האם לא יהיה אייר 3 השנה?

ע״י

הדיווחים לפיהם אפל עשויה שלא להשיק השנה דגם חדש של אייפד אייר ממשיכים. האם אפל תתמקד השנה רק באייפד מיני ובאייפד פלוס/פרו השמועתי?

 

 

iPad

מי שעוקב אחרי אפל יודע שלמרות שהחברה גדלה באופן ניכר בשנים האחרונות, הקונספט של המבנה הארגוני לא השתנה באופן ניכר והחברה עדיין פועלת בקבוצות קטנות, למרות העובדה שהחברה כבר ממזמן לא חברת טכנולוגיה קטנה על סף קריסה, אלא החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בעולם. בהתאם לכך יתכן מאוד שמגבלת כוח האדם שאפל כופה על עצמה, עשויה להיות אחד הגורמים שהשנה החברה לא תציג דגם חדש של אייפד אייר, זאת הפעם הראשונה מאז השקת האייפד ב- 2010. הדיווח הראשון שציין שיתכן מאוד שנראה עיכוב בהשקת האייר הבא, קרי האייר 3, הוא האתר הטיוואני Economic Daily News שציין בדיווח די מפוקפק שאפל תדחה את השקת האייר הבא, ותציג באירוע המדיה השנתי את האייפד פלוס/פרו השמועתי ואת הדגם הבא של האייפד מיני, כשזה גם יהיה הדגם האחרון של הטבלט הקטן. כעת מגיע דיווח חדש מכיוון האתר Digitimes, שהיסטורית הדיווחים שלו שנויה במחלוקת (במקרה הטוב) שמציין כי לפי מקורותיו בשרשרת האספקה של אפל החברה לא תציג השנה דגם חדש של אייפד אייר.

במקום זאת אירוע המדיה של החברה העוסק במכשירי האייפד יתמקד בדגם החדש של האייפד מיני, כשהדיווח של Digitimes מאשש את הדיווחים האחרונים לפיהם האייפד מיני 4 יהיה גרסה מוקטנת בגודל של 7.9 אינץ' למכשיר האייפד אייר 2 הן מבחינת העיצוב שלו והן מבחינת המפרט שלו. שדרוג זה שיכלול כמובן את מעבד ה- A8 (או אפילו את ה- A8X) לצד 2GB של זכרון RAM, יאפשר לטבלט הקטן יותר לתמוך במלוא הפיצ'רים החדשים שגרסה 9 תביא עימה, ביניהם גם מצב מולטי טאסקינג מלא להפעלה של 2 אפליקציות במקביל – זו לצד זו. האם יתכן שאפל באמת תדחה בשנה (לפחות) את ההשקה של מכשיר האייפד הפופולרי ביותר שלה, במיוחד כשהמכירות של מכשירי האייפד יורדים מרבעון לרבעון, ותתמקד במכשיר האייפד מיני החדש והאייפד פלוס/פרו השמועתי? ובכן אם אפל תרצה אין סיבה שלא והנה מספר סיבות לכך:

  • עד כה אפל פעלה די במהירות עם מכשירי האייפד בגודל ה- 9.7 אינץ' שלה. בעוד האייפד 2 הושק כשנה אחרי האייפד הראשון, אפל הציגה את האייפד 3 שנה לאחר מכן וכחצי שנה לאחר מכן האייפד 4 כבר הושק. בשנת 2013 אפל לא שקטה על שמריה וכבר הציגה את האייפד אייר ושנה לאחר מכן את האייר 2 שהגיע עם עיצוב דק עוד יותר ומפרט חזק עוד יותר, מזה של האייפד אייר הראשון. כך למעשה נראה שמאז 2010 אפל פועלת בקצב די מסחרר להציג דגמים חדשים של מכשירי אייפד (במקרה של האייפד 3 ו- 4 אפילו מסחרר מאוד), כשכל דגם מציג שיפורי חומרה די משמעותיים מאלה של הדגם הקודם ובפרט בתחום מפרט החומרה. בהתאם לכך נוצר מצב שהאייפד אייר 2 הוא אחד הטבלטים החזקים ביותר בשוק (גם כשנה אחרי השקתו) ונראה שאפל יכולה להמתין כשנה עד לרענון החומרה שלו, כשברור שמפרט החומרה הוא לא פקטור משמעותי במכירות של הטבלט.

ipadair2

  • כאמור הצוותים באפל הם קטנים ובהתאם לכך נראה כי צוות החומרה של אפל, מתקשה לתמוך ב- 3 דגמים שונים של מכשירי אייפד – זאת לאור השמועות והדיווחים שאפל מתכוונת להציג השנה את האייפד פלוס/פרו השמועתי, עם מסך בגודל של כ- 12.9 אינץ'. לצד דגם חדש ומשופר יותר של אייפד מיני, שבניגוד לשנה שעברה, יציג רענון משמעותי יותר למכשיר הטבלט הקטן יותר.
  • לצד שיפור המפרט של אייפד אייר 3, סביר להניח שהפיצ'ר העקרי של המכשיר יהיה טכנולוגיית ה- Force Touch ויתכן מאוד שאפל רוצה שטכנולוגיה זו תוצג על מכשיר האייפד פלוס/פרו, ובכך תתן לטבלט הגדול יותר נרטיב שיווקי אל מול ליין האייפדים הנוכחי, לפני שהיא תחלחל "מטה" בליין האייפדים.
  • הצגה של 2 מכשירי אייפד חדשים: האייפד פלוס/פרו שיתפוס חלק ניכר מזמן המסך, לצד האייפד מיני 4. תתפוס לא מעט מזמן המסך של אירוע מדיה המתמקד במכשירי האייפד החדשים לצד השקתה של אל-קפיטן ודגמים חדשים של מחשבי מק. כך שלא יהיה זמן להציג אייפד נוסף. מה גם שהצגת היכולות שגרסה 9 תביא עימה לליין האייפדים יכולה להעשות על מכשירי האייפד מיני, והאייפד פלוס/פרו ובכך להדגיש את היכולות של המכשירים הללו.

iPad Air Plus

באופן מעניין נראה כי בניגוד לדיווחים סביב מכשירי האייפון הבאים, הדיווחים סביב מכשירי האייפד לא עקביים כשחלק מהדיווחים לא מבטלים לחלוטין את האפשרות שאפל כן תציג דגם חדש של אייפד אייר בסתיו הקרוב, בעוד אחרים כמו זה הנ"ל כן. כמו כן עד כה לא ברור באופן מלא מה יכלל בדגם האייפד פלוס/פרו השמועתי, כך שנראה כי בכל הנוגע לליין האייפדים רב הנסתר על הגלוי.

 

מקורות: Macrumors ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho