(כמעט) רשמי | ה- 6s יגיע עם אלומיניום מסדרת 7000

ע״י

בדיקות נוספות של פאנל הגב של (כביכול) האייפון 6s מאששות את הסברה שהוא יהיה עשוי מאלומיניום מסדרת 7000. היתרונות והחסרונות שההבדל הדק יעשה לליין האייפונים הבא.

 

 

iPhone 6s back Bend test

לפני מספר חודשים החלו להגיע לרשת שמועות לפיהן אפל עשויה להשתמש באלומיניום מסדרת ה- 7000, בה החברה החלה לעשות שימוש בקולקציית הספורט של השעון שלה שהושק בחודש אפריל האחרון. האלומיניום מסדרת ה- 7000, נחשב להיות חזק ב- 60% מאלומיניום רגיל, מעצם העובדה שהוא דחוס הרבה יותר, ולמעשה הדחיסות שלו היא כשליש מזו של פלדת אל-חלד, אם עם זאת הוא שומר על מאפייני המשקל הנמוכים של האלומיניום. כמו כן נראה כי לאפל לא תהיה בעיה לבצע  אלגון למתכת כדי להציג אותה בצבעים שנמצאים כיום בשימוש בליין מכשירי ה- iOS: זהוב, כסוף וגרניט (אפור חלל), כשהצבע האחרון שהוא גם בין הקשים ביותר לאלגון כבר נמצא בשימוש בקולקציית הספורט של השעון ולמעשה נראה שהוא הדגם הפופולרי ביותר בקולקציה הזו. למעשה באופן מעניין הצבע האפור חלל של השעון הוא כהה יותר מזה שבליין האייפונים, כאשר נראה שהסיבה לכך היא שקל יותר לבצע אלגון לאלומיניום מסדרת ה- 7000 לצבע הכהה יותר, מאשר לאלומיניום מסדרת ה- 6000 ה"רגיל" בו אפל משתמשת כיום לפאנל היוניבודי של מכשירי האייפון והאייפד. מה שמרמז על כך הוא שינוי הצבע של ליין האייפוד טאץ' החדש שהושק באופן שקט לאחרונה, כשהצבע האפור נראה כהה יותר.

שמועות אלו התחזקו לפני כשבוע כאשר היוטיובר Lewis Hilsenteger מהערוץ Unbox Therapy הציג סרטון בו הוא בוחן באופן יסודי את פאנל היוניבודי האחורי של כביכול האייפון 6s. הממצאים של Hilsenteger גילו חיזוקים בנקודות הטורפה של הפאנל שהתגלו במכשירי האייפון 6 ולמעשה אפשרו את כיפוף המתכת, במה שנודע בשם "בנדגייט". כעת Hilsenteger שיחרר סרטון חדש בו הוא בוחן לעומק את הפאנל האחורי המדובר ועושה עליו מספר בדיקות וניסויים להבין האם אכן מדובר באלומיניום מסדרת 7000.

בסרטון החדש Hilsenteger בדק את הפאנל ב- 2 אופנים: הראשון הוא בדיקת חומר שנעשתה באמצעות מכשיר בשם XRF analyzer. תוצאות הבדיקה מגלות בולט בהרכבי הפאנל האחורי כאשר הפאנל האחורי של האייפון 6, שכאמור מיוצר מאלומיניום מסדרת 6000, עשוי ברובו מאלומיניום (98.85%) כששאר הרכיבים הם מעט ברזל (0.064%), מגנזיום (0.75%) וסיליקון (0.32%). אולם באופן מעניין הרכבי הפאנל האחורי של האייפון 6s מגלים שהחומר מורכב ברובו מאלומיניום (92.8%), מתכת (0.061%), מגנזיום (0.9%) אולם גם אבץ בהיקף של כ- 6.2%, חומר שלא נמצא בתרכובת של הפאנל האחורי של האייפון 6. היתרונות של אבץ הוא בחוזק שלו ביחס לאלומיניום (כשאבץ למשל הוא חלק מהותי מחומר הפליז המורכב מתרכובת של אבץ ונחושת) ובכך שהוא עובד בצורה מאפשר פלטה רחבה יותר של צבעים הודות לתכונות שלו. מצד שני האבץ מציג עמידות נמוכה יותר לשיתוך (חלודה) מאשר אלומיניום, אולם עמידות גבוהה יותר לחלודה מזו של ברזל או פלדה, כשאבץ משמש לתהליך גלוון של מתכות אלו, לצמצום פגיעותם לחלודה.

הוספת האבץ לתרכובת של פאנל הגב מאששת את השמועות שמדובר באלומיניום מסדרת 7000, שמכילה כאמור אבץ. על פי הנראה כדי להתמודד עם תוספת האבץ לאלומיניום, שכאמור מפחיתה את יכולתה של המתכת להתמודד עם חלודה, אפל שיפרה את תהליך האלגון של הפאנל, כשנראה כי שכבת האלגון שמוסיפה עמידות וכן צבע לפאנל היא עבה יותר הן במבדק שערך הערוץ Unbox Therapy והן במבדק שפרסם האתר Macrumors שציין כי במידע שקיבל לידיו שכבת האלגון של פאנל הגב האחורי של האייפון 6s עומדת על כ- 10 מיקרון.

הבדיקה השניה של הפאנל באה לראות האם השימוש באלומיניום המשופר, מציג הבדל משמעותי לחוזק הפאנל האחורי של המכשיר ובמיוחד בפני כיפוף. לשם כך Hilsenteger משתמש במכונה הבודקת את המשקל המופעל על משטח מסוים עד למצב בו הוא מתכופף והתוצאות הן די מדהימות. בעוד הפאנל האחורי של האייפון 6 החל להתכופף ברגע שהופעל עליו לחץ של כ- 13.5 קילו (30 פאונד), הפאנל האחורי של האייפון 6s החל להתכופף כאשר הופעל עליו לחץ של כ- 36 קילו (80 פאונד) כמעט פי 3 יותר. יש לציין שמדובר רק בפאנל האחורי עצמו, כשלשם השוואה מבחני הכיפוף שערך האתר Consumer Report כשפרשיית "בנדגייט" פרצה גילו שמכשירי האייפון 6 מתחילים להראות סימני כיפוף כשמופעל עליהם לחץ של 31.75 (70 פאונד), ואילו האייפון 6 פלוס מתחיל להראות סמני התעקמות רק אחרי שמופעל עליו לחץ של כ-41 ק"ג (90 פאונד). בהתאם לכך יש לצפות שעם שאר החומרה של המכשירים, מכשירי האייפון 6s יציגו עמידות גבוהה הרבה יותר בפני לחץ שיופעל עליהם, ובהתאם לכך נראה שכדי לכופף את המכשירים יהיה צריך להתאמץ הרבה יותר, סביר להניח יותר מכל מכשיר דגל אחר בשוק.

אין ספק שיהיה מעניין לראות האם אפל תציג את השימוש באלומיניום המחוזק באירוע המדיה בו החברה תציג את מכשירי האייפון החדשים, כשהיתרונות בשימוש באלומיניום מסדרת 7000 ברורים למדי. כמו כן יש לציין שהייצור של האלומיניום מסדרת 7000 יקרה הרבה יותר מהשימוש באלומיניום מסדרת 6000 המאוד נפוצה, כך שנראה כי הרווח של אפל ממכשירי האייפון 6s יקטן במעט מזה של מכשירי האייפון 6, אולם בעוד כסף הוא דבר שמניע כל חברה באשר היא (למעט חברות ללא מטרות רווח) לאפל לא חסר כסף וגם בעבר החברה הציגה שיפורים ניכרים ויקרים למוצרים שלה, כשהיא שומרת על אותו תג המחיר, כך שסביר להניח שהשימוש באלומיניום המשופר לא ישפיע על המחיר של מכשירי האייפון החדשים והמשופרים.

 

מקורות: Macrumors ו- Unbox Therapy
עריכה, תרגום ותוספות: natisho