האם הטבלטים הם אופנה חולפת?

ע״י

שוק הטבלטים ממשיך להתכווץ כשאותו מוביל האייפד, שמכירותיו קטנות מרבעון לרבעון. האם גורלו של האייפד והטבלט יהיה זהה לגורל הנטבוק?

 

 

iPad lineup 2015

ההצלחה האדירה של מכשירי האייפד בתחילת דרכם, הזניקה את שוק הטבלטים שעד לאותו הזמן היה מנוון לחלוטין, באופן ניכר ונראה היה שהטבלט עשוי להחליף את המחשב האישי כאשר כל יצרנית מחשבים וטכנולוגיה ניסתה את מזלה בקטגוריה החדשה, שלטענתה של אפל הייתה טובה יותר במספר דברים על פני המחשב האישי. אולם העלייה המטאורית של הטבלט, כקטגוריית ביניים הנצבת בין הסמארטפון לבין המחשב האישי/נייד, התחלפה אחרי מספר שנים בדשדוש במקום וכעת נראה כי שוק הטבלטים מתחיל להתכווץ כשהמגמה הזו ניכרת באופן הטוב ביותר במכשיר הטבלט הפופולרי ביותר – האייפד.

דו"ח חדש של חברת IDC שבוחנת מדי רבעון את מצב שוק המחשבים, מגלה שלמרות הירידה הניכרת במכירות מכשירי האייפד ברבעון האחרון, שהסתכמו לכדי כמעט 11 מיליון יחידות (לפי הדיווח של אפל בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון שלה) המהווים ירידה של כ- 18% במכירות הטבלט בהשוואה לרבעון המקביל של השנה שעברה, האייפד ממשיך להוביל את קטגוריית הטבלטים ואפילו בפער די ניכר אל מול היצרניות האחרות בתחום, כשבמקום השני נמצאת סמסונג שמכרה ברבעון החולף 7.6 מיליון מכשירי טבלט, המהווים ירידה של כ- 12% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. אחרי סמסונג הפער הופך להיות ניכר אפילו עוד יותר כשלנובו מכרה ברבעון האחרון 2.5 מיליון יחידות, כשאחריה נמצאות ביחד Huawei ו- LG שמכרו 1.6 מיליון יחידות כל אחת. באופן כללי ביחד עם שאר יצרניות טבלטים קטנות יותר המתקבצות יחד לקטגוריית ה"אחרים" נמכר ברבעון האחרון כ- 45 מיליון מחשבי טבלט, שלמרות הצמיחה הדי גדולה בהיקף המכירות של Huawei ו- LG בשוק זה, נראה כי ההיקפים הקטנים של היצרניות הסינית הנ"ל לא הצליחו להתגבר על המגמה הכללית של קטגוריית הטבלטים שרואה בסך הכל ירידה של כ- 7%, כשכאמור הנפילה הגדולה ביותר היא במכירות של מכשירי האייפד.

idc-tablets

כשמסתכלים את התמונה של שוק הטבלטים, קל מאוד להזכר במה שהטבלט עשה למחשבי הנטבוק לפני מספר שנים, כשנראה כי המחיר האטרקטיבי של הטבלטים לצד הנוחות בשימוש בהם – במיוחד לשימושים בהם הנטבוקים היו פופולריים, הביאו להכחדתם של המחשבים הניידים האולטרא קטנים והסופר זולים. למעשה ניתן לראות מספר נקודות דמיון בין הדעיכה של הנטבוקים לבין הדעיכה של הטבלטים, כאשר את תחילתו של סוף עידן הנטבוקים סימנה פרישתן של מספר לא מועט של יצרניות מחשבים משוק זה, דבר שקורה גם בשוק הטבלטים. אולם באופן מעניין למדי נראה כי הירידה אותה חווה שוק הטבלטים רק מחזקת את מעמדו של הטבלט כמחשב אישי (או אפילו סופר אישי), זאת לאור העובדה ששוק ה- PC מציג התכווצות גדולה הרבה יותר זה הרבעון המי יודע כמה. כאשר לפי חברות האנליטיקה ובראשן IDC נראה כי שוק ה- PC התכווץ ברבעון האחרון בכ- 12%, כשבאופן אירוני נראה כי יצרנית המחשבים היחידה שלא ראתה ירידה בהיקף מכירות המחשבים האישיים שלה היא אפל.

