddit, גלישה באתרי תוכן וחדשות וחיפוש בגוגל, Bing ו- DuckDuckGo. במהלך הבדיקה נעשה שימוש אך ורק בדפדפנים ולא נעשה שימוש באף תוכנה או תהליך שרץ ברקע, על מחשב מקבוק פרו רטינה (13 אינץ') ששוחזר למצב חדש.

תוצאות הבדיקה הן מעניינות למדי והן מגלות שבאופן די עקבי בעוד ביצועי הסוללה של פיירפוקס וכרום משתנים בהתאם לשימוש, הספארי מציג כמעט תמיד את ביצועי הסוללה הטובים ביותר לאורך כל המבחנים הנ"ל. עד כמה? ובכן באופן כללי השימוש בספארי הניב זמן שימוש של 6 שעות ו- 21 דקות, כשבמקום השני הגיע פיירפוקס עם זמן שימוש של 5 שעות ו- 29 דקות ובמקום האחרון כרום עם זמן שימוש של 5 שעות ו- 8 דקות. כך שהשורה התחתונה היא ששימוש בספארי ולא בכרום תניב זמן שימוש של קצת יותר משעה, בשימוש אינטנסיבי בדפדפן.

Averages-copy-1024x269

אבל גם זה לא הכל.

כשאפל תשיק בסתיו הקרוב את הגרסה הבאה של OS X, שתקרא בשם (המאוד לא נוח לביטוי) אל-קפיטן, דפדפן הספארי יזכה לשיפורים נוספים שיאריכו אפילו עוד יותר את חיי הסוללה ויזרזו את השימוש בדפדפן. הסיבה לכך היא שמעבר לשיפור במנוע הדפדפן והוספה של פיצ'רים חדשים, הספארי יכלול פיצ'ר חדש בשם Content Blocker – חוסם תוכן שיאפשר למשתמש לחסום תכנים בדפדפן. לא מדובר בחוסם פרסומות שכבר נכון להיום ניתן להתקנה כתוסף (אם כי הוא לא תמיד חוסם את הפרסומות), אלא בחוסם תוכן, כך שמעבר לחסימת פרסומות יהיה ניתן גם לחסום כל קוד Java Script שרץ בדף, ויש עשרות אם לא מאות כאלה שרצים בחלק לא מבוטל מהאתרים בהם אתם גולשים, בין אם מדובר באתרי תוכן, מדיה, חדשות ועוד. באופן כללי המטרה של אותו קוד JS נועד לעקוב אחרי המשתמש במהלך הגלישה שלו ברחבי הרשת ולהציג לו פרסומות שמתאימות להיסטוריית הגלישה שלו, למידע הנצבר עליו מאתרים שונים אליהם הוא נרשם, רשתות חברתיות ועוד. כל קוד שכזה שרץ בעת טעינת הדף מגדיל את הנפח הכללי של הדפים בהם אנו גולשים פי כמה וכמה, עד כי דף המכיל טקסט ומספר תמונות שלא צריך לעלות על נפח של כמה מאות קילובייטים בודדים, עשוי להגיע לנפח של כמה עשרות מגהבייטים.

כך שמעבר לאלמנט של שיפור זמן הגלישה וחיסכון בחיי סוללה, לפיצ'ר ה- Content Blocker, שאגב יגיע גם ל- iOS, יש גם אלמנט של שמירה על פרטיות המשתמש.

איך נוצר מצב בו גוגל – חברה שמתמחה בשירותי רשת ומפתחת את הדפדפן שהוא בין הטובים בעולם, מבחינת הפיצ'רים והיכולות, לא מצליחה לשפר את צריכת המשאבים שלו לעומת אפל? ובכן התשובה היא פשוטה והיא טמונה בסדר העדיפויות. בעוד אפל עושה את הרווח שלה ממכירת מוצרים, האינטרס של החברה הוא להציג את חווית השימוש הטובה ביותר במוצרים שלה, ובפרט בתוכנות המותקנות על המוצרים במטרה לשפר אותם ולהפוך אותם לאטרקטיבים יותר. כך שאם הגלישה בספארי תהיה מהירה יותר עבור המשתמש, הדבר יזקף לזכות האייפון, האייפד או המק. בניגוד לכך גוגל עושה את הרווח שלה ממכירת פרסומות, ובהתאם לכך הדפדפן שלה בנוי באופן כזה שיתמוך במודל הרווח של החברה ויאפשר מעקב אחרי המשתמש על ידי קוד JS, הצגת פרסומות ותכנים שהם לא בהכרח מעניינים את המשתמש ועוד.

Screen-Shot-2015-06-10-at-09.59.59-600x380

למרבה הצער אפל הפסיקה את פיתוח הספארי למחשבי ה- PC, כך שלמשתמשי חלונות אין יותר את האפשרות להתקין את דפדפן הספארי (לפחות לא את העדכני), מה שמשאיר אותם עם כרום, פיירפוקס או אולי Microsoft Edge – היורש של IE בחלונות 10. אולם ספארי זמין למשתמשי המק ולמעשה הוא מותקן כברירת מחדל, אז כפי שניתן לראות אין סיבה שלא להשתמש בו, ואפילו נראה שעדיף להשתמש בו. אין זה אומר שלא כדאי להתקין את כרום על המק למקרה הצורך, כמו למשל במידה ורוצים לצפות בסרטוני פלאש (תוסף הפלאש מותקן באופן מובנה בכרום) או שימושים אחרים, אבל באופן כללי עדיף להשתמש בספארי.

 

מקורות: The Verge ו- BatteryBox
עריכה, תרגום ותוספות: natisho