למעשה ניתן לראות שבעוד אפל מאמינה בקטגוריית הטבלטים, דבר אותו ציין טים קוק באופן אישי אינספור פעמים, החברה לא מעדיפה את הטבלט באופן ניכר על פני מחשבי המק שלה ונראה כי בשנים האחרונות אפל דוחפת את 2 הקטגוריות (פחות או יותר) באותה המידה, בין אם בשוק הצרכני כשהעדות לכך היא רענון עקבי של ליין המקבוקים ושדרוגם (מסכי קטינה, הטרקפד החדש שמכיל את טכנולוגיית ה- Force Touch ועוד) או הצגת המקבוק החדש, כשבמקביל אפל ממשיכה לרענן ולחדש את ליין האייפדים (Touch ID, חומרה משופרת ועוד). ובין אם בשוק הארגוני כשלאחרונה נראה ששיתוף הפעולה בין אפל לבין IBM שהתמקד תחילה במכשירי האייפד (אך גם באייפונים) התרחב לאחרונה גם למחשבי המק, כשדיווחים בנושא גילו ש- IBM צפויה להרחיב את היקף השימוש שלה במחשבי המק של אפל, לכדי 200,000 יחידות – דבר שיהפוך אותה לחברה הארגונית הגדולה ביותר שעושה שימוש במחשבי המק (אפילו יותר מאפל עצמה), ונראה שהכלים הפנימיים ש- IBM בנתה עבור העובדים שלה יהפכו לכלי שהחברה תמכור לארגונים אחרים בשימוש עם מחשבי המק.

כל אלו הביאו כאמור לצמיחה מרשימה של מחשבי המק, בשוק שכאמור הולך ומתכווץ.

PC market Q2 2015

יש לציין שאפל לא נשארת פסיבית לגבי הירידה במכירות האייפדים והחברה פועלת די במרץ להפוך את ליין הטבלטים שלה, שבשנים האחרונות לא ראה תוספות משמעותיות ליכולות התוכנה שלו, לאטרקטיביים יותר. שיפורים אלו נראים באופן ברור בגרסה 9 שתהפוך את האייפד לעוצמתי הרבה יותר, בזכות מולטי טאסקינג אמיתי שיאפשר הפעלה של 2 אפליקציות במקביל – זו לצד זו, הצגת תוכן מאפליקציות ברקע וצפייה בסרטונים בכל מקום על iOS ואפילו על הספרינגבורד. בנוסף השימוש במקלדת המובנית וחיבור למקלדות חיצוניות צפוי להיות טוב הרבה יותר. השמועות מדברות על כך שאפל תמשיך לשפר את החומרה של מכשירי האייפד שיזכו לקבל את טכנולוגיית ה- Force Touch, כשבמקביל אפל גם תרחיב את ליין האייפדים ותציג את האייפד פרו/פלוס השמועתי. כל אלו ועוד עשויים להמשיך ולהשאיר את האייפד כמוביל קטגוריית הטבלטים ומי יודע, אולי הקטגוריה תתחיל להראות סימני התבגרות ומחזורי השדרוג בין אם בגלל שיפורי תוכנה, או חומרה מסוימים ידחפו את המכירות קדימה וישנו את המגמה הנוכחית.

מה שבטוח הוא שלאור העובדה שגם אפל וגם מיקרוסופט שמות לא מעט מהמשקל שלהן על מכשירי הטבלט, הקטגוריה רחוקה מלהעלם.

 

מקור: IDC
עריכה, תרגום ותוספות: natisho